کودکان کار و خیابان از جنبه های مختلفی ممکن است دچار ضعف باشند، ما باید به آنها کمک کنیم و تا حد ممکن این ضعف ها را برطرف کنیم.

با کودکان کار چگونه برخورد کنیم؟

کودکان کار چه کسانی هستند؟ با کودکان کار چگونه برخورد کنیم؟ راهکارهای کاهش کودکان کار و خیابان چیست؟ تبعات افزایش کودکان کار و خیابان چیست؟

کودک کار به کودکی گفته می شود که به خاطر مشکلات اقتصادی و فقر توسط مافیا یا باند به مدت طولانی به کار گرفته می شود. بچه های کار همواره بار سنگین کار کردن را به دوش می کشند. همه ی کودکان کار همواره در معرض آسیب های روحی، جسمی، روانی و اجتماعی هستند و به نیاز های کودکانه ی آنها توجهی نمی شود. آن ها در دورانی که باید مورد توجه عاطفی، مالی، آموزشی و ... قرار گیرند خودشان از نان آوران خانه می شوند.

نکات اساسی نحوه برخورد با کودکان کار و خیابان

هنگام برخورد با کودکان کار نه خشمگین شوید و نه ترحم کنید. ترحم به این نوع کودکان باعث می شود که آنها متوجه این احساس به خصوص ما شوند و با متوجه شدن آنها، پی خواهند برد که باعث جلب توجه شده اند و این برای آینده ی آنها بسیار مخرب است.

هنگام برخورد با کودکان کار و خیابان نباید از آنها سوال بپرسیم مخصوصاً سوالاتی مانند: مدرسه رفتی یا نه؟ خانه تان کجاست؟ مادر و پدرت کجا هستند؟ چقدر در روز درآمد داری؟ پرسیدن این گونه سوالات باعث لطمه زدن به آنها می شود.

بیشتر بدانید: مافیای کودک زباله گرد

در هنگام برخورد با این کودکان نباید طوری رفتار کنیم که کارشان غیر عادی است و نباید از آنها اینگونه سوالات را بپرسیم: تو این سرما چطوری کار میکنی؟ یا اصلا برای چی تو داری کار میکنی؟

یکی دیگر از نکات اساسی در نحوه ی برخورد با این کودکان این است که هنگام روبه رو شدن با آنها نباید با خشونت و عصبانیت رفتار کنیم چرا که ممکن است موجب احساس حقارت و سایر لطمات روحی به آنان شویم.

با کودکان کار چگونه برخورد کنیم؟
کودکان و کار کردن آنها

راهکارهای کاهش کودکان کار | تبعات افزایش کودکان کار در جامعه

برای کاهش تعداد کودکان کار و خیابان ابتدا باید از علت کار کردن آن ها مطلع شویم، به عبارتی دیگر پی بردن به علت کار کردن کودکان در سنین پایین و برطرف کردن آن علل، از راهکارهای کاهش کودکان کار و خیابان است. در ادامه به بعضی از علل کار کردن کودکان می پردازیم.

بیشتر از 80 درصد کودکان برای تامین معاش کار می کنند. برای حل این مشکل باید کودکان از حقوق اساسی، امنیت مالی، آموزش و بهداشت برخوردار باشند تا مجبور به کار کردن نباشند.

بیشتر بدانید: فقط از درآمد نجومی کودکان کار می گویند و بس

فقرزدایی یکی از بهترین روش ها برای مقابله و کاهش تعداد کودکان کار و خیابان است. سالانه نزدیک به 6 هزار کودک کار و خیابان در کشور شناسایی می شوند که به گفته مسئولان سازمان بهزیستی، تنها تعداد کمی از آن ها بی سرپرست هستند. با این حال می توان نتیجه گرفت که اکثر آنها به دلیل مشکلات مالی حاضر به کار کردن در چهار راه ها می شوند. بنابراین با حل و رفع مشکل فقر خصوصا فقر مطلق در سطح کشور می شود تعداد آن ها را به طور چشمگیری کاهش داد.

از دیگر نکات مهم درباره کودکان کار و خیابان این است که بعضی از آنها فاقد اوراق هویتی می باشند.

عدم برخورداری از اوراق هویتی مشکلاتی اعم از عدم پذیرش آنان از سوی سازمان هایی چون بهزیستی جهت هرگونه حمایت و یا سرپرستی را به همراه خواهد داشت.

از تبعات منفی اجتناب ناپذیر افزایش تعداد کودکان کار و خیابان، صدمات جدی و غیرقابل جبران به سلامت اجتماعیِ جامعه خواهد بود. باتوجه به اهمیت دوره کودکی و نوجوانی و تثبیت و نهادینه شدن ماهیت کلی شخصیت انسانها در این مقاطع سنی، مسلما هرگونه آسیبهای وارد شده به آنها دارای نتایج تلخ و دردناک شخصیتی، رفتاری، روحی و روانی در آینده و بزرگسالی شان خواهد داشت. البته این مبحث متناسب با تفاوتهای فردی_ انسانی متغیر می باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha