کوتاه و خواندني امروز 12دي ماه 1385

۱۳۸۵/۱۰/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 347
کوتاه و خواندني امروز 12دي ماه 1385

احتمال ابتلاي كودكان به شكاف لب و كام

شكاف لب و كام از شايع‌ترين نقايص دهاني‌ـ‌صورتي است كه تاريخچه‌اي ديرينه دارد و پزشكان از ديرباز براي حل اين مشكل تلاش مي‌كنند. زيرا معمولاً شكاف لب و كام با مشكلات و ناهنجاري‌هاي ديگري نظير جفت نشدن فك‌ها و شيوع بيشتر ناهم‌رديفي دندان‌ها همراه است.

 از هر 700 نوزاد، يك نوزاد با شكاف كام همراه با شكاف لب متولد مي‌شود. شكاف كامل لب به كف بيني گسترش مي‌يابد و ساختمان دندان‌ها را هم متأثر مي‌كند. دندان‌هاي دوقلو، دندان‌هايي با فرم غيرعادي، نداشتن برخي از جوانه‌هاي دنداني يا دندان‌هاي كوچك در مبتلايان به شكاف كام و لب به‌مراتب شايع‌تر از افراد عادي است.
شكاف لب و كام با بسياري نشانگان، ازجمله سرخچة مادرزادي، همراه است. در سرخچة مادرزادي، اختلالات دريچة قلب ديده مي‌شود.
ببينيم اگر كودكي به شكاف كام يا لب‌شكري مبتلا باشد، احتمال ابتلاي كودك بعدي خانواده به اين عارضه چقدر است. درصورتي‌كه اعضاي خانوادة كودك به اين عارضه مبتلا نباشند، احتمال بروز لب‌شكري با شكاف كام يا بدون آن 4 درصد است و احتمال بروز شكاف كام به‌تنهايي 2 درصد است. اگر خويشاوندان درجة اول كودك به اين مشكل مبتلا باشند، احتمال بروز لب‌شكري با شكاف كام يا بدون آن همچنان 4 درصد و احتمال بروز شكاف كام به‌تنهايي تا 7 درصد هم مي‌رسد.
اگر والدين كودك خويشاوند باشند، احتمال بروز لب‌شكري با شكاف كام يا بدون آن 4 درصد است. چنانچه يكي از والدين مبتلا باشند و هيچ‌كدام از فرزندان مبتلا نباشند، احتمال بروز لب‌شكري با شكاف كام يا بدون آن 4 درصد و احتمال بروز شكاف كام به‌تنهايي 6 درصد است.
نهايتاً اگر يكي از والدين مبتلا باشد و يكي از فرزندان خانواده، احتمال بروز اين ناهنجاري در كودك بعدي به بالاترين حد مي‌رسد. يعني احتمال بروز لب‌شكري با شكاف كام يا بدون آن 17 درصد و احتمال بروز شكاف كام به‌تنهايي 15 درصد است.
معمولاً درمان شكاف لب در 10 هفتگي و شكاف كام در 18 ماهگي كودك انجام مي‌شود. درمان اين عارضه به جراحي‌هاي متعدد، گفتاردرماني، ارتودنسي و درمان‌هاي جراحي دندان نياز دارد.

شيوع بيشتر ام‌اس در زنان

زنان دو برابر مردان در سنين 20 تا 40 سالگي به بيماري ام‌اس مبتلا مي‌شوند.
به گزارش خبرگزاري زنان ايران (ايونا)، زنان به‌مراتب بيش از مردان مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. برخي از متخصصان علت ابتلا به ام‌اس را عفونت با ويروس‌هاي مختل‌كنندة عملكرد دستگاه عصبي مركزي بخصوص در اوايل عمر مي‌دانند؛ گروهي نيز بر اهميت وراثت در اين زمينه تأكيد مي‌كنند.

 آنچه امروزه مسلّم است ابتلا به برخي عفونت‌ها در دهه‌هاي نخستين زندگي زمينه را براي بروز اين بيماري خودايمني در جمعيتي كه از نظر ژنتيكي مستعدند فراهم مي‌كند.


گرسنگي كشيدن با هدف لاغري

از هر دو دختر انگليسي، يك نفر گرسنگي‌هاي شديد را با هدف لاغر كردن تحمل مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، مؤسسة استانداردهاي غذايي انگليس مطالعه‌اي را در مورد 2000 دختر نوجوان و جوان انگليسي انجام داده است. نتايج اين مطالعه نشان داد كه 25 درصد از دختران انگليسي حداقل ميزان صبحانه را مي‌خورند تا لاغر بمانند. در ضمن اطلاعات درستي در خصوص رژيم‌هاي صحيح غذايي ندارند.

نكتة نگران‌كننده آن است كه 15 درصد از دختران انگليسي، كه با هدف لاغر كردن به خود گرسنگي شديد مي‌دهند، به‌دليل داشتن رژيم غذايي غلط، بيمار محسوب مي‌شوند. همين بررسي نشان داده است كه از هر ده دختر انگليسي، يك نفر به‌افراط غذاهاي آماده نظير همبرگر، چيپس و پيتزا مصرف مي‌كند و بيش از نيمي از اين تعداد نوشيدني‌هاي زيان‌آور مي‌نوشند.
متأسفانه، اكثريت جمعيتي كه صبحانه را از رژيم غذايي خود حذف كرده‌اند، در طول سال همواره در رژيم‌اند و از خوردن ميوه و سبزيجات نيز پرهيز مي‌كنند.

بهبود سندروم تخمدان‌هاي پركيست

تحقيقات جديد نشان داده است كه مشكلات ناباروري و بي‌نظمي هورموني در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلي‌كيستيك با در پيش گرفتن يك رژيم غذايي با مواد قندي كم بهبود مي‌يابد.
در سندروم تخمدان پلي‌كيستيك، تخمدان‌ها پر از كيست مي‌شوند. رشد موهاي زايد، چاقي مفرط، بي‌نظمي قاعدگي و ناباروري ازجمله عوارض ابتلا به اين سندروم هستند. همچنين در مبتلايان احتمال ابتلا به بيماري ديابت افزايش مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، در يك تحقيق جمعيتي از زنان 19 تا 42 سالة مبتلا به اين بيماري، به مدت 16 روز، از سه نوع رژيم غذايي متفاوت استفاده كردند. رژيم غذايي يك گروه شامل 56 درصد كربوهيدرات، 31 درصد چربي و بقيه پروتئين بود. رژيم غذايي دوم 55 درصد كربوهيدرات، 33 درصد چربي و بقيه پروتئين را شامل مي‌شد. در رژيم غذايي سوم، 43 درصد كربوهيدرات، 45 درصد چربي و بقيه پروتئين گنجانده شده بود.

رژيم غذايي كم‌كربوهيدرات، در مقايسه با رژيم غذايي معمولي، ميزان انسولين خون را به ميزان بيشتري كاهش داد. البته هيچ تفاوتي در سطح خوني هورمون‌هاي توليدمثلي مشاهده نشد.
بنابر اين تحقيق، در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلي‌كيستيك، تغيير رژيم غذايي، بخصوص كاهش كربوهيدرات موجود در آن، باعث كاهش سطح انسولين خون مي‌شود و به رفع عوارض اين بيماري كمك مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.58724s, 18q