دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
کد خبر: 352420

 آتورواستاتین در دسته ای از داروها به نام مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA (استاتین ها) قرار دارد. این کار با کاهش تولید کلسترول در بدن، برای کاهش میزان کلسترولی که ممکن است بر روی دیواره رگ‌ها جمع می‌شود و جریان خون به قلب، مغز و سایر قسمت‌های بدن را مسدود کند، عمل می‌کند.

آتورواستاتین؛دارویی برای کاهش کلسترول

چرا آتورواستاتین تجویز می شود؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدلاین پلاس، آتورواستاتین همراه با رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی و کاهش احتمال نیاز به جراحی قلب در افرادی که بیماری قلبی دارند یا در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند استفاده می شود.

آتورواستاتین همچنین برای کاهش مقدار مواد چرب مانند لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول (کلسترول بد) و تری گلیسیرید در خون و برای افزایش مقدار لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) استفاده می شود.

آتورواستاتین همچنین ممکن است برای کاهش میزان کلسترول و سایر مواد چرب در خون در کودکان و نوجوانان 10 تا 17 ساله که مبتلا به هیپرکلسترولمی هتروزیگوت خانوادگی هستند (یک بیماری ارثی که در آن کلسترول نمی تواند به طور طبیعی از بدن خارج شود) استفاده شود.

آتورواستاتین در دسته ای از داروها به نام مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA (استاتین ها) قرار دارد. این کار با کاهش تولید کلسترول در بدن، برای کاهش میزان کلسترولی که ممکن است بر روی دیواره رگ‌ها جمع می‌شود و جریان خون به قلب، مغز و سایر قسمت‌های بدن را مسدود کند، عمل می‌کند.

انباشته شدن کلسترول و چربی در امتداد دیواره شریان ها (فرآیندی که به عنوان تصلب شرایین شناخته می شود) جریان خون را کاهش می دهد و بنابراین اکسیژن رسانی به قلب، مغز و سایر قسمت های بدن شما را کاهش می دهد. نشان داده شده است که کاهش سطح کلسترول و چربی خون با آتورواستاتین از بیماری قلبی، آنژین (درد قفسه سینه)، سکته مغزی و حملات قلبی جلوگیری می کند.

آتورواستاتین چگونه باید استفاده شود؟

آتورواستاتین به صورت قرص خوراکی و معمولا یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. آتورواستاتین را تقریباً هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید. دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. از مصرف دوز بیشتر یا کمتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، پرهیز کنید.

پزشک ممکن است شما را با دوز کم آتورواستاتین شروع کند و به تدریج دوز شما را افزایش دهد.

حتی اگر احساس خوبی دارید، بدون مشورت با پزشک مصرف آتورواستاتین را قطع نکنید.

اقدامات احتیاطی هنگام مصرف آتورواستاتین

قبل از مصرف آتورواستاتین:

حساسیت

اگر به آتورواستاتین، هر داروی دیگر یا هر یک از ترکیبات موجود در قرص آتورواستاتین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

داروهای دیگر

به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: داروهای ضد قارچ مانند ایتراکونازول (اسپورانوکس) و کتوکونازول (نیزورال). بوسپرویر (ویکتورلیس)؛ سایمتیدین (تاگامت)؛ کلاریترومایسین (بیاکسین)؛ داروهای حاوی کوبی سیستات (Stribild)؛ کلشی سین (Colcrys)؛ دیگوکسین (لانوکسین)؛ efavirenz (Sustiva، در Atripla)؛ قرص های ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری)؛ سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند فنوفیبرات (تریکور)، جمفیبروزیل (لوپید) و نیاسین (نیکوتینیک اسید، نیاکور، نیاسپان)؛ برخی از مهارکننده های پروتئاز HIV مانند داروناویر (Prezista)، فوزامپرناویر (Lexiva)، لوپیناویر (در Kaletra)، نلفیناویر (Viracept)، ریتوناویر (Norvir، در Kaletra)، ساکویناویر (Invirase)، و تیپراناویر (Aptivus)؛ داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند مانند سیکلوسپورین (Neoral، Sandimmune)؛ ریفامپین (ریفادین، ریمکتان)؛ اسپیرونولاکتون (آلداکتون)؛ و تلاپرویر (Incivek). پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. سایر داروها نیز ممکن است با آتورواستاتین تداخل داشته باشند، بنابراین حتماً پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، مطلع کنید.

بیماری زمینه ای

اگر بیماری کبدی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز می‌کند تا ببیند کبد شما چقدر خوب کار می‌کند، حتی اگر فکر نمی‌کنید بیماری کبدی دارید. در صورتی که بیماری کبدی دارید یا قبلاً داشته اید یا اگر آزمایشات نشان می دهد ممکن است به بیماری کبدی مبتلا شده باشید، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که آتورواستاتین مصرف نکنید.

اگر روزانه بیش از 2 نوشیدنی الکلی می نوشید، اگر 65 سال یا بیشتر دارید، اگر تا به حال بیماری کبدی داشته اید و اگر تا به حال درد یا ضعف عضلانی داشته اید، سابقه ابتلا به دیابت، تشنج، فشار خون پایین، یا بیماری تیروئید یا کلیوی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بارداری

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. در حین مصرف آتورواستاتین نباید باردار شوید. در مورد روش های پیشگیری از بارداری که می توانید در طول درمان از آنها استفاده کنید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر در حین مصرف آتورواستاتین باردار شدید، مصرف آتورواستاتین را قطع کرده و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. آتورواستاتین ممکن است به جنین آسیب برساند.

شیردهی

در طول مصرف این دارو از شیر دادن خودداری کنید.

جراحی

اگر جراحی می کنید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که آتورواستاتین مصرف می کنید. اگر به دلیل آسیب جدی یا عفونت در بیمارستان بستری هستید، به پزشک معالج خود بگویید که از آتورواستاتین استفاده می کنید.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

از یک رژیم غذایی کم چرب و کم کلسترول استفاده کنید. مطمئن شوید که تمام توصیه های ورزش و رژیم غذایی که توسط پزشک یا متخصص تغذیه ارائه شده است را دنبال کنید.

هنگام مصرف آتورواستاتین از نوشیدن مقادیر زیاد [بیش از 1.2 لیتر (تقریباً 1 لیتر) در روز] آب گریپ فروت خودداری کنید.

اگر یک نوبت آتورواستاتین را فراموش کردم چه باید بکنم؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر کمتر از 12 ساعت تا دوز برنامه ریزی شده بعدی شما باقی مانده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز مصرف نکنید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

آتورواستاتین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اسهال
 • سوزش سردل
 • گاز
 • درد مفاصل
 • فراموشی یا از دست دادن حافظه
 • گیجی

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. علائم زیر غیرمعمول هستند، اما اگر هر یک از آنها را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا کمک فوری پزشکی دریافت کنید:

 • درد، حساسیت یا ضعف عضلانی
 • کمبود انرژی
 • تب
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • خستگی مفرط
 • ضعف
 • خونریزی یا کبودی غیر معمول
 • از دست دادن اشتها
 • درد در سمت راست بالای معده
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • ادرار تیره رنگ
 • زرد شدن پوست یا چشم
 • کهیر
 • خارش
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • تورم صورت، گلو، زبان، لب‌ها، چشم‌ها، دست‌ها، پاها، مچ پا یا پایین ساق پا
 • گرفتگی صدا

آتورواستاتین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha