دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که گستره دمای طبیعی مغز انسان بسیار بیشتر از آن چه است که فکر می‌کردیم و این موضوع خود نشانه‌ای از عملکرد سالم مغز است.

دمای مغز زنان بالاتر از مردان است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،در مردان و زنان سالم که معمولاً دمای طبیعی بدنشان کمتر از ۳۷ درجه سانتی گراد است، دمای متوسط مغز ۳8.5 درجه سانتی گراد می‌باشد. این دما به‌ویژه در زنان در نقاط مرکزی مغز به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد در طول روز افزایش می‌یابد. نقشه چهاربعدی مغز


پیشتر محققان با کمک اسکن مغزی به نام طیف‌نگاری با تشدید مغناطیسی (MRS) توانسته بودند دمای مغز را به‌صورت غیرتهاجمی در افراد سالم اندازه‌گیری کنند اما تاکنون، این تکنیک برای بررسی چگونگی تغییر دمای مغز در طول روز با در نظر گرفتن این که چگونه «ساعت بدن» یک فرد بر این موضوع تأثیر می‌گذارد، استفاده نشده بود.

این مطالعه جدید که توسط محققان آزمایشگاه بیولوژی مولکولی در شورای تحقیقات پزشکی کمبریج بریتانیا انجام شده، اولین نقشه چهار بعدی دمای مغز سالم در انسان را نشان می‌دهد.این نقشه چهار بعدی فرضیات قبلی درباره دمای مغز را تغییر داد به نحوی که دمای مغز بر اساس نواحی مغزی، سن افراد، جنسیت و اوقات شبانه‌روز متفاوت است.
 

دمای مغز بعدازظهرها بیشتر است


نکته مهم دیگر این است که این یافته‌ها باور عمومی مبنی بر یکسان بودن دمای مغز و بدن انسان را به چالش ‌کشید.محققان برای این آزمایش از 40 داوطلب بین سنین 20 تا 40 سال استفاده و دمای مغز آن‌ها را در فواصل زمانی صبح زود، بعدازظهر و آخر شب اندازه‌گیری کردند. این داوطلبان با نژادهای متفاوت از 15 کشور مختلف و از پنج قاره بوده‌اند.

در افراد سالم، میانگین دمای مغزی 38.5 درجه را نشان داد که 2 درجه از دمای زیر زبان بالاتر است.در حالی‌که دمای سطح مغز در کل خنک‌تر است، دمای نواحی داخلی مغز به ۴۰ درجه هم می‌رسد و در یک نمونه دمای ۴0.9 درجه‌ای ثبت شده است.در بعدازظهرها مغز در بیشترین دما و در شب‌ها در خنک‌ترین حالت خود قرار دارد.


مغز چه کسی گرم‌تر است ؟


به طور متوسط، مغز زنان حدود0.4  درجه سانتی گراد گرم‌تر از مغز مردان است. این تفاوت جنسی به احتمال زیاد ناشی از چرخه قاعدگی زنان است؛ چرا که دمای مغز زنانی که پس از مرحله تخمک‌گذاری اسکن شده‌اند حدود 0.4 درجه سانتی گراد گرم‌تر از زنانی است که در مرحله قبل از تخمک‌گذاری اسکن شده‌اند.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که دمای مغز به‌ویژه در نواحی عمقی، با افزایش سن بالا می‌رود. محققان پیش‌بینی می‌کنند که احتمالاً ظرفیت مغز برای خنک شدن با افزایش سن رو به تحلیل می‌رود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =