رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، نسبت به تبعات مستثنی شدن مواد اولیه دارویی از کالاهای اساسی به هنگام ترخیص از گمرک هشدار داد.

ماجرای ارزش افزوده ترخیص مواد اولیه دارویی/ دارو گران می شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،محمد عبده زاده، گفت: بر اساس تصمیم سران قوا، دولت تصمیم گرفت برای اینکه قیمت کالاهای اساسی بالا نرود، دریافت ۹ درصد ارزش افزوده هنگام ترخیص کالا از گمرک را به یک درصد کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه دارو به عنوان استراتژیک ترین کالا تلقی می‌شود، افزود: متأسفانه ترخیص مواد اولیه دارویی از گمرک مشمول یک درصد ارزش افزوده نبوده و بر اساس ۹ درصد ارز نیمایی محاسبه می‌شود.

عبده زاده ادامه داد: مصرف کننده دارو بر خلاف سایر کالاهای اساسی، نقش در مقدار مصرف دارو ندارد و بر اساس نیاز بیماران است که دارو مصرف می‌شود. بنابراین، اگر قرار بر این باشد که دارو در هنگام ترخیص از گمرک مشمول یک درصد ارزش افزوده کالاهای اساسی نشود، مشکلات زیادی را برای شرکت‌های دارویی و مصرف کنندگان دارو ایجاد خواهد کرد.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران افزود: سال گذشته دریافت ۹ درصد ارزش افزوده بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و امسال با ارز نیمایی محاسبه می‌شود. به طوری که وارد کننده مواد اولیه دارو می‌بایست به ازای هر دلار، ۲,۳۴۰ تومان به گمرک پرداخت کند.

وی گفت: چنین شرایطی باعث خواهد شد که در تولید نهایی دارو شاهد افزایش ۱۶ درصدی قیمت‌ها باشیم که عملاً منجر به گرانی دارو خواهد شد.

عبده زاده افزود: دریافت ۹ درصد ارزش افزوده با ارز نیمایی، دو مشکل عمده برای تولید کنندگان دارو به دنبال دارد. نخست، اینکه باعث خواهد شد که نیاز شرکت‌های دارویی به نقدینگی به شدت افزایش یابد و دوم، اینکه اگر این وضعیت تغییر نکند، برخی شرکت‌های دارویی مجبور خواهند شد کالای خود را ترخیص نکنند و یا اینکه اگر ترخیص کنند، مجبور به افزایش قیمت محصولات خود خواهند بود که در نتیجه آن، این بیماران هستند که باید این افزایش قیمت را بپردازند.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: از همین رو، نامه‌ای به دبیرخانه ستاد سران قوا نوشته ایم که تا الان هیچ پاسخی نداده اند.

وی افزود: ما معتقدیم در موضوع ترخیص کالاهای اساسی، باید یکسان برخورد شود. یعنی اینکه هر تصمیمی که سران قوا گرفته اند، مشمول دارو و مواد اولیه دارویی هم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha