تحقیقات روی موش‌ها نشان می‌دهد که حتی نوشیدن کم الکل هم می‌تواند از بین رفتن سلول‌های مغز و تشکیل پلاک‌هایی را که نشانه بیماری آلزایمر هستند، تسریع بخشد.

الکل روند پیشروی آلزایمر را تسریع می کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیسن نت، این پلاک‌ها تجمعی از پروتئین‌های سمی هستند.

«شانون مکولی»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشکده پزشکی ویک فورست کارولینای شمالی، گفت: «این یافته‌ها نشان می‌دهد که الکل ممکن است روند پاتولوژیک بیماری آلزایمر را در مراحل اولیه آن تسریع کند.»

طبق گزارش انجمن آلزایمر، حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد زوال عقل، بیماری آلزایمر هستند.

برای مطالعه جدید، محققان از روش نوشیدن مزمن ۱۰ هفته‌ای استفاده کردند که در آن موش‌ها حق انتخاب نوشیدن آب یا الکل را داشتند. این روند شبیه رفتار انسان در مورد مصرف الکل است.

محققان سپس بررسی کردند که چگونه مصرف داوطلبانه و متوسط الکل بر عملکرد و رفتار سالم مغز تأثیر می‌گذارد. آنها همچنین بررسی کردند که آیا این بیماری مسیر بیماری مرتبط با مراحل اولیه آلزایمر را تغییر می‌دهد یا خیر.

این مطالعه افزایش آتروفی مغز (از بین رفتن سلول‌های مغزی) و افزایش تعداد پلاک‌های آمیلوئید، از جمله تعداد بیشتری پلاک‌های کوچک‌تر را نشان داد. این روند به طور بالقوه باعث افزایش تکثیر پلاک در سنین بالاتر می‌شود.

مکولی قبلاً نشان داده بود که قند خون بالا باعث افزایش پلاک‌های آمیلوئید بتا و آمیلوئید می‌شود.

در این مطالعه، محققان دریافتند که حتی نوشیدن الکل در حد متوسط هم باعث افزایش قند خون و نشانگرهای مقاومت به انسولین می‌شود. این امر خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ و همچنین بیماری‌های قلبی و عروقی را علاوه بر بیماری آلزایمر افزایش می‌دهد.

مصرف متوسط الکل رفتارهای مرتبط با اضطراب و زوال عقل را هم تغییر داد.

مکولی در ادامه افزود: «این یافته‌های پیش بالینی نشان می‌دهد که حتی مصرف متوسط الکل می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود. مصرف الکل ممکن است یک عامل خطر قابل اصلاح برای بیماری آلزایمر و زوال عقل باشد.»

با این حال، تحقیقات حیوانی اغلب نتایج متفاوتی را در انسان به همراه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha