دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱

متخصصان سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس می‌گویند: بیماری "کاوازاکی" یکی از علل اصلی نارسایی قلبی در کودکان زیر پنج سال است و موارد ابتلا به این بیماری طی پنج سال گذشته در این کشور افزایش یافته است.

شایع‌ترین علائم «کاوازاکی»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا از نشریه ایندیپندنت، آخرین آمار سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس (NHS) همچنین نشان می‌دهد که تعداد کودکان تحت درمان این بیماری در انگلیس و ولز دو برابر شده است و ۷۰۶ نفر همچنان نیاز به درمان دارند.

در عین حال میانگین پنج سال گذشته ۳۳۶ مورد را نشان می‌دهد که نیازمند درمان‌ هستند.

بیماری کاوازاکی چیست؟

این بیماری که به‌عنوان سندرم غدد لنفاوی پوستی مخاطی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند باعث بزرگ شدن برخی از رگ‌های خونی اطراف قلب شود و اگر به‌موقع درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد.

افزایش تعداد موارد ابتلا به این بیماری، تقاضا برای اهدای پلاسما را بیشتر کرده است تا به جوانان کمک شود که از این بیماری رهایی یابند.

کودکان نیز با ایمونوگلوبولین (immunoglobulin) - دارویی ساخته شده از پلاسمای اهدایی - درمان می‌شوند.

به گفته سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس، اگر درمانی برای بیمار صورت نگیرد، از هر چهار کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی، یک نفر ممکن است دچار عوارض قلبی شود که می‌تواند در حدود دو تا سه درصد موارد کشنده باشد.

چه کسی ممکن است دچار این بیماری شود؟

این بیماری به‌طور کلی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می‌کند.

در بریتانیا هر ساله از هر ۱۰۰ هزار کودک حدود هشت نفر به بیماری کاوازاکی مبتلا می‌شوند و مطالعات نشان داده که این بیماری در پسران ۱.۵ برابر بیشتر از دختران است.

چگونه علائم بیماری کاوازاکی را تشخیص دهیم؟

یک کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی احتمالا تب بالایی دارد که پنج روز یا بیشتر طول می‌کشد و ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد:

- بثورات پوستی

- غدد متورم در گردن

- لب‌های خشک و سرخ ترک‌خورده

- زبان متورم، ناصاف و سرخ (زبان توت‌فرنگی)

- سرخی داخل دهان و پشت گلو

- دست‌ها و پاهای متورم و سرخ

- چشمان سرخ

علائم پس از چند هفته و با درمان صحیح، شدت کمتری پیدا می‌کنند اما در بعضی از کودکان ممکن است درمان بیشتر طول بکشد.

اگر فکر می‌کنید فرزندتان دچار این بیماری است چه باید بکنید؟

اگر کودک شما مدام تب بالا و یک یا چند علامت بیماری کاوازاکی را دارد، فورا به پزشک عمومی مراجعه کنید. اگر کودک شما کمتر از یک سال دارد، به شما توصیه می‌شود فورا به پزشک عمومی مراجعه کنید.

علائم بیماری کاوازاکی می‌تواند مشابه علائم سایر بیماری‌هایی باشد که باعث تب در کودکان می‌شود.

بیماری کاوازاکی قابل پیشگیری نیست اما اگر در کودکان به‌موقع تشخیص داده شود و آن‌ها را به‌موقع تحت درمان قرار دهند، ممکن است ظرف شش تا هشت هفته بهبودی کامل پیدا کنند.

دقیقا مشخص نیست که چه چیزی باعث بیماری کاوازاکی می‌شود اما متخصصان بر این باورند که افزایش موارد می‌تواند به‌دلیل تجمعات مجدد کودکان پس از همه‌گیری کووید-۱۹ باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha