سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
کد خبر: 334419

سلامت نیوز:هنوز از یاد کسی نرفته که تیکه‌های جسد، بابک خرمدین، فیلمساز کشورمان که توسط پدر و مادرش کشته شده بود، در سطل زباله‌ها پیدا شد و پرده از جنایـــت‌های سریالی برداشت. فقط در اعترافات پدر خرمدین مشخص شد که او ســه و 9 سال تکه‌های بدن داماد و دختر و پسرش را در سطل‌های زباله تهران رها کرده و دو جسد قبلی هیچگاه پیدا نشدند. در جـــریان مرگ غزاله نیز که هیچگاه جسدش پس از 5 سال جست‌وجو پیدا نشد و آرمــان قاتل او را به پای چوبه‌دار فرستاد، او در اعترافاتش گفته بود که «جسد غزاله در سطل زباله انداخته است.»

این بار، کشف جسد در سطل‌های زباله

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،روز جمعـــه نیز جسد مردی در کانــــال خاورشهـــر کشــف شد که پلیس آگاهی شهرستان در حال تحقیق درباره آن است. اما موضوع انداختن اجساد در سطل‌های زباله، پدیده جدیدی در کشور ما نیست و پیش از این نیز مسئولان شهرداری قصد داشتند که سطل‌های زباله را در دار کنند. مدیر عامل وقت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز در شهریور امسال گفته بود: «سالانه یکی دو مورد جسد در مخازن زباله تهران پیدا می‌شود، و مخازن باید درون مجتمع و نام مالک مشخص باشند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد.»

اما ظاهرا کشف تیکه‌های بدن انسان در سطل‌های زباله افزایش پیدا کرده است، همان‌طور که یکی از فرماندهان انتظامی شهر ری به رکنا گفته: «اکثر اجسادی که در شهرستان ری کشف می‌شود از پسماند زباله‌هایی است که از تهران به شهرستان ری منتقل می‌شود.!» این خبر هولناکی اســـت که نمی‌توان از کنار آن به‌راحتی عبــور کــرد و خبر از یک فاجعه خاموش دارد. همان‌طور که سرهنگ دوستعلی جلیلیان معتقد است که: «هفته‌ای یک تا ۲ جسد مانند اعضای بدن در شهرستان ری کشف می‌شود که پلیس آگاهی تهران بلافاصله موضوع رسیدگی به پرونده‌ها را در دستور کار خود قرار می‌دهد.» اما این نوک کوه یخ است و برخی از اجساد هیچگاه پیدا نمی‌شوند. 

  جنایت‌هایی که در سطل زباله کشف می‌شوند

مهر سال گذشته بود که ماموران شهرداری داخل سطل زباله‌ای در منطقه زعفرانیه، جسد زن جوانـــی را پیدا کردند. با اعلام موضوع به پلیس، در نخستین بررسی‌ها مشخص شد این زن را بعد از مرگ با دست و پاهای بسته داخل گونی قرار داده و درون سطل زباله انداخته‌اند.نیمه تابستان همان سال، مردی کارتن خواب وقتی در سطل زباله به دنبال پیداکردن ضایعات بود، ناگهان با نیم تنه یک مرد جوان روبه‌رو شد. کمی قبل‌تر، جسد دختری ۲۷ساله در یکی از مخازن زباله پیدا شده بود؛ دختری که حساب‌های بانکی‌اش نشان می‌داد وضعیت مالی خوبی دارد و برخی به طمع به دست آوردن پس انداز وی، دست به قتل او زده‌اند. به جز این دختر جوان، مدتی پیش در شرق تهران جسد پیرزنی کشف شده بود.

کسی که این جسد را پیدا کرده، به پلیس گفته بود: «ضایعات جمع کن هستم، لحظاتی قبل وقتی برای جمع آوری ضایعات سراغ سطل زباله‌ای در پارک میثاق رفتم، با یک کارتن بزرگ داخل سطل مواجه شدم. می‌خواستم کارتن را بیرون بیاورم که متوجه شدم خیلی سنگین است. در کارتن را که باز کردم، ناگهان با جسد یک زن مواجه شدم.» با حضور بازپرس ویژه قتل در محل، جسد زنی سالخورده که چادر و لباس خانه به تن داشت و گلویش را با چاقو بریده بودند، مشاهده شد.

آنها که اخبار حوادث را دنبال می‌کنند، خاطرشان می‌آید که اولین قتل سال ۹۸ با کشف جسد مرد جوانی داخل یک سطل زباله در منطقه حکیمیه به ثبت رسید. ماموران پس از حضور در محل حادثـــه، با جسد مرد جوانی مواجه شدند که ســـرش با پلاستیک مشکی رنگ بسته شده و آثار ضرب و شتم، شکستگی و کبودی روی سر و صورتش وجود داشت. در همان سال مرد میان سال که دخترعمویش را به عقد موقت خود در آورده بود، در جریان یک درگیری لفظی او را به قتل رساند و جسدش را در سطل زباله انداخت.

اما از چه زمانی مخازن زباله به یکی از مکان‌های امن برای پنهان کردن اجساد تبدیل شدند؟ یک کارشناس قدیمی حوزه پسماند در این رابطه می‌گوید: این نوع اتفاق‌ها از ۱۰، ۱۲ سال پیش آغاز شد؛ زمانی که برای مکانیزه کردن جمع‌آوری زباله‌ها، این مخازن بزرگ در سطح شهر نصب و دیگر جمع آوری زباله از در منزل در ساعات مشخص متوقف شد. آمار دقیقی از میزان کشف جسد در مخازن زباله وجود ندارد. بااین حال، اگر خبرهای کشف اجساد در مخازن زباله را دنبال کنیم، حتما به بیش از دو، سه مورد در سال برمی خوریم.

متاسفانه سایر شهرها نیز به تبعیت از تهران، مخازن بزرگ را جایگزین مخازن کوچک و سطل‌های زباله کرده‌اند؛ در حالی که ادامه این روند اقتصادی نیست و در طرح جامع رویکرد تازه‌ای به این مخازن داریم که در صورت اجرائی شدن، خودبه خود موضوع زباله‌های مجرمانه نیز کاهش پیدا می‌کند. در شهرهای بزرگ دنیا که مشابه تهران هستند، در هفته دو تا سه بار زباله جمع آوری می‌شود که امیدواریم با همراهی مردم این اتفاق در تهران نیز بیفتد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =