سرطان سینه سرطانی است که در سلول های سینه ایجاد می شود. به طور معمول، سرطان در لوبول ها یا مجاری پستان تشکیل می شود.

علائم سرطان پستان و راههای تشخیص و درمان آن را بشناسید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین، سرطان زمانی رخ می دهد که تغییراتی به نام جهش در ژن هایی که رشد سلولی را تنظیم می کنند، رخ دهد. جهش ها به سلول ها اجازه تقسیم و تکثیر به روشی کنترل نشده را می دهند.

سرطان سینه سرطانی است که در سلول های سینه ایجاد می شود. به طور معمول، سرطان در لوبول ها یا مجاری پستان تشکیل می شود.

لوبول ها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند و مجاری مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به نوک پستان می آورند. سرطان همچنین می تواند در بافت چربی یا بافت همبند فیبری سینه شما رخ دهد.

سلول های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت های سالم پستان حمله می کنند و می توانند به غدد لنفاوی زیر بازوها بروند. هنگامی که سرطان وارد غدد لنفاوی می شود، به مسیری برای حرکت به سایر قسمت های بدن دسترسی پیدا می کند.

علائم و نشانه های سرطان سینه

سرطان سینه در مراحل اولیه خود ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. در بسیاری از موارد، تومور ممکن است خیلی کوچک باشد که قابل احساس نباشد، اما ناهنجاری همچنان در ماموگرافی قابل مشاهده است.

اگر تومور را بتوان احساس کرد، اولین علامت معمولاً یک توده جدید در سینه است که قبلاً وجود نداشت. با این حال، همه توده ها سرطانی نیستند.

هر نوع سرطان سینه می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. بسیاری از این علائم مشابه هستند، اما برخی می توانند متفاوت باشند.

علائم شایع ترین سرطان سینه عبارتند از:

 • توده سینه یا ضخیم شدن بافت که احساس متفاوتی نسبت به بافت اطراف دارد و جدید است
 • درد سینه
 • پوست قرمز یا بی رنگ و حفره دار روی سینه
 • تورم در تمام یا بخشی از سینه
 • ترشح از نوک پستان غیر از شیر مادر
 • ترشح خونی از نوک پستان شما
 • لایه برداری، پوسته پوسته شدن پوست روی نوک پستان یا سینه
 • یک تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در شکل یا اندازه سینه شما
 • نوک پستان معکوس
 • تغییر در ظاهر پوست روی سینه
 • توده یا تورم زیر بازو

اگر هر یک از این علائم را دارید، لزوماً به این معنی نیست که سرطان سینه دارید. به عنوان مثال، درد در سینه یا توده سینه می تواند ناشی از یک کیست خوش خیم باشد.

با این حال، اگر توده ای در سینه خود پیدا کردید یا علائم دیگری دارید، برای معاینه و آزمایش بیشتر با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم سرطان پستان و راههای تشخیص و درمان آن را بشناسید

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد و آنها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: تهاجمی و غیر تهاجمی. سرطان پستان غیرتهاجمی به عنوان سرطان سینه در محل نیز شناخته می شود.

در حالی که سرطان تهاجمی از مجاری یا غدد پستان به سایر قسمت‌های پستان گسترش یافته است، سرطان غیرتهاجمی از بافت اصلی منتشر نشده است.

این دو دسته برای توصیف رایج ترین انواع سرطان سینه استفاده می شوند که عبارتند از:

 • کارسینوم مجرای درجا: کارسینوم مجرای درجا (DCIS) یک بیماری غیرتهاجمی است. با DCIS، سلول های سرطانی به مجاری در سینه شما محدود می شوند و به بافت سینه اطراف حمله نکرده اند.
 • کارسینوم لوبولار در محل: کارسینوم لوبولار در محل (LCIS) سرطانی است که در غدد تولید کننده شیر پستان شما رشد می کند. مانند DCIS، سلول های سرطانی به بافت اطراف حمله نکرده اند.
 • کارسینوم مجرای مهاجم: کارسینوم مجرای مهاجم (IDC) شایع ترین نوع سرطان سینه است. این نوع سرطان سینه از مجاری شیر سینه شما شروع می شود و سپس به بافت مجاور سینه حمله می کند. هنگامی که سرطان سینه به بافت خارج از مجاری شیر گسترش یافته است، می تواند شروع به گسترش به سایر اندام ها و بافت های مجاور کند.
 • کارسینوم لوبولار مهاجم: کارسینوم لوبولار مهاجم (ILC) ابتدا در لوبول های سینه شما ایجاد می شود و به بافت مجاور حمله می کند.

انواع دیگر سرطان سینه که کمتر شایع هستند عبارتند از:

 • بیماری پاژه نوک پستان: این نوع سرطان سینه از مجاری نوک پستان شروع می شود، اما با رشد آن، شروع به تاثیر بر پوست و آرئول نوک سینه می کند.
 • تومور فیلود: این نوع بسیار نادر سرطان سینه در بافت همبند سینه رشد می کند. بیشتر این تومورها خوش خیم هستند، اما برخی سرطانی هستند.
 • آنژیوسارکوم: این سرطانی است که روی رگ های خونی یا رگ های لنفاوی سینه رشد می کند.

نوع سرطانی که دارید به راهنمایی گزینه های درمانی و نتیجه طولانی مدت شما کمک می کند.

سرطان سینه التهابی

سرطان سینه التهابی (IBC) یک نوع سرطان پستان نادر اما تهاجمی است. با توجه به موسسه ملی سرطان(NCI)، IBC فقط 1 تا 5 درصد از تمام موارد سرطان سینه را تشکیل می دهد.

در این شرایط، سلول‌ها غدد لنفاوی نزدیک سینه‌ها را مسدود می‌کنند، بنابراین عروق لنفاوی سینه نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند.

IBCبه جای ایجاد تومور باعث تورم، قرمزی و احساس گرمای شدید سینه شما می شود. سینه شما ممکن است حفره دار و ضخیم به نظر برسد، مانند پوست پرتقال.

IBC می تواند بسیار تهاجمی باشد و به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل، مهم است که در صورت مشاهده علائم فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

سرطان سینه سه گانه منفی

سرطان سینه سه گانه منفی یکی دیگر از انواع بیماری نادر است. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا ،(ACS) فقط در مورد 10 تا 15 درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه تاثیر می گذارد.

برای تشخیص سرطان سینه سه گانه منفی، تومور باید هر سه ویژگی زیر را داشته باشد:

 • فاقد گیرنده های استروژن است. اینها گیرنده هایی روی سلول ها هستند که به هورمون استروژن متصل می شوند. اگر تومور دارای گیرنده های استروژن باشد، استروژن می تواند سرطان را تحریک کند تا رشد کند.
 • فاقد گیرنده های پروژسترون است. این گیرنده ها سلول هایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می شوند. اگر یک تومور دارای گیرنده های پروژسترون باشد، پروژسترون می تواند سرطان را تحریک کند تا رشد کند.
 • این پروتئین گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی انسانی 2 (HER2) اضافی روی سطح خود ندارد.. HER2 پروتئینی است که به رشد سرطان سینه کمک می کند.

اگر یک تومور این سه معیار را داشته باشد، به آن سرطان سینه سه گانه منفی می گویند. این نوع سرطان سینه نسبت به انواع دیگر سرطان سینه تمایل به رشد و گسترش سریع‌تری دارد.

درمان سرطان سینه سه گانه منفی دشوار است زیرا درمان هورمونی برای سرطان سینه موثر نیست.

مراحل سرطان سینه

پزشکان سرطان سینه را بر اساس اندازه تومور و میزان گسترش آن به مراحل تقسیم می کنند.

سرطان‌هایی که بزرگ هستند یا به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور حمله کرده‌اند در مرحله بالاتری نسبت به سرطان‌هایی هستند که کوچک هستند یا هنوز در سینه وجود دارند. برای مرحله بندی سرطان سینه، پزشکان باید موارد زیر را بدانند:

 • اگر سرطان مهاجم یا غیر تهاجمی باشد
 • تومور چقدر بزرگ است
 • آیا غدد لنفاوی درگیر هستند
 • اگر سرطان به بافت یا اندام مجاور گسترش یافته باشد

سرطان سینه دارای پنج مرحله اصلی است: مراحل 0 تا 4

مرحله 0 سرطان سینه

مرحله 0 DCIS است. سلول های سرطانی در DCIS محدود به مجاری در پستان می مانند و به بافت مجاور گسترش نیافته اند.

مرحله 1 سرطان سینه

 • مرحله 1A. :عرض تومور اولیه 2 سانتی متر یا کمتر است. غدد لنفاوی تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
 • مرحله 1B. :سرطان در غدد لنفاوی مجاور یافت می شود. یا تومور در سینه وجود ندارد یا تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است.

مرحله 2 سرطان سینه

 • مرحله 2A. : تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است و به 1 تا 3 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است، یا بین 2 تا 5 سانتی متر است و به هیچ گره لنفاوی گسترش نیافته است.
 • مرحله B.2 :تومور بین 2 تا 5 سانتی متر است و به 1 تا 3 غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته است یا بزرگتر از 5 سانتی متر است و به هیچ گره لنفاوی گسترش نیافته است.

مرحله 3 سرطان سینه

 • مرحله 3A. :سرطان به 4 تا 9 غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یافته یا غدد لنفاوی پستانی داخلی را بزرگ کرده است. تومور اولیه می تواند هر اندازه ای باشد.تومورها بزرگتر از 5 سانتی متر هستند. سرطان به 1 تا 3 غدد لنفاوی زیر بغل یا هر غدد استخوان سینه گسترش یافته است.
 • مرحلهB.3: یک تومور به دیواره قفسه سینه یا پوست حمله کرده است و ممکن است تا 9 غدد لنفاوی را مورد حمله قرار داده باشد یا نداشته باشد.
 • مرحلهC.3 :سرطان در 10 یا بیشتر غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی نزدیک استخوان ترقوه یا گره های پستانی داخلی یافت می شود.

مرحله 4 سرطان سینه (سرطان متاستاتیک پستان)

مرحله 4 سرطان سینه می تواند تومور با هر اندازه ای داشته باشد. سلول های سرطانی آن به غدد لنفاوی نزدیک اند و ممکن است به اندام های دور گسترش یافته باشند.

آزمایشی که پزشک انجام می دهد مرحله سرطان سینه شما را مشخص می کند که بر درمان شما تأثیر می گذارد.

دریابید که مراحل مختلف سرطان سینه چگونه درمان می شوند.

علائم سرطان پستان و راههای تشخیص و درمان آن را بشناسید
علائم ظاهری پوست هنگام ابتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه

سرطان سینه مردانه

مردان نیز مانند زنان دارای بافت سینه هستند. مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند، اما بسیار نادرتر است.

بر اساسACS، سرطان سینه در مردان سیاه پوست 70 برابر کمتر از زنان سیاه پوست است. این در مردان سفیدپوست 100 برابر کمتر از زنان سفیدپوست است.

گفته می شود، سرطان سینه ای که مردان ایجاد می کنند به همان اندازه سرطان سینه ای است که زنان به آن مبتلا می شوند. همچنین علائم مشابهی دارد. اگر مرد هستید، دستورالعمل های نظارتی مشابه زنان را دنبال کنید و هرگونه تغییر در بافت سینه یا توده های جدید را به پزشک خود گزارش دهید.

بیشتر بدانید: علائم سرطان سینه در آقایان

میزان بقای سرطان سینه

میزان بقای سرطان پستان بر اساس عوامل بسیاری متفاوت است.

دو مورد از مهمترین عوامل، نوع سرطان شما و مرحله سرطان در زمان تشخیص است. عوامل دیگری که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • سن
 • جنسیت
 • نژاد
 • سرعت رشد سرطان

تحقیقی از سال 2021، نشان می دهد که میزان مرگ و میر در افراد رنگین پوست مبتلا به سرطان سینه در مقایسه با افراد سفید پوست بالاتر است. یکی از دلایل این امر ممکن است نابرابری های مراقبت های بهداشتی باشد.

خبر خوب این است که میزان بقای سرطان سینه در حال بهبود است.

بر اساس ، ACS در سال 1975، میزان بقای 5 ساله سرطان سینه در زنان 75.2 درصد بود. اما برای زنانی که بین سال‌های 2008 تا 2014 تشخیص داده شدند، 90.6 درصد بود.

میزان بقای 5 ساله سرطان سینه بسته به مرحله تشخیص متفاوت است. آنها از 99 درصد برای سرطان های مرحله اولیه موضعی تا 27 درصد برای سرطان های متاستاتیک پیشرفته متغیر هستند.

تشخیص سرطان سینه

برای تعیین اینکه آیا علائم شما ناشی از سرطان سینه است یا یک بیماری خوش خیم پستان، پزشک علاوه بر معاینه پستان، یک معاینه فیزیکی کامل نیز انجام می دهد. آنها همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی را درخواست کنند تا بفهمند چه چیزی باعث علائم شما می شود.

آزمایشاتی که می تواند به پزشک شما در تشخیص سرطان سینه کمک کند عبارتند از:

بیشتر بدانید: سرطان سینه دیگر ترس ندارد.

ماموگرافی

رایج ترین راه برای دیدن زیر سطح سینه، آزمایش تصویربرداری به نام ماموگرافی است. بسیاری از زنان 40 ساله و بالاتر ماموگرافی سالانه برای بررسی سرطان سینه انجام می دهند. اگر پزشک شما مشکوک به وجود تومور یا نقطه مشکوک باشد، برای شما ماموگرافی تجویز خواهد کرد. اگر ناحیه غیر معمولی در ماموگرافی شما دیده شود، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را درخواست کند.

سونوگرافی

سونوگرافی سینه از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت های عمیق در سینه استفاده می کند. سونوگرافی می تواند به پزشک کمک کند تا توده جامد مانند تومور و کیست خوش خیم را تشخیص دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند MRI یا بیوپسی پستان را پیشنهاد کند.

بیوپسی سینه

اگر پزشک بر اساس آزمایشاتی مانند ماموگرافی یا سونوگرافی به سرطان سینه مشکوک شود، ممکن است آزمایشی به نام بیوپسی سینه انجام دهد.

در طول این آزمایش، پزشک شما یک نمونه بافت را از ناحیه مشکوک خارج می کند تا آن را آزمایش کند.

انواع مختلفی از بیوپسی سینه وجود دارد. با برخی از این آزمایش‌ها، پزشک از یک سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می‌کند. پزشکان برشی در سینه شما ایجاد می کنند و سپس نمونه را خارج می کنند.

پزشک نمونه بافت را به آزمایشگاه می فرستد. اگر آزمایش نمونه برای سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می‌تواند آن را بیشتر آزمایش کند تا به پزشک شما بگوید چه نوع سرطانی دارید.

درمان سرطان سینه

مرحله سرطان سینه شما، میزان تهاجم آن (در صورت وجود) و بزرگی تومور، همه نقش مهمی در تعیین نوع درمانی شما دارند.

برای شروع، پزشک اندازه، مرحله و درجه سرطان شما را تعیین می کند. درجه سرطان شما میزان احتمال رشد و گسترش آن را توصیف می کند. پس از آن، می توانید در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید.

جراحی رایج ترین درمان سرطان سینه است. بسیاری از افراد درمان های اضافی مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند، پرتودرمانی یا هورمون درمانی دارند.

بیشتر بدانید: سرطان سینه پیش رونده اما درمان پذیر

عمل جراحی

انواع مختلفی از جراحی ممکن است برای برداشتن سرطان سینه استفاده شود، از جمله:

 • لامپکتومی: در این روش تومور و برخی از بافت های اطراف آن برداشته می شود و بقیه پستان دست نخورده باقی می ماند.
 • ماستکتومی: در این روش، جراح کل سینه را برمی دارد. در ماستکتومی دوبل، هر دو سینه را برمی دارند.
 • بیوپسی گره نگهبان: این جراحی تعدادی از غدد لنفاوی را که از تومور زهکشی دریافت می کنند، خارج می کند. این غدد لنفاوی آزمایش خواهند شد. اگر سرطان نداشته باشند، ممکن است نیازی به جراحی اضافی برای برداشتن غدد لنفاوی بیشتری نداشته باشید.
 • تشریح غدد لنفاوی زیر بغل: اگر غدد لنفاوی برداشته شده در طول بیوپسی غدد نگهبان حاوی سلول های سرطانی باشد، پزشک ممکن است غدد لنفاوی اضافی را خارج کند.
 • ماستکتومی پروفیلاکتیک مقابل: حتی اگر سرطان سینه فقط در یک پستان وجود داشته باشد، برخی افراد ترجیح می دهند ماستکتومی پروفیلاکتیک مقابل را انجام دهند. این جراحی سینه سالم شما را برمی دارد تا خطر ابتلای مجدد به سرطان سینه را کاهش دهد.

پرتو درمانی

با پرتودرمانی، پرتوهای پرقدرت پرتو برای هدف قرار دادن و کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود. اکثر پرتودرمانی ها از پرتوهای خارجی استفاده می کنند. این تکنیک از یک دستگاه بزرگ در قسمت بیرونی بدن استفاده می کند.

پیشرفت‌ها در درمان سرطان، پزشکان را قادر می‌سازد تا سرطان را از داخل بدن پرتوتاب کنند. به گزارشBreastcancer.org ، این نوع پرتودرمانی براکی تراپی نامیده می شود.

برای انجام براکی تراپی، جراحان دانه های رادیواکتیو یا گلوله ها را در داخل بدن در نزدیکی محل تومور قرار می دهند. دانه ها برای مدت کوتاهی در آنجا می مانند و سلول های سرطانی را از بین می برند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. برخی از افراد ممکن است به تنهایی تحت شیمی درمانی قرار گیرند، اما این نوع درمان اغلب همراه با سایر درمان ها، به ویژه جراحی استفاده می شود.

برخی از افراد ابتدا تحت عمل جراحی قرار می گیرند و سپس درمان های دیگری مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی را انجام می دهند. این فرآیند درمان کمکی نامیده می شود. برخی دیگر ممکن است ابتدا شیمی درمانی را برای کوچک کردن سرطان انجام دهند که درمان نئوادجوانت نامیده می شود و سپس جراحی انجام دهند.

در برخی موارد، پزشکان ترجیح می دهند قبل از جراحی، شیمی درمانی انجام دهند. امید این است که درمان تومور را کوچک کند و سپس جراحیراحت تر انجام شود.

شیمی درمانی عوارض جانبی ناخواسته زیادی دارد، بنابراین قبل از شروع درمان نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

هورمون درمانی

اگر نوع سرطان سینه شما به هورمون ها حساس است، ممکن است پزشک هورمون درمانی را برای شما آغاز کند. استروژن و پروژسترون، دو هورمون زنانه، می توانند رشد تومورهای سرطان سینه را تحریک کنند.

هورمون درمانی با مسدود کردن تولید این هورمون ها در بدن یا مسدود کردن گیرنده های هورمونی روی سلول های سرطانی عمل می کند. این عمل می تواند به کاهش و احتمالاً توقف رشد سرطان شما کمک کند.

داروهای اضافی

درمان های خاصی برای حمله به بی نظمی ها یا جهش های خاص در سلول های سرطانی طراحی شده اند.

به عنوان مثال، هرسپتین (تراستوزوماب) می تواند تولید پروتئین HER2 در بدن شما را مسدود کند. HER2 به رشد سلول های سرطان سینه کمک می کند، بنابراین مصرف دارویی برای کند کردن تولید این پروتئین ممکن است به کند کردن رشد سرطان کمک کند.

پزشک در مورد درمان خاصی که برای شما توصیه می کند بیشتر به شما خواهد گفت.

سرطان سینه می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و این علائم در افراد مختلف می تواند متفاوت ظاهر شود. اگر نگران تغییر در سینه خود هستید، دانستن اینکه مشکلات پستانی که در واقع سرطان هستند چگونه به نظر می رسند می تواند مفید باشد.

مراقبت از سرطان سینه

اگر یک توده یا لکه غیرمعمول در سینه خود تشخیص دادید یا علائم دیگری از سرطان سینه دارید، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

این احتمال وجود دارد که سرطان سینه نباشد. به عنوان مثال، بسیاری از دلایل بالقوه دیگر برای توده های سینه وجود دارد.

اما اگر مشخص شد که مشکل شما سرطان است، به خاطر داشته باشید که درمان زودهنگام کلید اصلی است. سرطان سینه در مراحل اولیه اغلب قابل درمان است اگر به سرعت کافی پیدا شود. هر چه سرطان سینه طولانی‌تر رشد کند، درمان دشوارتر می‌شود.

اگر قبلاً تشخیص سرطان سینه را دریافت کرده‌اید، به خاطر داشته باشید که درمان‌های سرطان و همچنین نتایج بهبود می‌یابند. بنابراین برنامه درمانی خود را دنبال کنید و سعی کنید مثبت بمانید.

سرطان سینه چقدر شایع است؟

،Bezzy Breast Cancer یک برنامه رایگان برای افرادی است که با تشخیص سرطان سینه مواجه شده اند. این برنامه در فروشگاه App و Google Play در دسترس است . از اینجا دانلود کنید .

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC)، سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان است.

بر اساس ،ACS در ایالات متحده در سال 2021، حدود 281550 مورد جدید سرطان تهاجمی پستان در زنان و 2650 مورد در مردان تشخیص داده شد.

49290 مورد دیگر DCIS در زنان تشخیص داده شد. تخمین زده می شود که در سال 2021، 44130 مورد مرگ ناشی از سرطان سینه، از جمله 43،600 زن و 530 مرد، رخ داده است.

عوامل خطر سرطان سینه

چندین عامل خطر وجود دارد که شانس ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. با این حال، داشتن هر یک از اینها به این معنی نیست که قطعاً به این بیماری مبتلا خواهید شد.

برخی از عوامل خطر را نمی توان اجتناب کرد، مانند سابقه خانوادگی. شما می توانید سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن را تغییر دهید. عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از:

 • سن: خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد. بیشتر سرطان های تهاجمی سینه در زنان بالای 55 سال دیده می شود.
 • نوشیدن الکل: اختلال مصرف الکل خطر شما را افزایش می دهد.
 • داشتن بافت سینه متراکم: بافت متراکم سینه خواندن ماموگرافی را سخت می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.
 • جنسیت: بر اساسACS زنان سفیدپوست 100 برابر بیشتر از مردان سفیدپوست و زنان سیاه پوست 70 برابر بیشتر از مردان سیاه پوست در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • ژن ها: احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که دارای جهش ژن BRCA1 و BRCA2 هستند نسبت به افرادی که فاقد آن هستند بیشتر است. سایر جهش های ژنی نیز ممکن است بر خطر شما تأثیر بگذارد.
 • قاعدگی زودرس: اگر اولین قاعدگی خود را قبل از 12 سالگی داشته اید، خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می یابد.
 • زایمان در سنین بالاتر: افرادی که اولین فرزند خود را بعد از 35 سالگی به دنیا می آورند، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.
 • هورمون درمانی: افرادی که پس از یائسگی داروهای استروژن و پروژسترون را برای کمک به کاهش علائم یائسگی خود مصرف کرده و یا مصرف می کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • ریسک: ارثی اگر یکی از اقوام نزدیک زن مبتلا به سرطان سینه باشد، خطر ابتلا به آن افزایش می یابد. این شامل مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر شما می شود. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه نداشته باشید، همچنان می توانید به سرطان سینه مبتلا شوید. در واقع، اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند، هیچ سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را ندارند.
 • شروع یائسگی دیررس: احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که بعد از 55 سالگی یائسگی را شروع می کنند، بیشتر است.
 • هرگز باردار نشده اند: احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که هرگز باردار نشده اند، بیشتر است.
 • سابقه سرطان: اگر سابقه سرطان سینه در پستان داشته اید، خطر ابتلا به سرطان سینه در سینه دیگر یا در ناحیه دیگری از پستان در شما افزایش می یابد.

پیشگیری از سرطان سینه

در حالی که عوامل خطری وجود دارد که نمی توانید آنها را کنترل کنید، پیروی از یک سبک زندگی سالم، انجام غربالگری های منظم و انجام هر گونه اقدامات پیشگیرانه ای که پزشک توصیه می کند می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کند.

عوامل سبک زندگی

عوامل سبک زندگی می تواند بر خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، افرادی که چاق هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. حفظ یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و انجام ورزش منظم تا حد امکان می تواند به کاهش وزن و کاهش خطر کمک کند.

به گفته انجمن تحقیقات سرطان آمریکا، سوء مصرف الکل نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد. این می تواند نوشیدن بیش از دو نوشیدنی در روز یا پرنوشی باشد.

غربالگری سرطان سینه

انجام منظم ماموگرافی ممکن است از سرطان سینه جلوگیری نکند، اما می تواند به کاهش احتمال ناشناخته ماندن آن کمک کند.

کالج پزشکان آمریکا (ACP) توصیه های کلی زیر را برای زنان در معرض خطر متوسط سرطان سینه ارائه می دهد:

 • زنان 40 تا 49 ساله: ماموگرافی سالانه توصیه نمی شود، اما ترجیحات خود را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • زنان 50 تا 74 ساله: انجام ماموگرافی یک سال در میان توصیه می شود.
 • زنان 75 سال و بالاتر: ماموگرافی دیگر توصیه نمی شود.

،ACP همچنین برای زنان با امید به زندگی 10 سال یا کمتر از انجام ماموگرافی جلوگیری می کند.

توصیه هایی از ، ACS زنان باید:

 • امکان دریافت غربالگری سالانه در سن 40 سالگی را دارند
 • غربالگری سالانه را از 45 سالگی شروع کنید
 • در 55 سالگی هر سال یکبار به غربالگری بروید

توصیه های خاص برای ماموگرافی برای همه متفاوت است، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا باید به طور منظم ماموگرافی انجام دهید یا خیر.

درمان پیشگیرانه

ممکن است به دلیل عوامل ارثی، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش یابد.

به عنوان مثال، اگر والدین شما دارای جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 هستند، شما نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستید. این به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

اگر در معرض خطر این جهش هستید، با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی تشخیصی و پیشگیری کننده خود صحبت کنید. ممکن است بخواهید برای بررسی اینکه آیا جهش را دارید یا خیر، آزمایش شوید.

و اگر متوجه شدید که این بیماری را دارید، با پزشک خود در مورد اقدامات پیشگیرانه ای که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام دهید، صحبت کنید. این مراحل می تواند شامل ماستکتومی پیشگیرانه یا برداشتن سینه با جراحی باشد. همچنین ممکن است شیمی پروفیلاکسی یا مصرف داروهایی مانند تاموکسیفن را برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه در نظر بگیرید.

علاوه بر ماموگرافی، معاینه پستان روش دیگری برای مشاهده علائم سرطان سینه است.

خودآزمایی ها

بسیاری از افراد خودآزمایی پستان را انجام می دهند . بهتر است این امتحان یک بار در ماه و در یک زمان مشخص انجام شود. معاینه می تواند به شما کمک کند تا با ظاهر و احساس سینه های خود آشنا شوید تا از تغییراتی که رخ می دهد آگاه شوید.

با این حال به خاطر داشته باشید که ACS این معاینات را اختیاری می‌داند، زیرا تحقیقات کنونی مزایای واضحی از معاینه فیزیکی، چه در خانه و چه توسط پزشک، نشان نداده است.

معاینه پستان توسط پزشک

همان دستورالعمل‌های خودآزمایی ارائه‌شده در بالا برای معاینه پستان که توسط پزشک یا سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌شود صادق است. آنها به شما آسیبی نخواهند رساند و ممکن است پزشک در طول ویزیت سالانه شما معاینه پستان را انجام دهد.

اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند، ایده خوبی است که از پزشک خود بخواهید یک معاینه پستان انجام دهد. در طول معاینه، پزشک هر دو سینه شما را از نظر لکه های غیر طبیعی یا علائم سرطان سینه بررسی می کند.

پزشک شما ممکن است سایر قسمت های بدن شما را نیز بررسی کند تا ببیند آیا علائمی که دارید می تواند به بیماری دیگری مرتبط باشد یا خیر.

آگاهی از سرطان پستان

مردم در سراسر جهان به طور فزاینده ای از مسائل مرتبط با سرطان سینه آگاه هستند.

تلاش‌های آگاهی‌بخشی درباره سرطان سینه به افراد کمک کرده است تا یاد بگیرند:

 • عوامل خطر سرطان سینه چیست
 • چگونه می توانند سطح ریسک خود را کاهش دهند
 • چه علائمی را باید جستجو کنند
 • چه نوع غربالگری را باید انجام دهند

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha