عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصرف بی‌رویه و نابجای آزیترومایسین در موج‌های کرونا و آنفلوآنزا در کشور، گفت: مردم به آزیترومایسین به عنوان یک داروی ضدویروسی، ضد کرونا و ضد آنفلوآنزا نگاه نکنند و مصرف بالای آن باعث ایجاد مقاومت نسبت به مصرف سایر آنتی بیوتیک‌ها می‌شود.

مصرف بی‌رویه «آزیترومایسین» در موج آنفلوآنزا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد طباطبایی اظهار داشت: در دوران کرونا و شرایط کنونی با موج آنفلوآنزا در کشور، شاهد مصرف بی‌رویه برخی آنتی بیوتیک‌ها به ویژه داروی آزیترومایسین هستیم. برخی خانواده ها بدون مراجعه به پزشک، این دارو را مصرف می کنند.

وی با بیان اینکه مصرف بالای آزیترومایسین باعث ایجاد مقاومت نسبت به مصرف سایر آنتی بیوتیک‌ها می‌شود، افزود: توصیه می‌شود که مردم به آزیترومایسین به عنوان یک داروی ضدویروسی، ضد کرونا و ضد آنفلوآنزا نگاه نکنند. متاسفانه مساله جا افتاده در ذهن برخی افراد این است که با آزیترومایسین حتی بیماری آنفلوآنزای آنها هم درمان شده اما این گونه نیست.

جلوی مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها گرفته شود

رییس بخش ریه بیمارستان کودکان مفید تهران خاطرنشان کرد: باید جلوی مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها به ویژه آزیترومایسین گرفته شود. مردم اخیرا در مورد مصرف کورتون، به خاطر عوارض آن حساسیت بیشتری نسبت به قبل دارند و این حساسیت باید نسبت به آزیترومایسین نیز ایجاد شود.

طباطبایی با بیان اینکه یکی دو دهه قبل، آزیترومایسین به وفور در کشور وجود نداشت، افزود: در سال‌های گذشته این دارو یکی از بهترین انتخاب پزشکان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بود، اما در حال حاضر، این دارو ممکن است تاثیری در بهبود وضعیت برخی بیماران نداشته باشد.

اثرات مصرف عسل

این فوق تخصص ریه کودکان تصریح کرد: تاثیر واقعی برخی داروهای ضدسرفه که وارداتی و یا مانند آویشن، شکر تیغال و آلوئه ورا داروی سنتی هستند، تا کنون اثبات نشده اما استفاده از عسل، مورد تایید سازمان‌های بین المللی و مراجع علمی است.

وی ادامه داد: مصرف عسل به تنهایی و یا ترکیب آن با شیر، آب، چای و سایر آبمیوه‌ها به عنوان داروی ضدسرفه می‌تواند مفید باشد. خانواده‌ها اگر قرار است یک داروی سنتی و خانگی استفاده کنند، حتما مصرف عسل را در دستور کار خود قرار دهند.

عدم تاثیر عنبرنسارا و اسفند به عنوان آنتی بیوتیک

عضو کمیته علمی کشوری کرونا ضمن بی اثر دانستن اثرات برخی دودها مانند عنبرنسارا، عود، کندر و اسفند به عنوان آنتی بیوتیک، گفت: این دودها اثرات ثابت شده‌ای به عنوان آنتی بیوتیک برای مقابله با آنفلوآنزا ندارند بلکه مصرف آنها به ویژه برای بیماران و کودکان دارای حساسیت و آسم منجر به تشدید مشکلات‌شان می‌شود.

تزریق واکسن آنفلوانزا محدوده به شهریور و مهرماه نیست

وی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا فقط محدود به ماه های شهریور و مهرماه نیست، گفت: بر اساس منابع علمی، تزریق واکسن آنفلوآنزا از مردادماه هر سال تا اردیبهشت سال بعد، توصیه می‌شود، البته از اردیبهشت تا مرداد هم می توان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد اما میزان عفونت ها در فصول گرم، کاهش می‌یابد و از سوی دیگر، واکسن های جدید از مردادماه بر اساس شایع ترین نوع آنفلوآنزا در دسترس قرار می‌گیرد.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: امسال شیوع نوع H3N2 و H1N1 در کشور بیشتر از سایر انواع آنفلوآنزا بوده اما بنظر می‌رسد میزان بیماری‌زایی نوع H3N2 بالاتر از H1N1 است.

کودکان کرونا گزیر بودند نه کرونا گریز

رییس بخش ریه بیمارستان کودکان مفید تهران با بیان اینکه اوایل بیماری کرونا تصور بر این بود که کودکان، کرونا گریز هستند، افزود: در حال حاضر باید ادعا کنیم که کودکان، کرونا گزیر هستند و ناگزیر به این بیماری به ویژه به سویه اُمیکرون، مبتلا می شوند که سال قبل با مشکل تخت های آی سی یو کودکان روبرو بودیم و وزارت بهداشت برای افزایش تعداد تخت های این بخش، اقدام کرد.

اقدامات موثر در کاهش ابتلا به عفونت‌های ویروسی و تنفسی

بنابر اعلام وزارت بهداشت، طباطبایی خاطرنشان کرد: در دو سه سال گذشته که کرونا در کشور شیوع داشت، افراد از معرض تماس با دیگران، حضور در مجامع و مکان‌های شلوغ پرهیز کردند، از سوی دیگر مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تعطیل بود، جلسات به صورت غیرحضوری برگزار می شد و بخش زیادی از مردم از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده می‌کردند که این اقدامات در کاهش ابتلا به کرونا و عفونت‌های ویروسی و تنفسی بسیار موثر بود؛ چراکه راه انتقال در این بیماری‌ها، یکسان است.

وی یکی از دلایل افزایش موارد آنفلوآنزا را کاهش ایمنی بدن افراد در دوران کرونا به دلیل عدم تزریق واکسن آنفلوآنزا دانست و گفت: محدودیت‌های دوران کرونا برای بسیاری از مردم خسته کننده بود و برخی افراد نسبت به استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده، عکس‌العمل منفی داشتند و این باعث شد که رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی نیز به کمترین حد خود برسند. از سوی دیگر، افزایش تماس‌های افراد در محیط خانواده و مدارس به شیوع بیشتر ویروس‌های تنفسی کمک می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha