معاون وزير بهداشت: داروي گياهي ضد ايدز مجوز توليد دارد

۱۳۸۵/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 353
معاون وزير بهداشت: داروي گياهي ضد ايدز مجوز توليد دارد

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل ازايسنا دكتر ديناروند در حاشيه ديدار از اولين نمايشگاه فناوري محصولات گياهي و تركيبات طبيعي با تاكيد بر اينكه مصرف داروهاي گياهي و فراورده‌هاي طبيعي نسبت به سالهاي گذشته در جهان افزايش يافته و حدود 20 درصد از بازار دارويي كشورهاي اروپايي را به خود اختصاص مي‌دهد، گفت: متاسفانه علي رغم اينكه ايران از نظر پوشش گياهي و پيشينه تاريخي طب سنتي و طب گياهي يكي از غني ترين كشورهاي دنيا محسوب مي‌شود، سهم مصرف فراورده‌هاي گياهي در ايران بسيار پايين تر است.

وي سهم فراورده‌هاي دارويي گياهي را در بازار ايران حدود 3 تا 5 درصد خواند و تصريح كرد: اين رقم بسيار ناچيز است. زيرا در حال حاضر مصرف داروهاي گياهي در تمام دنيا از نظر علمي پذيرفته و رو به گسترش است.

معاون دارويي وزارت بهداشت در ادامه اظهار كرد: گنجاندن آشنايي با فراورده‌هاي گياهي در آموزش پزشكي كشور، گسترش علم توليد فراورده‌هاي گياهي از سوي دانشكده‌هاي داروسازي و انجام اقدامات لازم توسط وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي، بهداشت و درمان و ساير دستگاه‌هاي اجرايي مسئول، از اقدامات موثر در جهت گسترش فرهنگ مصرف داروهاي گياهي در كشور است.

گسترش سهم داروهاي گياهي در بازار دارويي ايران به رونق بازار اقتصادي و توسعه صادرات كمك مي‌كند

وي توسعه توليد و مصرف فراورده‌هاي گياهي را يكي از اولويت‌هاي اصلي وزارت بهداشت عنوان كرد و افزود: گسترش مصرف داروهاي گياهي علاوه بر اينكه براي ارتقا سلامت مردم بسيار مفيد است، در رونق بازار اقتصادي و توسعه صادرات كشور نيز موثر است. زيرا برخي از فراورده‌هاي مختص به ايران در بازارهاي خارجي طرفداران زيادي دارد و دراين خصوص برپايي چنين نمايشگاه‌هايي براي عرضه محصولات گياهي بخش خصوصي نقش مفيدي در گسترش فرهنگ مصرف اين داروها ايفا مي‌كند.

 

15 ميليون دلار، صادرات داروهاي گياهي در سال


 73 فراورده به بازار داروهاي گياهي مجوز گرفته افزوده شده‌اند

دكترديناروند ميزان صادرات داروهاي گياهي را حدود 15 ميليون دلار دانست و گفت: هدف اصلي وزارت بهداشت تا پايان برنامه چهارم توسعه رساندن سهم بازار گياهان دارويي به 10 درصد است و در اين خصوص تسهيل در فرايند صدور مجوز از اقدامات اصلي بوده است. به عنوان مثال ،در سال گذشته تنها 145 فراورده مجوز داشتند كه اين تعداد در حال حاضر به 218 فراورده رسيده است.

 
پوشش بيمه‌اي داروهاي گياهي بايد افزايش يابد

وي افزود: هم اكنون با برخي از سازمان‌هاي بيمه گر مكاتباتي صورت گرفته است تا برخي از داروهاي گياهي كه از اثر بخشي بسيار زيادي برخوردارند و حتي داروي شيميايي مشابه ندارند، تحت پوشش بيمه قرار بگيرند. براي مثال، داروي گياهي ضد ايدز كه اخيرا از وزارت بهداشت مجوز گرفت منشا طبيعي دارد و توليد آن در عرصه درمان ايدز گام بسيار مهمي است.


نظارت مستقيمي بر عطاري‌ها اعمال نمي‌شود

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت با اعلام اينكه هنوز نظارت مستقيمي بر عطاري‌ها از سوي اين وزارتخانه اعمال نمي‌شود، اظهار داشت: كميته سامان دهي اين كار چند ماه است كه فعاليت خود را در وزارت بهداشت آغاز كرده و پيش بيني مي‌شود تا پايان سال بتوان در اين خصوص به يك دستور العمل مشخص رسيد.

اما نبايد انتظار داشت كه تمام فعاليت‌هاي موجود در اين حيطه حتما توسط وزارت بهداشت نظارت شود. زيرا در بسياري از مواقع مردم با مسئوليت خود از گياهان دارويي استفاده سنتي مي‌كنند كه جلوگيري از همه آنها چندان ساده نيست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.73937s, 18q