الگوي خانواده سالم تشريح شد

۱۳۸۶/۰۲/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3407
الگوي خانواده سالم تشريح شد

 

به گزارش سلامت نیوز حسين ملك افضلي، معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت كه به تازگي برنده جايزه جمعيت سازمان ملل شده است، در گفت و گو با فارس،‌ افزود: مناسب‌ترين سن براي شروع بارداري زنان 19 و 20 سالگي است و تا 35 سالگي سن مناسب براي بارداري زنان است كه با فاصله هر 4 سال يكبار هر خانواده در بهترين شرايط مي‌تواند تا سه فرزند داشته باشد.
وي ادامه داد: البته اين الگو فقط از نظر پزشكي و فيزيولوژيكي است و مسائل مهمتر ديگري هم وجود دارند مانند اشتغال، درآمد و مسائل فرهنگي كه با توجه به آنها ممكن است يك خانواده به علت نداشتن درآمد كافي نتواند از چنين الگويي پيروي كند اما اگر اين الگو در كشور پياده شود نه با رشد منفي جمعيت و پير شدن جامعه و نه با افزايش ناگهاني و گستردگي جمعيت مواجه مي‌شويم.
معاون وزير بهداشت گفت: در كنار مسائل فيزيولوژيكي جمعيت مسائل اجتماعي به عنوان آيتم‌هاي بسيار مهمتر نيز وجود دارند، زيرا يك زوج براي تشكيل زندگي و داشتن خانواده سالم هر چقدر هم كه ازدواج ساده‌اي داشته باشد، بعد از ازدواج نيازمند درآمد مناسب، غذا و پوشاك مناسب و سرپناه است و متاسفانه گاهي داشتن حداقلهاي اين نيازها نيز سخت است.
ملك افضلي افزود: سرانه هر ايراني مقدار كمي نيست و بيش از 3 هزار دلار است يعني حدود سه ميليون تومان در سال اما توزيع آن نامناسب است، سه ميليون تومان در ماه براي هر نفر حدود 250 هزار تومان در ماه مي‌شود و براي دو نفر 500 هزار تومان در ماه مي‌شود كه رقم كمي نيست و اگر توزيع آن مناسب باشد نبايد خانواده‌هاي ما مشكل معيشت داشته باشند.
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با تشريح برنامه‌هاي اجرا شده براي كنترل جمعيت كشور گفت: اين برنامه ها از سالها قبل و با ايجاد خانه‌هاي بهداشت و استقرار بهورزان در روستاها و مراكز بهداشتي-درماني شهري آغاز شد كه اجراي برنامه‌هاي تنظيم خانواده، كنترل مرگ و مير مادران و نوزادان، اصلاح تغذيه، ترويج تغذيه باشير مادر، واكسيناسيون و زايمانهاي ايمن را دنبال مي‌كردند.
وي اضافه كرد: رشد جمعيت كشور اوايل انقلاب حدود 4 درصد بود كه با اجراي اين برنامه‌ها به حدود 2/1 درصد رسيد و اين موفقيت بزرگي بود، مرگ و مير كودكان زير يكسال كه حدود 70 درصدهزار تولد زنده بود حالا به حدود 25 درصدهزار تولد زنده رسيده است.
ملك افضلي گفت: مرگ و مير مادران به علت عوارض بارداري و زايمان، با اجراي اين برنامه‌ها از 150در صدهزار زايمان به حدود 30 درصدهزار كاهش يافته است اين سه شاخص به علاوه افزايش تغذيه با شير مادر به خصوص تغذيه انحصاري با شير مادر تا 4 ماهگي كودك كه بسيار پايين بود امروزه به حدود 60 درصد رسيده است.
معاون وزير بهداشت ادامه داد: امروز اگر بخواهيم حركت جديدي انجام دهيم بايد بگوييم كه از نظر شاخصهاي كمي پيشرفتهاي خوبي داشته‌ايم بنابراين بايد به شاخصهاي كيفي بپردازيم، بايد با افزايش مراكز مشاوره ژنتيك قبل از بارداري از تولد نوزادان نارس و معلول پيشگيري كنيم تا بچه هاي سالمتري داشته باشيم، البته هنوز مرگ و ميرهاي نوزادان در زمان حول و حوش تولد بالاست و از آن آمار 24 در صدهزار حدود 16 تاي آن مربوط به ماه اول و حدود 10 تا از اين مرگها مربوط به هفته اول پس از تولد است در حالي كه مي‌توان اين مرگها را با بهبود مراقبتهاي بيمارستاني قبل از زايمان و در زمان زايمان كاهش داد.
ملك افضلي گفت: اين كار نيروي انساني ماهر، تجهيزات و امكانات و مجموعه مديريتي قوي مي‌خواهد كه بايد با فراهم كردن آن به سمت بهبود اين شاخصها گام برداريم.
برنده جايزه جمعيت سازمان ملل در سال 2007 ميلادي در مورد اين جايزه گفت: سازمان ملل هر سال به يك نفر يا يك سازمان كه كارهاي ارزنده‌اي در زمينه جمعيت انجام داده باشد جايزه مي‌دهد، اين جايزه در سال 1999 به آقاي دكتر مرندي وزير اسبق بهداشت اعطا شد و امسال نيز جايزه جمعيت سال 2007 اين سازمان به من كه در گذشته معاون بهداشتي وزارت بهداشت بودم و يك پروفسور آمريكايي اعطا شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.33401s, 18q