سلامت نیوز:معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان، نقش سویه اُمیکرون در پایان همه گیری کرونا را تشریح کرد و گفت: مردم همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

 اثر تنوع واکسن بر میزان ایمنی بخشی بدن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،محمدمهدی زرگرانی  امشب در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ضرورت دارد، کسانی که دز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کردند نسبت به تزریق دز سوم اقدام کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سویه اُمیکرون نقطه پایان همه گیری کرونا خواهد بود، افزود: امیدواریم سویه جدید کرونا پایان روند کووید19 باشد اما در حال حاضر نمی توان به این مسئله خوش بین بود و نباید پروتکل های بهداشتی را کنار بگذاریم و ساده انگاری کنیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان تصریح کرد: تزریق واکسن پاستوکووک در دز سوم برای کسانی که دز اول و دوم را سینوفارم تزریق کردند بلامانع است و این واکسن نیز ایمنی بخشی کافی را دارد، حتی کسانی که دز اول و دوم را سینوفارم تزریق کرده باشند بعد از گذشت سه ماه می توانند در دز سوم، واکسن آسترازانکا را دریافت کنند. 

زرگرانی در پاسخ به این پرسش که آیا ایجاد تنوع در انتخاب نوع واکسن به ایمنی بخشی بیشتر کمک می کند، پاسخ داد: در این مورد دو نکته وجود دارد که آیا واکسن جدید می تواند همان نقطه ایمن را تقویت کند و مسئله دیگر آن است که با این اقدام تنوع بیشتری در محدوده ایمنی ایجاد می شود اما در مجموع مهم تزریق دز سوم واکسن برای رسیدن بدن به ایمنی کامل است.

وی متذکر شد: افرادی که دز سوم واکسن کرونا را تزریق می کنند به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از 90 درصد در برابر ابتلای به کرونا ایمن خواهند شد.

وجود ۱۲/۸ نفر پزشک متخصص به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در گلستان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه در کل کشور با کمبود پزشک متخصص مواجه هستیم، بیان کرد: براساس آمار کشوری به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت باید ۱۱/۲ نفر متخصص داریم که این رقم باید بیش از ۲۴ نفر باشد البته این شاخص در کشورهای پیشرفته به ۳۴ نفر نیز می رسد.

زرگرانی، آمار پزشک متخصص در گلستان به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت را ۱۲/۸ نفر اعلام کرد و گفت: این آمار نسبت به آمار کشوری خوب است اما در مجموع نسبت به وضع مطلوب مناسب نیست.

وی به کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم گلستان اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه بیشترین تجمع تخصص و فوق تخصص در سطح کشور در تهران است، در استان گلستان نیز طبیعی است که نیروهای فوق تخصص در گنبدکاووس و گرگان مستقر باشند اما سعی ما بر این است که پزشک متخصص را تا حد امکان در سراسر استان توزیع کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =