دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
کد خبر: 351327

با ورود سامانه بارشی جدید به کشور سازمان هواشناسی از احتمال وقوع سیل در ۲۷ استان خبر داد. سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از تقویت سامانه بارشی، بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف خبر داد.

هشدار وقوع سیل در ۲۷ استان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، این وضعیت جوی در روز دوشنبه (۱۷ بهمن) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، شمال فارس، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری، جنوب اصفهان و کهگیلویه‌وبویراحمد و روز سه‌شنبه (۱۸ بهمن) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، کرمانشاه، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه‌وبویراحمد، چهارمحال‌وبختیاری و شمال شرق خوزستان مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات احتمال انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌های مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان‌های واقع در رشته‌کوه البرز و زاگرس، جاری‌شدن روان‌آب، سیلابی‌شدن مسیل‌ها، بالاآمدن سطح آب رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، وقوع صاعقه، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی آمادگی دستگاه‌های اجرائی برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی از جمله نمک‌پاشی توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین‌آلات روی زمین‌های کشاورزی، اجتناب از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عایق‌بندی و انتقال کندوهای زنبور عسل به مناطق غیرآب‌گیر را توصیه می‌کند.

همچنین این سازمان با صدور هشدار زردرنگ نسبت به نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و در نواحی مرتفع و سردسیر بارش برف و احتمال کولاک برف، رخداد مه و کاهش دید هشدار داد.

این مخاطرات در روز یکشنبه (۱۶ بهمن) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، روز دوشنبه (۱۷ بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، شمال بوشهر، لرستان، اردبیل و کرمانشاه، روز سه‌شنبه (۱۸ بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، تهران، البرز، مرکزی، قزوین، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، بوشهر، نیمه شمالی کرمان، فارس، لرستان و کردستان، روز چهارشنبه (۱۹ بهمن) اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، قم، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان و همدان و روز پنجشنبه (۲۰ بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، سمنان، اصفهان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال‌وبختیاری، کهگیلویه‌وبویراحمد، ایلام، شمال و شرق خوزستان، کرمانشاه دور از انتظار نخواهد بود.

بر اثر چنین شرایط جوی لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی بر اثر شدت بارش برف یا باران، احتمال جاری‌شدن روان‌آب، احتمال سیلابی‌شدن مسیل‌ها، احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر به‌طور محدود، اختلال در سفرهای بین‌شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز وجود دارد.

این سازمان پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط و ترجیحا اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاک‌سازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها و انجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین‌آلات بر روی زمین‌های کشاورزی، اجتناب از چرای دام در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عایق‌بندی و انتقال کندوهای زنبور عسل به مناطق امن را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک نیز خبر داد. این وضعیت جوی در روز سه‌شنبه (۱۸ بهمن) در ایلام، کرمانشاه، اصفهان، یزد، شمال شرق فارس و کرمان، روز چهارشنبه (۱۹ بهمن) نیمه شرقی اصفهان، کرمان، یزد، شمال شرق فارس، نیمه شمالی سیستان‌وبلوچستان و روز پنجشنبه (۲۰ بهمن) در سیستان‌وبلوچستان مورد انتظار است. بر اثر این مخاطرات احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت ازجمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی را توصیه می‌کند. در ادامه این هشدار نسبت به نفوذ توده هوای سرد و کاهش محسوس دما هشدار داد.

این وضعیت در اواخر وقت سه‌شنبه (۱۸ بهمن) در شمال غرب، چهارشنبه (۱۹ بهمن) در مناطق شمال غرب و غرب و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و پنجشنبه (۲۰ بهمن) مناطق شمال غرب و غرب و شمال شرق و شرق و مرکز و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران و گلستان دور از انتطار نخواهد بود. بر اثر این مخاطرات احتمال افزایش مصرف و اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله‌های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی و احتیاط در انتقال نهال را توصیه می‌کند. به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود.

هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به‌معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد، تمهیداتی را بیندیشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha