جمعه ۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۷
کد خبر: 349320

کدو حلوایی برای سلامت کبد بسیار مفید است و روش‌های خاصی برای مصرف دارد که به پاکسازی کبد شما کمک می‌کند.

تاثیر کدو تنبل در پاکسازی کبد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان ، از زمان‌های قدیم خواص مفید کدو تنبل برای مردم شناخته شده بود. کدو حلوایی برای کبد بسیار مفید است و این به دلیل ترکیب شیمیایی خاص این پرخاصیت خوشمزه است. چنانچه در بخش‌های قبلی و مطلب خواص کدو حلوایی کامل گفته شد، کدو تنبل حاوی مواد مغذی است که شامل:آب، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، چندین ویتامین (ویتامین A، گروه B و...)، سلولز و غیره.

کدو تنبل از این رو برای کبد مفید است که می‌تواند اختلال متابولیسم سلول‌های کبدی (هپاتوسیت ها)، ساختار آسیب دیده این عضو مهم را بازسازی کند. مزیت اصلی کدو تنبل این است که غشای سلولی سلول‌های کبدی را بازسازی می‌کند و از مرگ این سلول‌ها به ویژه در هنگام ابتلا به هپاتیت، بیماری‌های دستگاه صفراوی و ... جلوگیری می‌کند.

عملکرد صحیح کبد برای بدن انسان بسیار مهم است؛ کبد عملکرد سم زدایی را انجام می‌دهد، پروتئین‌ها را سنتز می‌کند و در تشکیل برخی فاکتورهای لخته‌کننده و پروتئین‌های انتقالی که برای انتقال هورمون‌ها با خون ضروری هستند، نقش دارد بنابراین، نارسایی کبد بر کل بدن به ویژه سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. نارسایی کبد باعث افزایش خونریزی، تورم و سایر علائم می‌شود؛ بنابراین بهتر است با حفظ عملکرد طبیعی کبد از ایجاد این فرآیندهای پاتولوژیک جلوگیری شود.

چند روش پاکسازی کبد با کدو تنبل

مصرف منظم کدو تنبل نوعی کمک به کبد بیمار است؛ علاوه بر این راه‌های مختلفی برای پاکسازی کبد با کمک این سبزی وجود دارد. راه‌های مثل خوردن تخمه کدو تنبل؛ کدو تنبل با عسل؛ نوشیدن آب کدو تنبل بصورت تازه.

پاکسازی کبد با تخمه کدو تنبل

برای پاکسازی کبد با تخمه کدو تنبل باید آن‌ها را به روش خاصی تهیه کنید. آسیاب شده تخمه کدو را با آب جوشیده شده‌ای که خنک شده است ترکیب کنید و اجازه دهید این ترکیب به مدت یک هفته در یک مکان خنک باقی بماند. پس از گذشت یک هفته، با معده خالی قبل از غذا ۱ قاشق غذاخوری از آن بنوشید. این درمان را حدود ۱ ماه ادامه دهید.

پاکسازی کبد با کدو تنبل با عسل

قسمت بالای کدو تنبل را برش دهید و تمام پالپ و تخمه‌های آن را جدا کنید، حالا آن را با عسل پر کنید. قسمت برش خورده بالای کدو تنبل را دوباره سر جایش قرار داده و کدو حلوایی را بپیچید و آن را به مدت ده روز در یک مکان گرم، ولی نه مرطوب قرار دهید.

کدو تنبل با عسل

پس از ۱۰ روز، نسخه پاکسازی کبد با کدوحلوایی و عسل آماده استفاده است. حالا آن را داخل یخچال نگهداری کنید. از عسل آماده شده، هر روز سه وعده و در هر وعده یک قاشق غذاخوری میل کنید. این درمان را به مدت سه هفته دنبال کنید. از عسل برای درمان زخم اثنی عشر نیز استفاده می‌شود.

پاکسازی کبد با آب کدو حلوایی

مصرف یک لیوان آب تازه کدو حلوایی نیز اثر پاک کنندگی مشابهی روی کبد دارد. کدو تنبل پخته نیز مفید است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha