موج هفتم کرونا ابتدا با چهار رقمی شدن تعداد مبتلایان به این ویروس و سپس دو رقمی شدن تعداد تلفات روزانه آن آغاز شد. در یکی دو روز گذشته تعداد بیمارانی که روزانه تشخیص داده شدند از چهار هزار و پنج هزار نفر نیز فراتر رفت.

نقشه کرونایی کشور در مسیر قرمز شدن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همدلی، بااین‌حال این آمار و ارقام باز هم قابل‌اتکا نیست. بسیاری از افرادی که علائم کرونا را پیدا می‌کنند ممکن است بدون مراجعه به پزشک خود را قرنطینه کنند و یا حتی ممکن است پزشک با انجام معاینات نیازی به دریافت تست نداشته باشد. با در نظر گرفتن این نکات و همچنین ملاک قرار دادن آمار رسمی می‌توان فهمید اوضاع سختی پیش روست. تأکید کارشناسان بهداشت و درمان برای عبور از این موج تکمیل واکسیناسیون، استفاده دوباره از ماسک و رعایت سایر پروتکل‌های بهداشتی است.


شهرها یکی‌یکی قرمز می‌شوند


چند روزی است که آمار مبتلایان بیماری در کشور دوباره چهار رقمی‌شده و بالطبع میزان مراجعات و بستری‌های بیمارستانی نیز افزایش‌یافته است. به گزارش ایسنا، پس از طی دوره‌ای حدود ۶۰روزه که تعداد فوتی‌های روزانه کووید در کشور تک‌رقمی بود و چند روز صفر را نیز تجربه کردیم، مجدداً جان‌باختگان این بیماری دو رقمی شده و روز گذشته نیز ۱۳فوتی کرونا در کشور ثبت شد.

بر همین اساس هم شمار شهرهای قرمز و نارنجی دوباره افزایش پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از ۴ به ۱۵ و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۴ به ۳۵شهر افزایش یافته و تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۱۴۲ به ۲۰۸ و تعداد شهرهای با وضعیت آبی از ۲۸۸ به ۱۹۰شهر رسید.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در هفته سوم تیرماه مصادف با هفته ۱۲۵ همه‌گیری در کشور، موارد بستری ناشی از کرونا به ۱۴۷۱مورد رسیده است که این رقم در هفته قبل از آن ۵۹۱مورد ثبت شده بود. همچنین موارد مثبت شناسایی شده سرپایی از ۳۲۶۰مورد در هفته دوم به ۹۳۴۹مورد در هفته سوم تیرماه و فوتی‌ها نیز در کل کشور از ۱۸نفر در هفته دوم به ۴۰نفر در هفته سوم تیرماه افزایش یافته است.

در مجموع در هفته سوم تیرماه، افزایش بارز بیماران بستری کووید در ۱۹استان کشور، افزایش در ۹استان دیگر و کاهش مختصر در دو استان و ایستایی موارد بیماری در یک استان کشور گزارش شده است. همچنین افزایش بارز موارد فوت نیز در پنج استان طی هفته اخیر گزارش شده است.


افزایش فوتی‌ها دور از انتظار نیست


وزیر بهداشت نیز در جدیدترین اظهارت خود با اعلام آغاز موج هفتم بیماری در کشور، تأکید کرد که «از یکی دو هفته پیش، شاهد افزایش موارد ابتلا و بستری بیماران در بیمارستان‌ها هستیم و در این شرایط، افزایش موارد مرگ‌ومیر، دور از انتظار نیست.» بنا بر اعلام بهرام عین‌اللهی، «در حال حاضر بین هفته دوم تا سوم موج هفتم کرونا به سر می‌بریم و شمار جان‌باختگان این بیماری دوباره دو رقمی‌شده است و البته تعداد موارد فوتی کرونا در روزهای آینده، قابل پیش‌بینی نیست.»

وی درعین‌حال توصیه می‌کند که مردم جهت تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کرده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند. عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با اشاره به روند صعودی کرونا در کشور طی دو هفته اخیر اعلام کرده است که در هفته اخیر نسبت به هفته قبل از آن «آمار بستری‌های کرونا دو و نیم برابر بیشتر و تعداد فوتی‌های هفتگی نیز ۴۰درصد افزایش داشته است و اگر رعایت‌ها خوب نباشد، ممکن است این روند افزایشی، بیشتر شود.»


وی ضمن آنکه امیدوار است روند افزایشی موج هفتم به‌اندازه موج‌های سابق نباشد و زودتر از زمانِ پیک آن بگذریم، به آمار بالای این زیرسویه در کشورهای اروپایی و آمریکایی اشاره می‌کند و درباره پیش‌بینی‌ها از قله این موج در کشور، می‌گوید: «هرچند نمی‌توان به‌صورتی دقیق گفت، اما احتمالاً در عرض دو - سه هفته آینده افزایش را موارد خواهیم داشت و امیدواریم بعدازآن شاهد افت موارد بیماری در کشور باشیم.»


ویژگی‌های سویه غالب در گردش در کشور


درهرحال بنابر اعلام متخصصان، ویروسی اکنون در کشور در گردش است زیرسویه BA4 و بیشتر از آن، زیرسویه BA5 اومیکرن است. البته این زیرسویه بیشتر علائم تنفسی فوقانی و علائمی نظیر عطسه، سرفه، آبریزش بینی و در برخی‌ها اسهال و در برخی‌ها هم خستگی و کوفتگی و تب ایجاد می‌کند و اغلب درگیری شدید تنفسی نمی‌دهد.

بااین‌حال برای افراد دارای بیماری‌های هم‌زمان مانند بیماران دیابتی، نارسایی کلیه، فشارخون و ... می‌تواند دردسرساز باشد و لازم است که این افراد به‌صورت ویژه در نظر گرفته شوند. همچنین به گفته متخصصان، هرچند میزان بیماری‌زایی و کشندگی این زیرسویه نسبت به سوش دلتا خیلی کمتر است، اما درعین‌حال نمی‌توان هیچ پیش‌بینی درباره این ویروس داشت.


تأکید بر تکمیل واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های ضد کرونا


در مجموع در شرایط فعلی بیماری و آغاز موج هفتم آن در کشور، بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به‌ویژه استفاده از ماسک و همچنین استقبال بیشتر از واکسیناسیون دزهای یادآور به‌ویژه اگر شش ماه از تزریق دز قبلی گذشته است، تأکید و توصیه می‌شود که مردم برای تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند. بنابر اعلام عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، «در حال حاضر نزدیک به ۲۹هزار مجموعه‌ بهداشتی و مراکز تجمیعی، آمادگی تزریق واکسن کرونا را دارند.» همچنین تأکیدها بر آن است که بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است.

در مجموع در شرایطی که متخصصان و مسئولان سلامت کشور، علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز یادآور در صورت گذشت پنج یا شش ماه از تزریق قبلی را شرط عبور کم‌خطر از موج هفتم می‌دانند، اما شاهدیم که پس از فروکش آمارها در چند ماه گذشته در کشور، آمار واکسیناسیون روزانه آن نیز کاهش یافت و هرچند که در سال گذشته به تزریق روزانه بیش از یک‌میلیون دز رسیدیم و حتی در روزهایی آمار تزریق بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰هزار دز نیز ثبت شد، اما با بهتر شدن شرایط بیماری، مراجعات برای واکسیناسیون نیز کمتر شد و به حدود ۱۰ تا ۱۲هزار نفر رسیدیم. البته آمارها حاکی از آن است که با هشدارها درباره موج هفتم بیماری، میزان مراجعات به مراکز واکسیناسیون طی روزهای اخیر مقداری افزایش یافته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =