چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
کد خبر: 353141

دلایل زیادی وجود دارد که کودکان دچار سرفه می شوند و تشخیص اینکه چه چیزی باعث سرفه می شود و چه زمانی باید به پزشک اطفال مراجعه کنند برای والدین دشوار است.

8 دلیل رایج برای سرفه کودکان و راههای تسکین آن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از چیلدرنز ، به طور معمول، سرفه کودک جای نگرانی ندارد. هر ساله والدین می توانند انتظار داشته باشند که فرزندانشان چندین بار سرما بخورند، به خصوص در ماه های پاییز و زمستان که می تواند به عنوان یک عارضه جانبی منجر به سرفه شود. اما مواقعی وجود دارد که مهم است با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

برای کمک به والدین در درک شدت سرفه فرزندشان و آنچه ممکن است نشان دهد، مایکل لی، پزشک متخصص اطفال با سلامت کودکان و دانشیار در UT Southwestern، توصیه های خود را به اشتراک می گذارد: "به عنوان یک قانون کلی، اگر کودک شما سرفه ای داشته باشد به تدریج بدتر می شود و یا بیش از 5 تا 7 روز بدون بهبود طول می کشد، آنها را توسط یک متخصص پزشکی معاینه کنید."

چه چیزی باعث سرفه کودک من می شود؟

در اینجا 8 دلیل رایج سرفه کودکان و نشانه هایی که زمان مراجعه به پزشک اطفال فرا رسیده است، آورده شده است.

سرما

سرماخوردگی معمولاً سرفه‌ای مرطوب و با صدای تولیدی ایجاد می‌کند که در پشت آن مخاط یا خلط وجود دارد.

اگر صدای فرزندتان خشن شده ، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. اگر کودک شما سرما خورده است، نیازی به داروهای خاصی نیست. کودک خود را به خوبی هیدراته نگه دارید، از او بخواهید بینی خود را باد کند (مکش بینی برای نوزادان) و در صورت نیاز استراحت کنید. فرزند شما تا زمانی که 24 ساعت بدون دارو تب نداشته باشد می تواند به مدرسه برود. داروهای سرفه و سرماخوردگی به طور معمول برای کودکان توصیه نمی شود.

آلرژی

آلرژی های فصلی معمولاً کودکان زیر 2 تا 3 سال را تحت تأثیر قرار نمی دهند. علائم آلرژی فصلی شامل خارش، آبریزش چشم، آبریزش بینی، سرفه و احتقان، عطسه و گاهی اوقات گلودرد است. با این حال، آلرژی معمولا باعث خستگی، بدن درد یا تب نمی شود.

اگر علائم آلرژی فرزندتان همچنان ادامه دارد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. پزشک کودک شما ممکن است بسته به سن و علائم کودک شما داروهای آلرژی را توصیه یا تجویز کند. اگر کودک شما از قبل برای آلرژی فصلی دارو مصرف می کند و علائم آن ادامه دارد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

RSV ویروس سین سیشیال تنفسی

ویروس سنسیشیال تنفسی که معمولاً به عنوان RSV شناخته می شود، یک ویروس خاص است که علائمی مشابه سرماخوردگی دارد، اما می تواند یک ویروس چالش برانگیز و حتی تهدید کننده زندگی در نوزادان یا کودکان خردسال باشد.

در صورتی که کودک شما دچار مشکل تنفسی شده است که سخت و سریع است، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. دشواری تنفس ممکن است چیزی نباشد که می شنوید، بلکه چیزی است که می بینید. ممکن است متوجه شوید که قفسه سینه فرزندتان به داخل فرو می‌رود و دنده‌های او با هر نفس می‌آیند و می‌روند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فورا با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

برونشیولیت

شایع ترین علت برونشیولیت ویروس RSV است، اما سایر ویروس ها ممکن است علائم مشابهی ایجاد کنند. برونشیولیت عمدتاً در کودکان 2 ساله و کمتر دیده می شود و باعث خس خس سینه و مشکل در تنفس می شود.

در صورتی که سرفه خشک در هنگام استنشاق کودک به صدا زدن، حباب زدن یا جغجغه شدن تبدیل می شود، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. علاوه بر این، اگر کودک شما دچار مشکل تنفسی است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

ذات الریه

کودکان علائم ذات الریه را متفاوت از بزرگسالان تجربه می کنند و علائم آن بسیار ظریف هستند، اما ذات الریه معمولاً با تب بالا همراه است. علائم نیز با سن و علت ذات الریه متفاوت خواهد بود.اگر فرزندتان سرفه های مکرر همراه با تب بالا و یا تنفس سریع یا دشوار دارد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

آسم

بر اساس گزارش Beyond ABC، آسم شایع ترین بیماری مزمن دوران کودکی است که تقریباً از هر 10 کودک یک کودک را مبتلا می کند - از جمله بیش از 156000 نفر در شمال تگزاس. حملات آسم می‌توانند بیایند و بروند و می‌توانند توسط عوامل متعددی از جمله ورزش، هوای سرد، هیجان، خنده، خشن بودن و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند دود سیگار و آلودگی هوا ایجاد شوند.

اگر سرفه کودک شما با خس خس سینه همراه است، که معمولاً هنگام بازدم شنیده می شود، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

کروپ

کروپ زمانی رخ می دهد که راه هوایی فوقانی (بینی و گلو فوقانی) متورم می شود که باعث می شود کودک برای نفس کشیدن سخت تر کار کند. کروپ معمولا در پاییز و زمستان رخ می دهد و پسران را بیشتر از دختران مبتلا می کند. یک کودک در هر سنی ممکن است به کروپ مبتلا شود، اما بیشتر در کودکان زیر 5 سال اتفاق می افتد.

اگر سرفه های همراه با کروپ دارای صدای «پارس» متمایز است و اغلب با صدای بلند هنگام دم همراه است، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فورا با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری بسیار مسری غشای مخاطی تنفسی است. سیاه سرفه که توسط باکتری ایجاد می شود، به راحتی از طریق سرفه و عطسه آلوده منتقل می شود، اما می توان با یک سری واکسن از آن جلوگیری کرد.

با پزشک اطفال خود تماس بگیرید اگرسرفه های کودک شما با یک سری سرفه های کوتاه و شدید مشخص می شود که گاهی اوقات با تنفس شدید همراه می شود که به نظر می رسد .

آیا سرفه فرزندمان ممکن است به دلیل کووید-۱۹ باشد؟

COVID-19 یک ویروس تنفسی مسری است که می تواند طیف گسترده ای از علائم از جمله سرفه و تب را ایجاد کند. هر کسی ممکن است به دلیل کووید-19 به بیماری خفیف تا شدید مبتلا شود، از جمله کودکان. تشخیص تفاوت بین کووید-۱۹ و سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بدون آزمایش امکان پذیر نیست. به همین دلیل، بهتر است برای رد کردن آن، آزمایش کووید-19 انجام دهید. اگر تست کووید-19 فرزند شما مثبت شد، باید خود را از کسانی که آلوده نیستند جدا کنند. بهترین راه برای جلوگیری از COVID-19 برای همه افرادی است که واجد شرایط دریافت واکسن COVID-19 هستند.

اگر کودکتان تب یا لرز، سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، خستگی، درد عضلات یا بدن، سردرد، از دست دادن چشایی یا بویایی، گلودرد، احتقان یا آبریزش بینی، تهوع/ استفراغ یا اسهال اگر کودک شما ترکیبی از هر یک از این علائم را تجربه می کند، به خصوص اگر در معرض فردی مبتلا به کووید-19 قرار گرفته باشد، باید برای کووید-19 آزمایش شود.

چگونه به تسکین سرفه کودک کمک کنیم

مهم نیست که علت سرفه کودک شما چیست، در اینجا چند درمان سرفه وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید:

1. مایعات را افزایش دهید:افزایش مصرف مایعات می تواند به تسکین گلودرد کمک کند و مخاط ریه های کودک شما را راحت تر سرفه کند.

2. در وضعیت عمودی استراحت کنید: استراحت زیاد به کودک شما کمک می کند تا سلامت خود را بازیابد، اما احتقان ممکن است خوابیدن را دشوار کند. سعی کنید سر تخت را با قرار دادن چند بالش زیر تشک بالا ببرید تا به کودکتان کمک کنید راحت تر استراحت کند.

3. اضافه کردن مقداری رطوبت : یک حمام یا دوش آب گرم ممکن است به تنفس کودک شما کمک کند و یک مرطوب کننده هوای خنک در اتاق او در طول شب نیز ممکن است کمک کند.

4. محرک ها را از بین ببرید: اینها می تواند شامل بخارات شیمیایی، دود سیگار و ذرات کوچک باشد.

مهمتر از همه، داروهای بدون نسخه را با احتیاط مصرف کنید. سرکوب‌کننده‌های سرفه اغلب می‌توانند بیش از آنکه مفید باشند، ضرر داشته باشند و برای کودکان توصیه نمی‌شوند. با این حال، کودکان ممکن است برای درد یا تب به دوز داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن نیاز داشته باشند. دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید. همیشه قبل از دادن هر گونه داروی بدون نسخه به کودک زیر 6 سال با پزشک کودک خود تماس بگیرید. درباره درمان های خانگی برای سرفه در کودکان بیشتر بدانید.

اگر نگران سرفه فرزندتان هستید، فوراً با پزشک اطفال خود تماس بگیرید، به خصوص اگر کودک شما سخت نفس می کشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha