براساس یک مطالعه جدید، ویتامین‌ ها و مکمل‌ هایی که افراد برای بهبود سلامت خود مصرف می‌ کنند، فقط هدر دادن پول هستند. محققان دانشگاه نورث وسترن می گویند که فواید سلامتی آنها عمدتاً در ذهن است و حتی ممکن است برخی از آنها بیشتر مضر باشند تا مفید.

مصرف مولتی ویتامین دور ریختن پول است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، آمارها نشان می دهد نزدیک به شش نفر از هر ۱۰ آمریکایی در سال ۲۰۱۸ به طور منظم مکمل های غذایی مصرف می کردند. سال گذشته، آمریکایی ها نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار برای ویتامین ها و مکمل ها هزینه کردند. با این حال، پژوهشگران این تیم مطالعاتی می گویند هیچ مجموعه جادویی از قرص ها برای حفظ سلامتی شما وجود ندارد. در عوض، رژیم غذایی و ورزش همچنان کلید سلامتی هستند.

به گزارش studyfinds، دکتر جفری لیندر، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه نورث وسترن، در یک بیانیه رسانه ‌ای می‌ گوید: بیماران همیشه می‌پرسند چه مکمل‌هایی باید مصرف کنم؟  

آنها پول و تمرکز خود را هدر می دهند و فکر می کنند باید مجموعه ای جادویی از قرص ها وجود داشته باشد که آنها را سالم نگه دارد در حالی که همه ما باید از شیوه های مبتنی بر شواهد تغذیه سالم و ورزش پیروی کنیم. باید توجه داشت که مصرف بیش از حد برخی از مکمل ها می توانند باعث سرطان شوند، نه اینکه از آن پیشگیری کنند.

در این میان قرص های مولتی ویتامین محبوبیت خاصی دارند زیرا حاوی ترکیبی از دوازده یا چند ماده مغذی حیاتی هستند. انجمن تولیدکنندگان مواد غذایی بهداشتی می گوید بیش از یک سوم مردم احساس می کنند تمام نیازهای خود را از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنند.

با این حال، بررسی سیستماتیک ۸۴ مطالعه نشان داد که مصرف مولتی ویتامین، مکمل ‌های دارویی و ... از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان جلوگیری نمی ‌کند.

دکتر لیندر در این رابطه توضیح می ‌دهد: ما نمی گوییم مولتی ‌ویتامین‌ ها را مصرف نکنید، اما هیچ شواهدی از موثر بودن این داروها برای سلامتی شما وجود ندارد.به طور خاص توصیه می شود به دلیل احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، از مصرف مکمل های بتاکاروتن خودداری کنید.

بسیاری از مردم با مصرف این داروها احساس ایمنی پیدا کرده و از  رفتارهای واقعا مهم برای سلامت قلب و عروق، مانند ورزش یا ترک سیگار، غافل می‌شویم.

به گفته این پژوهشگران، خوردن میوه ها و سبزیجات منجر به کاهش بیماری های قلبی عروقی و خطر سرطان می شود. بنابراین، منطقی است که فکر کنیم ویتامین ‌ها و مواد معدنی کلیدی را می ‌توان استخراج کرد و در یک قرص بسته ‌بندی کرد که باعث صرفه‌ جویی در مشکلات و هزینه ‌های حفظ یک رژیم غذایی متعادل می ‌شود.

متأسفانه، محققان توضیح می دهند که میوه ها و سبزیجات کامل حاوی ترکیبی از ویتامین ها، مواد شیمیایی گیاهی، فیبر و سایر مواد مغذی هستند که احتمالاً برای تقویت سلامت شما ترکیب می شوند.

از سوی دیگر ریزمغذی ‌ها ممکن است در بدن به ‌طور متفاوتی از زمانی که به طور طبیعی با مجموعه ‌ای از سایر اجزا عمل کنند. دکتر لیندر خاطرنشان می کند افرادی که کمبود ویتامین دارند همچنان می توانند از مصرف مکمل های غذایی مانند کلسیم و ویتامین D بهره مند شوند. مطالعات قبلی نشان داده است که این مکمل ها می توانند از شکستگی و زمین خوردن در افراد مسن جلوگیری کنند.

دکتر ناتالی کامرون، یکی از نویسندگان این مقاله و متخصص طب داخلی عمومی در دانشگاه نورث وسترن، در این رابطه می گوید: افراد باردار باید به خاطر داشته باشند که این دستورالعمل ها برای آنها اعمال نمی شود. برخی ویتامین‌ها مانند اسید فولیک برای زنان باردار جهت کمک به رشد سالم جنین ضروری هستند.

رایج ترین راه برای رفع این نیاز ها، مصرف ویتامین های دوران بارداری است. برای درک اینکه چگونه مکمل ویتامین خاص ممکن است خطر پیامدهای نامطلوب بارداری و عوارض قلبی عروقی در دوران بارداری را تغییر دهد، به اطلاعات بیشتری نیاز است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =