فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با اشاره به وقوع ۲۷ فقره حریق در جنگل‌های شمال کشور از ابتدای آذرماه گفت: بیشترین میزان آتش‌سوزی در استان گیلان رخ داده است.

وقوع ۲۷ حریق جنگلی در شمال کشور از ابتدای آذر

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در چهار روز گذشته اخباری مبنی بر آتش‌سوزی بخشی از جنگل‌های هیرکانی در محدوده رستم‌آباد رودبار منتشر شد که عامل تأثیرگذار در این آتش‌سوزی نامشخص بود. سرهنگ رضا اکبری در گفت‌وگو با ایسنا درباره علت این آتش‌سوزی اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل پاییز و خزانی که در جنگل‌ها اتفاق می‌افتد، حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر برگ‌های خشکیده و لاش‌برگ در کف جنگل وجود دارد و به دلیل اینکه در منطقه هیرکانی و سه استان شمالی بارندگی نداشتیم و با توجه به وزش باد گرم موسمی در پاییز، دمای بالا و رطوب پایین این منطقه شاهد حریق‌های بسیاری در این منطقه بودیم.

او ادامه داد: حریق رستم‌آباد در شهرستان رودبار از چهار روز گذشته آغاز شده است. اطفای حریق در این منطقه در چند مرحله صورت گرفت؛ اما با توجه به وزش باد و وضعیت توپوگرافی این منطقه که در دره و با شیب زیاد قرار دارد، آتش دوباره شعله‌ور می‌شود. با توجه به اعلام وضعیت از سوی فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان، از روز جمعه (۴ آذر) دو فروند بالگرد را به منطقه اعزام کردیم و تا به امروز در منطقه حضور دارند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور افزود: صعب‌العبور بودن و وضعیت توپوگرافی منطقه درگیر آتش‌سوزی، اطفای حریق از طریق زمینی را برای نیروهای حفاظتی و یگان حفاظت با مشکل مواجه می‌کرد؛ بنابراین ما از ظرفیت اطفای حریق هوایی استفاده کردیم و در آخرین استعلام از منطقه، این حریق در عرصه‌های منابع طبیعی مهار شده و تحت کنترل است و درحال‌حاضر نیروهای حفاظت برای پایش و لکه‌گیری در منطقه حضور دارند.

او با ارائه آمار حریق در عرصه‌های منابع طبیعی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون با اقدامات گسترده‌ای که برای مدیریت پیشگیری و اطفای حریق از سوی یگان حفاظت سازمان صورت گرفته، ۹۲ درصد مساحت حریق نسبت به سال گذشته کاهش یافته و در آذرماه در استان گیلان ۱۴ فقره آتش‌سوزی اتفاق افتاده است که از این میان چهار فقره در شهرستان رودبار، یک فقره در رضوان‌شهر، دو فقره در تالش، یک فقره در رودسر، دو فقره در آستارا، دو فقره در ماسال، یک فقره در سیاهکل و یک فقره در املش رخ داده است.

اکبری افزود: این حریق‌ها در ساعات اولیه با حضور نیروهای حفاظتی همچنین بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای مردمی، همیاران طبیعت، هلال‌احمر و سایر سازمان‌هایی که برای کمک در صحنه بودند، اطفا شدند. او ادامه داد: مازندران نیز جزء استان‌هایی است که بیشترین میزان حریق در آن رخ داده است.

از ابتدای آذر تاکنون حدود ۹ فقره آتش‌سوزی در مازندران اتفاق افتاده که از این میزان سه فقره در کلاردشت، دو فقره در بهشهر، یک فقره در رامسر، یک فقره در چالوس، یک فقره در عباس‌آباد و یک فقره در ساری رخ داده است و در مجموع ۱۵ هکتار به‌ صورت سطحی درگیر حریق شدند؛ البته تمام آتش‌سوزی‌ها در ساعات اولیه مهار و کنترل شدند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور آتش‌سوزی در عباس‌آباد گسترش یافت که بعد از اعلام نیاز در آن منطقه، یک فروند بالگرد به عباس‌آباد اعزام شد و هم‌اکنون حریق کاملا اطفا شده است. اکبری در پایان گفت: در این بازه زمانی، در استان گلستان نیز چهار فقره حریق رخ داد که سه فقره در شهرستان گالیکش و یک فقره در مینودشت اتفاق افتاد. این آتش‌سوزی‌ها نیز به‌ صورت سطحی بودند و مناطقی که دچار حریق شده بودند نیز مساحتی کمتر از یک هکتار داشتند و با کمک ۵۰ نفر از نیروهای حفاظتی، حریق کنترل و اطفا شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =