جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
کد خبر: 340487

نوشیدنی که برای مصرف انتخاب می‌کنیم می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر مغز داشته باشد. برای مثال، نوشیدن چای خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد و مصرف نوشابه رژیمی این خطر را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مصرف آب آلبالو به سلامت مغز کمک می‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا زندگی، با این حال، مشخص شده است که یک نوشیدنی به طور خاص موجب تقویت حافظه در افرادی می شود که از زوال عقل رنج می‌برند (و همچنین تأثیر قابل توجهی بر سلامت کلی دارد). در ادامه بخوانید تا متوجه شوید که چه نوشیدنی می‌تواند به مغز شما و جوانه های چشایی شما کمک کند.

زوال عقل در حال افزایش است

زوال عقل - اصطلاحی برای گروهی از بیماری‌هایی که باعث زوال شناختی می‌شوند؛ زوال عقل مانند آلزایمر و «زوال عقل با اجسام لویی» - یک وضعیت ناتوان‌کننده است که متاسفانه رو به افزایش است.

زوال عقل با اجسام لویی یا دمانس با اجسام لویی، نوعی زوال عقل است که با تغییر در خواب، رفتار، شناخت، حرکت و تنظیم عملکردهای خودکار بدن مشخص می‌شود و از دست دادن حافظه همیشه علامت اولیه آن نیست.

آمار ابتلا به زوال عقل شگفت‌آور است؛ بطوریکه طبق گزارش انجمن آلزایمر، بیش از شش میلیون نفر در آمریکا به آلزایمر مبتلا هستند که پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳ میلیون افزایش یابد.

زوال عقل در مجموع از سرطان سینه و پروستات مرگبارتر است و از هر سه سالمند یک نفر را می کشد.یافتن راه‌هایی برای محافظت و تقویت سلامت مغز حتی در بهترین شرایط بسیار مهم است.

اما از آنجایی که زوال عقل می تواند آسیب قابل توجهی به آن اندام حیاتی و میلیاردها سلول مغزی وارد کند، مهم است بدانیم که چه کاری می توان انجام داد تا به طور بالقوه از آسیب به عملکرد شناختی خود جلوگیری کنیم - یا سلامت مغز خود را پس از شروع زوال عقل مدیریت کنیم.

آب آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان

نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، نشان داد که آب آلبالو به بهبود توانایی‌های شناختی در بیماران آلزایمری کمک می‌کند. محققان بر این باورند که آنتی اکسیدان های موجود در این آب میوه ممکن است کلید اصلی این موضوع باشد. اما چرا؟

انجمن آلزایمر توضیح می دهد: چند مطالعه نشان می دهد که «استرس اکسیداتیو» ممکن است در تغییرات مغز که باعث ابتلا به بیماری آلزایمر می شود، نقش داشته باشد.

آب آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند استرس اکسیداتیو را برطرف کند. آلبالو و آب آن حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات گیاهی مفید هستند که ممکن است اثرات محافظتی بر روی سلول های مغز داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که آب آلبالو سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است که می تواند به درد عضلات، مشکلات خواب و فشار خون بالا و همچنین بیماری هایی مانند نقرس و آرتریت کمک کند.

این فواید ممکن است به تأثیر آب آلبالو بر مغز مربوط باشد. «شیو چینگ چای»، استادیار بهداشت رفتاری و تغذیه در دانشگاه دلاور توضیح داد: اثرات مفید بالقوه آلبالو ممکن است به ترکیبات زیست فعال آنها که شامل پلی فنول ها، آنتوسیانین ها و ملانین می شود، مربوط باشد. آنها همچنین ممکن است به اثرات بالقوه کاهش فشار خون آلبالو مرتبط باشند، زیرا فشار خون می تواند بر جریان خون به مغز تأثیر بگذارد.

انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به پیشگیری از زوال عقل کمک کند

اطمینان از اینکه از سلامت کلی خود مطلع هستید و اینکه باید به دنبال علائم اولیه زوال عقل باشید، می تواند بخش مهمی از مدیریت این بیماری باشد.

«رایان سی وارنر»، روانشناس بالینی، می‌گوید: تشخیص زودهنگام زوال عقل به این معنی است که می‌توانید بیشتر در تصمیم‌گیری‌های شخصی درباره آینده خود مشارکت داشته باشید. می‌توانید درمان‌ها را زودتر شروع کنید، که آنها را مؤثرتر می‌کند، و می‌توانید برخی از بیماری‌هایی را که می‌توانند علائم زوال عقل شما را بدتر کنند، مانند کمبود ویتامین، اختلالات خواب، افسردگی یا سوء مصرف الکل، شروع کنید.

انتخاب های خاص سبک زندگی می تواند به کاهش خطر زوال عقل یا بهبود عملکرد شناختی کمک کند. به ویژه، ورزش می تواند تقویت کننده مغز باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که ۲۰ دقیقه ورزش در روز خطر زوال شناختی را حتی پس از شروع زوال عقل کاهش می‌دهد و پروتئین‌های محافظتی برای مغز فراهم می‌کند.

خواب کافی و تعامل اجتماعی از دیگر عادات سالمی هستند که می‌تواند به جلوگیری از از دست دادن حافظه و مهارت‌های حرکتی کمک کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =