یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
کد خبر: 341223

اهدای خون اقدامی انسان دوستانه است که می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد و امکان اهدای خون برای هر فرد سالمی وجود دارد به گونه ای که مردان می توانند هر سه ماه یک بار و زنان هر چهار ماه یکبار خون اهدا کنند.

با یک کلیه می‌توان خون اهدا کرد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اما در پاسخ به این پرسش که افراد دارای یک کلیه میتوانند خون اهدا کنند، پزشکان بر این باورند: اگرچه فرد دارای یک کلیه سالم با عملکرد طبیعی ممکن است هیچ مشکل جسمی نداشته باشد، بدن فرد با یک کلیه باید عملکرد دو کلیه را انجام دهد. این ممکن است در آینده منجر به فشار بر کلیه شود.

به گزارش هندوستان تایمز، اگر فرد یکی از کلیه های خود را اهدا کرده باشد یا به دلیل بیماری کلیه خود را از دست داده باشد، عملکرد کلیه دیگر ۲۰ تا ۳۰ درصد به دلیل فرآیندی به نام "هیپرتروفی جبرانی" افزایش می یابد.

به طور کلی، فردی که یک کلیه دارد در صورتی که عملکرد کلیه طبیعی باشد، می تواند به طور طبیعی زندگی کند، این بدان معناست که او می تواند مانند فردی با دو کلیه طبیعی، تمام فعالیت های خود را داشته باشد. همچنین در مجموع فردی که از سلامت کامل برخوردار باشد حتی با داشتن یک کلیه نیز می تواند خون اهدا کند.

هرچند در شرایط زیر فرد به طور موقت نمیتواند خون اهدا کند:

۱. بارداری

۲. تب حاد

۳. در صورت مصرف الکل یا انجام تاتو به تازگی

همچنین در این شرایط امکان اهدای خون وجود ندارد:

۱. سرطان

۲. بیماری شدید ریوی

۳. عفونتهای ویروسی همچون HIV و دیگر عفونتهای قابل انتقال

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =