چهارشنبه ۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
کد خبر: 343812

محققان در مطالعه‌ای به بررسی علت خوشایند بودن فشردن جوش برای برخی از افراد پرداختند.

چرا فشردن جوش برای برخی رضایت بخش است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از popsci ،جوش معمولی به دلیل مسدود شدن غدد چربی یا باکتری در پوست ما ایجاد می‌شود و در حالی که بیشتر جوش‌ها مضر نیستند، می‌توانند عفونی و دردناک شوند، به خصوص زمانی که سر باز کنند، با این حال بسیاری از ما نمی‌توانیم در برابر بروز آن‌ها مقاومت کنیم.

برای رسیدن به ریشه شکاف جوش، می‌توانیم یکی از اساسی‌ترین احساسات خود یعنی انزجار را بررسی کنیم. دنیل کلی، استاد فلسفه در دانشگاه پردو می‌گوید: انزجار برای محافظت از انسان در برابر بیماری‌های عفونی و سموم تکامل یافته است!

برخی از مایعات بدن مانند خون، آب دهان یا چرک، اغلب تنها زمانی که از بدن ما خارج می‌شوند، منزجر کننده به نظر می‌رسند. هنگامی که مایعات بدن ما به این طریق خارج می‌شوند، می‌توانند به طور بالقوه توسط باکتری‌ها یا سایر عوامل بیماری‌زا آلوده شوند، بنابراین باید مانع خروج آن‌ها شویم.

ممکن است تعجب کنید که فشردن آن جوش‌های سرسفید همیشه همان عکس‌العمل بد را برمی انگیزد، در واقع، افرادی وجود دارند که ترکاندن جوش را به طرز عجیبی رضایت بخش می‌دانند.

بدیهی است که همه ما زمانی که می‌بینیم که چرک از جوش بیرون می‌آید، واکنش یکسانی نشان نمی‌دهیم و همه چیز به این بستگی دارد که آیا لذت شما بر تنفر غریزی‌تان غلبه دارد یا خیر.

محققان از شرکت کنندگان در مطالعه خواستند قبل از آزمایش یک نظرسنجی را تکمیل کنند تا لذت جوش زدن، حساسیت به انزجار و حساسیت پاداش و تنبیه آن‌ها را مشخص کنند. آن‌ها برای شرکت‌کنندگان کلیپ‌هایی را در این باره پخش کردند و در عین حال فعالیت مغزشان در دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی یا fMRI را مشاهده و اندازه‌گیری می‌کردند.

این تیم دریافت افرادی که ویدیوهای فشردن جوش را دوست داشتند، نسبت به کسانی که دوست نداشتند، حساسیت بیشتری نسبت به دریافت پاداش و همچنین مهارت‌های تنظیم انزجار بهتری داشتند. به عبارت دیگر، طرفداران فشردن جوش به احتمال زیاد وقتی با رضایت از جهش چرک از یک جوش پاداش دریافت می‌کنند، برانگیخته می‌شوند و بهتر می‌توانند میزان انزجاری را که هنگام تماشا احساس می‌کنند تعدیل کنند. این ویژگی‌های خود گزارش شده با آنچه که محققان در بخش تصویربرداری مغز از مطالعه یافتند، مطابقت داشت.

اما توصیه متخصصان پوست این است که این کار خاص را خودتان انجام ندهید، صرف نظر از اینکه چقدر وسوسه انگیز است که از شر جوش‌های ناخوشایند خلاص شوید. فشردن جوش، پوست را می‌شکند و می‌تواند باعث عفونت و جای زخم شود. جوش‌های سرسیاه و سرسفید را باید به حال خود رها کرد، اگرچه درمان‌های خانگی مانند بنزوئیل پراکسید می‌تواند به رفع سریع‌تر آن‌ها کمک کند. اگر جوش سفیدی در سطح وزوویوس دارید که واقعا می‌خواهید از شر آن خلاص شوید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید، زیرا آن‌ها آموزش دیده‌اند تا به درستی عمل کشیدن را انجام دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha