معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به شعار روز جهانی بدون دخانیات مبنی بر "دخانیات تهدیدی برای محیط زیست ما"، بر اهمیت افزایش آگاهی مردم در مورد تأثیرات زیست محیطی دخانیات اعم از کاشت، برداشت، تولید، توزیع و ضایعات ناشی از این فرایندها تاکید کرد.

اثرات مخرب زیست محیطی تولید تنباکو/ترفند صنایع دخانی برای جذب جوانان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری با بیان این مطلب افزود: به منظور گرامیداشت روز جهانی بدون دخانیات در ۳۱ ماه می برابر با دهم خرداد ماه، هر ساله در سراسر جهان، حول محور شعار سازمان جهانی بهداشت، اقدامات قابل توجهی برای افزایش آگاهی مردم در مورد اثرات زیان بار استفاده از محصولات دخانی و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم و پیشگیری از مصرف دخانیات انجام می گیرد.

حیدری با بیان اهمیت شعار امسال هشدار داد: چندین دهه است که صنایع دخانی با روش‌های استراتژیک، تهاجمی و اغوا کننده، سعی در جذب جوانان به سمت مصرف دخانیات و محصولاتی با ترکیب نیکوتین دارند و این پویش تلاش‌های این صنایع را افشا خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، صنایع دخانی با تولید سهم سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه ای(دی اکسید کربن)، باعث تغییرات آب و هوایی در جهان شده، تعادل آب و هوا را در کره زمین بر هم زده، منابع محیط زیست را هدر داده و به اکوسیستم‌ها آسیب می‌رساند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: سالانه حدود ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می‌رود. کشت تنباکو، فرایند جنگل زدایی، به ویژه در کشورهای در حال توسعه را تشدید می‌کند. مزارع تنباکو باعث تخریب خاک و "بازده نامناسب" یا کاهش ظرفیت زمین و خاک برای رشد هر گونه محصول یا پوشش گیاهی دیگر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: اثرات زیست محیطی ناشی از تولید مواد دخانی، فشار مضاعف را به منابع کمیاب و اکوسیستم های شکننده زمین، تحمیل می کند. این امر به ویژه برای کشورهای در حال توسعه بسیار خطرناکتر است، زیرا تولید تنباکو و محصولات دخانی در این کشورها بیشتر است.  

وی ادامه داد: مدیریت ارتقای سلامت سازمان بهداشت جهانی، می گوید «هر سیگاری که مصرف می شود، به معنای واقعی، موجب سوزاندن منابع کمیاب زمین که حیات ما به آن بستگی دارد، می شود. "

حیدری گفت: بار زیست محیطی این موضوع بر دوش کشورهایی خواهد بود که توان مقابله با آن برایشان کمتر و سخت‌تر است و این در حالی است که سود سرشار دخانیات، نصیب صنایع چند ملیتی دخانیات که در کشورهای با درآمد بالا هستند خواهد شد.  

وی با توجه به اینکه حدود ۹۰ درصد از کل تنباکوی جهان در کشورهای در حال توسعه تولید می‌شود، بیان کرد: این امر باعث شده بر گروه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی تاثیر بسیار نابرابر بگذارد. در کشورهای با درآمد کم و متوسط، بسیاری از کشاورزان و مقامات دولتی، تنباکو را به عنوان یک محصول درآمدزا می‌بینند که می تواند باعث رشد اقتصادی شود، با این حال، مزایای مالی کوتاه مدت این محصول در مقابل پیامدهای بلند مدت آن، شامل تهدید امنیت غذایی، بسیار ناچیز است. از دست دادن زمین های کشاورزی بدلیل عدم توان پرداخت یارانه و کمک های دریافتی از سوی صنایع دخانی، بدهی های مداوم کشاورزان، بیماری و فقر در میان کشاورزان توتون کار و آسیب های زیست محیطی گسترده در کشورهای با درآمد کم و متوسط به وضوح دیده می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، معاون بهداشت وزارت بهداشت توصیه کرد: کاهش مصرف دخانیات باید به عنوان یک سیاست کلیدی برای دستیابی به حقوق شهروندی شناخته شود، نه فقط اهدافی که مستقیماً با سلامت مرتبط هستند.  

حیدری در پایان تاکید کرد: صنایع دخانی باید مسئولیت جبران خسارات و ضایعاتی که بر محیط زیست، سلامت عمومی و سایر بخش‌های توسعه‌ای کشور وارد می‌کنند را بپذیرند و از مانع تراشی در پرداخت مالیات موثر بپرهیزند. وضع مالیات موثر به میزان ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی این محصولات، ممنوعیت جامع تبلیغ و ترویج دخانیات، بسته‌بندی یکسان محصولات دخانی با درج تصاویر و پیام‌های هشداردهنده و اجرای طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در نظام آموزش کشور، لازمه دستیابی به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برای کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴ است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =