معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رای مجلس به بازگشت لایحه اخذ مالیات از مواد دخانی در بودجه ۱۴۰۲ خبر داد که در بودجه ۱۴۰۱ حذف شده بود.

بازگشت لایحه اخذ مالیات از مواد دخانی به بودجه ۱۴۰۲

به گزارش سلامت نیوز به نقل از از وبدا، حسین فرشیدی در حاشیه دومین نشست مدیران غیرواگیر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال ۱۴۰۱ در هتل قلب تهران، افزود: امسال با پیگیری‌های وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اخذ مالیات از سیگار با رأی نمایندگان در بودجه ۱۴۰۲ گنجانده شد.

وی با اشاره به تبلیغات روزافزون مصرف سیگار در شهرها، اظهار داشت: در بودجه سال آینده مقرر شده است از هر نخ سیگار تولید داخل ۵۰ تومان، از هر نخ سیگار برند ۱۰۰ تومان، از هر نخ سیگار خارجی ۸۰۰ تومان و از بسته‌های ۵۰ گرمی توتون نیز ۲۰ هزار تومان مالیات دریافت شود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین قرار شد درباره قیمت کالاهای آسیب رسان، از جمله انواع نوشیدنی‌ها که دارای قند یا نمک زیادی هستند نیز در بودجه ۱۴۰۲ تجدید نظر صورت گیرد.

فرشیدی با تاکید بر ضرورت اهمیت دادن مردم به بیماری‌های غیرواگیر، گفت: باید بیماری‌های غیرواگیر را جدی بگیریم و منتظر نمانیم بیماری سراغ ما بیاید. می‌توان با انجام چند کار بی هزینه یا کم هزینه مانند خوردن سبزیجات، روزی ۲۰ دقیقه پیاده روی، قطع مصرف سیگار و کاهش مصرف نمک و مواد قندی از بیماری‌های مهمی مانند بیماری‌های قلبی، عروقی، دیابت و سرطان‌ها تا حد زیادی پیشگیری کرد.

وی، بیماری‌های غیرواگیر را عامل ۷۷ درصد مرگ ومیرها دانست و تصریح کرد: در رأس این بیماری‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارد که با ورزش کردن و اصلاح تغذیه تا حد زیادی قابل کنترل است.

فرشیدی در خصوص برنامه‌های معاونت بهداشت برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر گفت: دو برنامه داریم؛ یکی کنترل عوامل خطرآفرین منجر به بیماری‌های قلبی و دوم راه اندازی درمان‌های زودهنگام و سریع الاثر مثل کد ۲۴۷ که این کار را انجام می‌دهد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام اینکه ۵۶ درصد افراد جامعه دچار چاقی یا اضافه وزن هستند، بیان کرد: چاقی منشأ بیماری‌های قلبی و انواع سرطان‌ها است و از کارافتادگی زودرس ایجاد می‌کند. همچنین کاهش مصرف نمک، پرفشاری خون که ۳۰ درصد جمعیت را شامل می‌شود، کنترل می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت برای کنترل چاقی دانش آموزان و پوکی استخوان بانوان برنامه‌هایی دارد که از سال آینده اجرایی می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha