عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی و متخصص عفونی بر ضرورت جلوگیری از ورود وبای غیربومی به کشور تاکید کرد.

وبا در نزدیکی ایران/ ضرورت جلوگیری از ورود وبای غیربومی به کشور

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، «مسعود مردانی» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم شهید بهشتی با اشاره به شیوع وبا در کشور عراق و خطر آن برای کشور اظهار کرد: در اواخر بهار و در اوایل تابستان بروز موارد انفرادی وبا در کشور ما اجتناب ناپذیر بوده و همیشه این بیماری در کشور وجود داشته است.

وی افزود:‌ امسال با توجه به موارد ابتلای ثابت شده در عراق، افرادی که به این کشور مسافرت می‌کنند به ویژه زوار عتبات عالیات باید مراقب باشند که خود ابتلا نشده و این عامل را به کشور منتقل نکنند.

مردانی افزود: این افراد اگر علائمی دارند فعلا از سفر به عراق اجتناب کنند و در صورت مراجعه به آنجا از خوردن آب آلوده و غذای غیر بهداشتی به صورت جدی خودداری کنند.

وی تأکید کرد: اگر وبا وارد کشور شود، کنترل آن بسیار مشکل بوده و به همین دلیل باید بسیار مراقبت کنیم تا از ورود وبای غیربومی به ایران جلوگیری کنیم.

این متخصص عفونی بیماری‌های گرمسیری یادآور شد: در همین راستا کمیته‌ای در وزارت بهداشت تشکیل شده تا تمام جوانب امر سنجیده شده و آخرین درمان‌های تأیید شده وبا به همراه دستورالعمل‌های بهداشتی جدید به اطلاع همکاران در سراسر کشور رسیده است.

مردانی تصریح کرد: تا امروز هیچ مورد غیربومی از وبا در کشور مشاهده نشده است.

وی در رابطه با شیوه انتقال این بیماری نیز اظهار کرد: راه اصلی انتقال وبا، آب و غذای آلوده است. البته افراد آلوده‌ در صورت عدم رعایت بهداشت مانند عدم شستن دست‌ها با آب و صابون پس از استفاده از دستشویی و عدم ضد عفونی شیرآلات آن می‌تواند موجب انتقال بیماری به دیگران شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =