سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اقدامات شعب ملی این سازمان از تشکیل پرونده‌های قاچاق کالاهای وارداتی در بنادر کشور خبر داد.

هشدار نسبت به تقلبی بودن برخی تجهیزات پزشکی وارداتی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، محمد علی اسفنانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی درباره پرونده‌هایی که در شعب ملی رسیدگی می‌شود، گفت: شعب ملی به صورت موردی به پرونده‌های تعزیراتی ورود می‌کنند. با توجه به موقعیت بوجود آمده در مورد برخی از کالاها که احیانا کمبودی صورت بگیرد یا گران فروشی اتفاق بیفتد، شعب ملی به این پرونده‌ها ورود می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از شعب ملی در بخش لبنیات، دیگری در بخش مواد شوینده و یکی از شعب دیگر در بخش مواد سلولوزی و بهداشتی فعالیت می‌کنند. همچنین در بخش روغن موتور و موارد مرتبط با آن یک شعبه فعالیت می‌کند. باتوجه به موضوعی که مطرح می‌شود، یکی از شعب در این زمینه فعالیت می‌کند.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به جریمه برخی از کارخانجات توسط این شعب ملی گفت: تاکنون سه شرکت لبنی و یک شرکت تولید مواد شوینده و همچنین یک شرکت تولید پوشک بچه جریمه شده‌اند.

اسفنانی درباره پرونده‌های قاچاق نیز گفت: ما یک کشور متنوع از حیث جغرافیایی هستیم و در اقصی نقاط کشور شرایط خاص وجود دارد به طور مثال در مناطق دریایی و بندری قاچاق کالاهای وارداتی را داریم که در تمام بندرها تقریبا این مشکل وجود دارد و در بیشترین پرونده‌ها مربوط به پرونده‌های قاچاقی است که از طریق دریا به کشور وارد می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین در مناطق کوهستانی مرزی با قاچاق کالاهایی مواجه هستیم که معمولا از طریق کوله‌بری وارد کشور می‌شوند و طبیعتا در برخی از مناطق مانند مناطق جنگی زاگرس مرکزی ما با قاچاق چوب بلوط مواجه هستیم که میزان آن نیز متاسفانه قابل توجه بوده است در شمال کشور نیز با قاچاق چوب‌های جنگل‌های شمال نیز روبرو هستیم.

سخنگوی سازمان تعزیرات در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره پرونده‌های تعزیراتی در حوزه تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: در دنیا ما حدود ۷۵۰ هزار قطعه یا نوع تجهیزات پزشکی داریم که در کشور ما این رقم نزدیک به ۲۵۰ هزار تا ۳۰۰ قلم کالا است و طبیعی است که نظارت بر این مقدار کالا چه در وزارت بهداشت و درمان، چه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و چه در مراجع انتظامی کار سختی است.

اسفنانی تصریح کرد: در خصوص تجهیزات پزشکی مهمترین موضوع بحث قاچاق بودن آن‌ها است. گاهی در بین کالاهای مسافری هم می‌بینیم که این رقم قابل توجه است به طور مثال ایمپلنت‌ها از لحاظ حجم مقدار قابل توجهی را اشغال نمی‌کنند لذا در یک ساک معمولی مسافری می‌شود یک رقم بسیار بالایی ایمپلنت را به طور مثال وارد بازار مربوطه کرد. برخی کالاها نیز بزرگ است که البته قاچاق آن‌ها سخت‌تر است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که بسیار اهمیت دارد بحث تقلبی بودن تجهیزات پزشکی است چه در داخل و چه کالاهایی که وارد می‌شود ما شکایت‌های فراوانی در این زمینه داریم به طور مثال در مورد همین ایمپلنت، به بیمار گفته می‌شود از ایمپلنت اصلی فلان کشور استفاده می‌شود اما در حالی که از ایمپلنت با یک برند جعلی استفاده شده است یا در مورد پلاتین‌ها و پلاک‌هایی که در بخش ارتوپدی استفاده می‌شود، این‌ها از مواردی است که گاهی مبحث تقلبی بودن آن‌ها مطرح می‌شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات خاطرنشان کرد: موضوع دیگر در این زمینه بحث گرانفروشی است که پرونده‌هایی در این خصوص نیز تشکیل می‌شود و گاهی رقم بسیار بالایی این پرونده‌ها دارد واین موارد نیز بخشی از پرونده‌هایی است که در تعزیرات رسیدگی می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha