سه‌شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
کد خبر: 341927

کرونا در حال اوج‌گیری است و تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در نقشه‌ رنگ‌بندی کشور بالا رفته است. براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، هم‌اکنون 4شهر در وضعیت قرمز، 14شهر در وضعیت نارنجی، 142شهر در وضعیت زرد و 288شهر در وضعیت آبی به‌سرمی‌برند.

آماده‌باش بیمارستان‌ها و کادر درمان

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روزنامه همشهری، از مراکز درمانی تهران هم خبر می‌رسد که تعداد موارد سرپایی در هفته گذشته، 121نفر بوده، موارد بستری 104نفر و فوتی‌ها هم 6نفر بوده است. در همین مدت، افزایش قابل توجه بستری بیماران مبتلا به کرونا در 16استان گزارش شده است. در 7استان هم مواردی از افزایش بستری‌ها دیده می‌شود. حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا می‌گوید که مراکز درمانی به حالت آماده‌باش درآمده‌اند: «بیمارستان‌هایی که بخش‌های کرونایشان را با فروکش کردن بیماری، تعطیل کرده بودند از اواخر هفته گذشته بار دیگر این بخش‌ها را فعال کرده‌اند.قبلا بخشی از اورژانس‌های مراکز درمانی برای بیماران مبتلا به کرونا درنظر گرفته شده بودند، اما حالا این بخش‌ها گسترده‌تر شده‌اند.»

براساس اعلام او، در این شرایط فشار به بیمارانی وارد می‌شود که غیرکرونایی‌اند؛ چراکه بخش‌هایی که برای آنها درنظر گرفته شده بود، کمتر می‌شود. این مسئول در بیمارستان سینا، نسبت به شرایط پیش‌روی شیوع کرونا در کشور، هشدار می‌دهد، با این حال تأکید می‌کند که مردم نسبت به گذشته هوشیارتر شده‌اند و روش‌های درمانی را می‌دانند؛ از سوی دیگر، قدرت بیماری‌زایی ویروس هم نسبت به گذشته کمتر شده است: «قطعا پیک جدید مانند پیک‌های قبلی نخواهد شد، همانطور که پیک ششم مانند پیک پنجم نبود. احتمال می‌دهیم شرایط به سختی و دشواری گذشته نخواهد شد.»

او می‌گوید در شرایط فعلی باید از وقوع 3 اشتباه جلوگیری کرد؛ یکی بی‌مهری به کادر درمان؛ یعنی بعد از فروکش کردن کرونا، اقدامات کادر درمان فراموش نشود و با اوج‌گرفتن آن، دست به دامان آنها شد. دومین اشتباه که از سوی تعدادی از مسئولان و بخشی از مردم صورت می‌گیرد، تصور پایان کروناست. کرمانپور ادامه می‌دهد: «ویروس کرونا این حقیقت را یادآور شد که دوران بیماری‌های واگیردار به پایان نرسیده است؛ درحالی‌که پیش از این تمام تمرکزها، روی بیماری‌های غیرواگیر بود، حالا می‌بینیم که بیشترین ضرر را همان بیماری‌های ویروسی و واگیردار، به ما وارد کرده‌است.»

مدیر اورژانس بیمارستان سینا، به سومین اشتباهی که نباید تکرار شود، اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما باید همیشه ذخایر واکسن در انبارها داشته باشیم. الان مردم به مراکز واکسیناسیون مراجعه می‌کنند، اما تنوعی در واکسن‌ها نمی‌بینند؛ بنابراین ویترین ما باید همیشه پر از واکسن باشد.» او در ادامه با اشاره به بالارفتن میزان مراجعه به مراکز درمانی، از ابتلای چندباره کادر درمان به کرونا خبر می‌دهد: «این افراد هم باید به‌تدریج با دوز یادآور واکسینه شوند. به هر حال کادر درمان هم مانند سایر افراد جامعه، دچار بی‌پروایی شده‌اند و خیلی واکسن نمی‌زنند. به استناد گزارش‌ها، آنها هم در حال مبتلا شدن به کرونا هستند.»

بازگشت نیروهای 89روزه!


ماجرای ابتلای کادر درمان ازجمله پرستاران به کرونا، موضوعی است که از سوی محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار هم مطرح می‌شود. او به همشهری می‌گوید: «اغلب پرستاران دوز سوم واکسن را تزریق کرده‌اند و به‌تدریج دوز یادآور را هم می‌زنند. به هر حال به‌طور کلی میزان تزریق دوز یادآور در کشور پایین است. ما 150 تا 160هزار پرستار داریم که اگر واکسن یادآور زده بودند، قطعا در آمارها مشخص می‌شدند.» با این حال او تأکید می‌کند که پرستاران به‌دلیل ابتلای چندین‌باره به کرونا و تزریق 3دوز واکسن، از ایمنی خوبی برخوردارند.


او به اهمیت نقش پرستاران در دوران کرونا و بی‌مهری‌هایی که پس از فروکش کردن پاندمی به آنها شد، اشاره می‌کند: «نقش این افراد در دوران کرونا، نه‌تنها در ایران که در تمام دنیا انکارناپذیر است. در پیک‌های اول تا سوم میزان ابتلا و مرگ در میان پرستاران خیلی بالا بود. در پیک‌های چهارم و پنجم هم تا حدودی این روند ادامه داشت، اما در پیک ششم، کنترل شد؛ دلیل آن هم واکسیناسیون بود.

به‌هرحال این گروه، در پیک‌ اول سختی‌های زیادی کشیدند و با حداقل تجهیزات و امکانات فعالیت می‌کردند.» او می‌گوید در دوران کرونا، وعده‌هایی به این گروه داده شد، اما هیچ‌کدام از آنها محقق نشد: «یکی از وعده‌ها، تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بود. در روز پرستار 2سال پیش، مقام معظم رهبری دستور اجرای این قانون را دادند، اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و در جایی که اجرا شده، اجرا نشدنش بهتر از اجرا شدنش است؛ چراکه بسیار ناقص، عملی شده است.»

شریفی‌مقدم در این‌باره توضیح بیشتری می‌دهد و می‌گوید: «نزدیک به 15سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌گذرد، اما اراده‌ای برای اجرای کامل آن نیست. تنها درخواستی که پرستاران دارند این است که خدمات آنها مانند سایر گروه‌های بالینی، قیمت‌گذاری شود. در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، 10هزار خدمت تعریف شده که 8هزار خدمت مختص پزشکان است و 2هزار خدمت برای گروه‌های بالینی مانند آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها و... است. پرستاران می‌گویند مانند این گروه‌ها برایشان قیمت‌گذاری خدمات صورت گیرد و این کف خواسته‌هایشان است.»

ماجرا اما تنها به اجرای این قانون محدود نمی‌شود، جذب پرستار معضل دیگر مراکز درمانی و گروه‌های پرستاری در دوران کرونا بود؛ اتفاقی که منجر به جذب نیروهای 89روزه شد و با فروکش کردن کرونا، با همین نیروها، دیگر تمدید قرارداد نشد. دبیرکل خانه پرستار که از همان ابتدا با این نوع استخدام‌ها مخالف بود، می‌گوید: «کرونا که کم شد، قراردادها با این نیروهای 89روزه‌ هم دیگر تمدید نشد، حالا که دوباره موارد ابتلا به کرونا در حال افزایش است، بار دیگر، ماجرای قراردادهای 89روزه جان گرفته است. قراردادهای 89روزه، بهره‌کشی از نیروی کار است.» به‌گفته‌ او، هم‌اکنون برخی از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، در حال تمدید قراردادهای 89روزه با پرستاران هستند؛ چراکه با افزایش موارد ابتلا، می‌خواهند کمبود نیرویشان را جبران کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha