شاید شما واژه ترومای اجتماعی را شنیده اید ولی این سوال برای شما پیش آمده که اصلا این کلمه به چه معنایی است؟

راهکارهای واقعی برون رفت از ترومای اجتماعی

ترومای اجتماعی

ترومای اجتماعی در اصل یک نوع اثر منفی و مخرب بوجود آمده در روح و روان یک نفر است که عامل آن شرایط و آسیب هایی است که از جامعه به فرد منتقل شده است.

این آسیب ها می توانند ناشی از بروز یک حادثه تلخ یا شکست روحی بوجود آمده برای فرد باشند. برای مثال ممکن است شخصی در حادثه تلخ رانندگی دچار حادثه شود و عزیزان خود را از دست دهد و تنها او بازمانده این تصادف باشد و غم و اندوه این حادثه بر روان او تاثیر گذاشته باشد.

ترومای روحی و روانی می‌تواند باعث بوجود آمدن آسیب های جسمی نیز بشود، اما باید توجه کرد این جراحات و آسیب‌ها اکثرا منشأ روانی دارند.

این بیماری انواع گوناگونی دارد که ما در این مطلب می خواهیم به نوع ترومای جمعی و ترومای اجتماعی آن بپردازیم.

راهکارهای واقعی برون رفت از ترومای اجتماعی

ترومای جمعی در جامعه ایران

در بیان اینکه بخواهیم بگوییم ترومای جمعی چیست باید بگوییم تاثیرات منفی حوادث و اتفاقاتی که در یک جامعه بر روی عموم مردم رخ می دهد و ذهن آن ها را درگیر و باعث ضربه روحی به آنها می شود.

برای نمونه حوادثی که طی این ماه های اخیر در جامعه بوجود آمده است مانند درگیری ها و یا آشوب ها و قتل و کشتار بوجود آمده به واسطه این درگیری ها یک ترومای جمعی است.

این ترومای جمعی کل جامعه را درگیر خود نموده و باید گفت که تأثیری که بر روح و روان افراد جامعه ایران گذاشته باقی مانده و دیگر حال و روز جامعه مانند قبل نخواهد شد.

در سطح اجتماعی، زمانی این زخم های وارد شده به روح و روان مردم جامعه بهبود می بخشد که این زخم ها بصورت دقیق مورد شناسایی قرار گرفته و گفت‌وگویی مستقیم و واقعی برای درک زمینه‌ها و عواقب آن شکل گیرد.

بیشتر بدانید: راههایی برای درمان تروما در جامعه

بررسی های انجام شده بر روی ترومای جمعی نشان می دهد که این زخم های روحی می تواند به نسل های آینده ما منتقل شوند. از جمله این آسیب ها می توان به ترس زیاد تر در سطح فردی و جمعی همچنین هوشیاری بیشتر در برابر انواع خطرات و همچنین جریحه‌ دار شدن غرور ملی یک جامعه و آسیب‌پذیری شود.

راهکارهای واقعی برون رفت از ترومای اجتماعی

راهکارهای برون رفت از ترومای اجتماعی

اولین و مهمترین راه برای اینکه یک جامعه و فرد از ترومای اجتماعی خارج شود ایجاد انگیزه و امید برای آن هاست چون این عامل محرک فرد و جامعه را تحریک به تلاش برای موفقیت می کند.

داشتن فراموشی پویا یک شرط خوب و لازم برای پیشرفت روبه‌ جلو و خروج از یک ترومای اجتماعی است و باعث میل افراد به پیشرفت بیشتر می شود.

این سازوکار و سیستم دفاعی مانع از ایجاد افکار مخرب می‌شود، همچنین روحیه‌ای مثبت را میسر می‌سازد و جایی برای ایجاد ترومای اجتماعی نمی گذارد.

رویدادها و رخدادهای منتهی شده به تروماتیک را واقعا به رسمیت بشناسیم و بررسی کنیم.

به عنوان مثال، در جامعه‌ای که تجربه جنگ و کشتار و خونریزی های وحشیانه و وقایع تلخ آن را تجربه کرده است، پرداختن به موضوع علت جنگ و خود جنگ، اولین قدم برای رهایی از ترومای اجتماعی بوجود آمده از آن است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha