سلامت نیوز:افزایش آمار بیماران تازه شناسایی‌شده در روزهای اخیر به‌خوبی نشان می‌دهد که باید خود را آماده موج ششم کرونا از نیمه بهمن‌ماه به بعد کنیم؛ اتفاقی که می‌تواند به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و ساده‌انگاری از یکسو و برداشن کامل محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس در روزهای آینده تشدید شود. باوجوداین همچنان کادر درمانی و برخی مسوولان وزارت بهداشت از وقوع پیک ششم سخن گفته و مدام درباره آن هشدار می‌دهند.

از اسفندماه پیک ششم کرونا در کشور آغاز می‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو ،رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به شرایط فعلی شیوع امیکرون در کشور گفته است: براساس اطلاعات علمی می‌توان به برقراری محدودیت‌ها فکر کرد. نباید صبر کنیم بحران به وقوع بپیوندد و بعد بخواهیم جلوی آن را بگیریم. دکتر علیرضا ناجی با بیان این مطلب به ایسنا تاکید کرده است: براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته از این به بعد با یک شیب ملایم میزان موارد کووید۱۹ افزایش می‌یابد که مربوط به سویه امیکرون است و تا سه هفته آینده امیکرون سویه غالب تمام دنیا ازجمله ایران خواهد شد.


اسفندماه و آغاز موج جدید
این ویروس‌شناس هشدار داده است که بر همین اساس انتظار می‌رود از اسفندماه خیز ششم بیماری آغاز شود و میزان مرگ‌ومیر افزایش یابد. نکته مهم این است که این افزایش موارد به اندازه خیز پنجم که با سویه دلتا رخ داد، نخواهد بود ولی هر نوع خیز از بیماری باعث افزایش بیماری و خسران خواهد شد.علیرضا ناجی در ادامه افزوده است: درصورت وقوع پیک‌ششم، مرگ‌ومیر آن به اندازه پیک پنجم با سویه دلتا نخواهد بود.

صحبت‌های فعلی براساس اطلاعات فعلی ما از بیماری است، اگر قدرت بیماری‌زایی امیکرون همین اندازه‌ای که اکنون می‌دانیم باشد، میزان مرگ‌ومیر به اندازه دلتا نخواهد بود اما این به معنای آن نیست که شیوع امیکرون تلفات نخواهد داشت. این پیش‌بینی سایت‌های علمی پیش‌بینی‌کننده روند کووید۱۹ است. ممکن است در این حین تغییراتی هم در بیماری صورت گیرد که موضوع متفاوت شود. درحال‌حاضر امیدوار هستیم که استقبال از واکسیناسیون به‌ویژه تزریق دوز سوم افزایش یابد.
 
تجربه عجیب شیان
او با تاکید بر اینکه عملکرد ما در مقابل ویروس بر شیوع بیماری اثرگذار است،‌ به برخی بازگشایی‌ها اشاره کرد و گفت: به شهر شیان در چین و اخبار عجیبی که از آن پخش شد نگاه کنید. این اخبار به دلیل سیاست‌های مقابله با کرونایی بود که این کشور اتخاذ کرده است که شهری مانند شیان را با ۱۳میلیون نفر جمعیت قرنطینه کردند و روزی یک‌بار از همه تست می‌گیرند. این اقدام فقط برای این است که موارد بیماری را شناسایی و در صورت نیاز قرنطینه کنند. چنین برخوردی نشان‌دهنده اهمیت امیکرون است؛ نباید بگذاریم چنین جهشی از ویروس در گردش باشد؛ بنابراین نباید دچار ساده‌انگاری شویم.


وی افزود: براساس آخرین اطلاعات حدود هشت میلیون نفر در کشور هیچ واکسنی تزریق نکردند و باید برای تزریق واکسن توجیه شوند. با گذشت زمان می‌بینیم واریانت‌هایی رخ می‌دهد که بیشتر از سیستم ایمنی می‌گریزند و این نشان می‌دهد بازنگری بر ترکیب واکسن اهمیت بسیار بالایی دارد. چند روز قبل هم از طریق مراجع علمی خارجی عنوان شد که استراتژی واکسیناسیون کرونا باید مشابه واکسیناسیون آنفلوآنزا باشد؛ یعنی واکسن‌ها مدام بازنگری شوند و ترکیبات جدیدی از ویروس را درون واکسن بگذاریم. ناجی با تاکید بر اینکه واکسن‌نزده‌ها همیشه در خطر هستند، تصریح کرد: از طرفی تقویت سیستم ایمنی با تزریق دوز سوم بسیار حائز اهمیت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =