آب و سبزيجات آلوده كيست هيداتيك را انسان منتقل مي‌كند

۱۳۸۶/۰۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3414
آب و سبزيجات آلوده كيست هيداتيك را انسان منتقل مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز دكتر فرخ سعيدي روز جمعه در همايش دو روزه كيست هيداتيك در ياسوج افزود: بيماري كيست هيداتيك نياز به عمل جراحي ندارد، زيرا در آينده منجر به بروز عارضه نخواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: انگل اين بيماري ابتدا وارد دستگاه گوارش انسان شده و سپس به آرامي رشد مي‌كند و براي تكثير به چندين سال زمان نياز دارد.

سعيدي گفت: آمار و ارقامي مبني بر تعيين دقيق تعداد افراد مبتلا به بيماري كيست هيداتيك در كشور وجود ندارد.

وي ادامه داد: قدمت اين بيماري به ‪ ۱۶۰‬سال قبل از ميلاد مسيح برمي‌گردد و ويروس اين بيماري براي اولين بار توسط ابن سينا كشف شد.

دكتر سيدعلي ملك حسيني جراح و متخصص كليه و كبد نيز در اين همايش گفت:
آموزش بهداشت، جلوگيري از كشتار دام به روش غير بهداشتي، كنترل و مهار سگهاي ولگرد، كاهش مدت زمان تردد سگهاي گله و جلوگيري از برخورد سگها با كشاورزان، روستاييان و عشاير از راههاي كنترل اين بيماري است.

وي اظهار داشت: علايم اين بيماري به محل استقرار كيست بستگي داشته و پيشرفت آن در كبد، ريه، مغز و چشم سريعتر بوده و در كبد نيز سالها طول مي‌كشد تا علايم آن مشخص شود.

ملك حسيني افزود: كيست هيداتيك يكي از مهمترين بيماريهاي انگلي در كشورهاي خاورميانه و ايران بوده و بروز آن در استان كهگيلويه و بويراحمد نيز به دليل شرايط اقليمي، زيست محيطي و رونق حرفه كشاورزي و دامداري شايع‌تر است.

دكتر علي سجادي دبير علمي اين همايش نيز با بيان اينكه ‪ ۱۰۶‬مقاله براي سخنراني و تهيه پوستر به اين همايش ارايه شده، گفت: همايش كشوري دو روزه "كيست هيداتيك" با هدف ايجاد يك فرصت مناسب براي تبادل نظر متخصصان انگل شناسي، جراحي، آسيب شناسي و يافتن راهكاري اساسي براي پيشگيري، كنترل و درمان اين بيماري است.

همايش كيست هيداتيك از امروز در شهر ياسوج مركز استان كهگيلويه و بويراحمد آغاز شده و به مدت دو روز ادامه دارد. ك/‪۲

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
امراح جلیلی
با سلام
آیا غیراز اندام های درگیر گوسفند به کیست هیداتیک می توان از بقیه ی بدن
حیوان استفاده کرد یا خیر؟لطفا راهنمایی فرمائید. باتشکروامتنان
جلیلی
ناصر صفي
سلام اطلاعات بسيار ارزنده شما را به دوستان هم عرضه ميكنم.ممنون عزيزان زحمتكش.
فاطمه
سلام. ایا کیست هیداتیک از انسان مبتلا به انسان سالم انتقال می یابد؟ایا از محل سکونت فرد مبتلابه کیست هداتیک این بیماری به انسان منتقل میشود؟ چگونه می توان برای جلوگیری از ابتلا از یک انسان مبتلا به کیست هداتیک محل زندگی او را ضد عفونی کرد؟ خواهش میکنم حتما جواب من رو بدید. چون به دلیل اسباب کشی دارم به محلی نقل مکان میکنم که فرد قبلی مبتلا به کیست هیداتیک هستش ومن با وجود کودک 2 ساله ام نمی دانم چطور وبا چه موادی ان محل را ضد عفونی کنم. با تشکر.
8.78114s, 21q