کیسه صفرا اندامی در بدن شماست که صفرا را ذخیره و آزاد می کند. صفرا به فرآیند گوارش کمک می کند. اگرچه یک اندام کوچک است، اما مشکلات کیسه صفرا می تواند دردناک باشد. در حالی که هیچ غذای خاصی وجود ندارد که کیسه صفرا شما را سالم نگه دارد و عملکرد آن را حفظ کند، یک سبک زندگی سالم و یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات برای سلامت کیسه صفرا توصیه می شود.

سبزیجات و میوه های مفید برای سلامت کیسه صفرا

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین، خوردن یک رژیم غذایی سالم از مواد غذایی غنی از مواد مغذی می تواند به پیشگیری از بیماری کیسه صفرا کمک کند. از سوی دیگر، رژیم غذایی غنی از غذاهای فوق فرآوری شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با کیسه صفرا را افزایش دهد.

کیسه صفرا اندام کوچکی است که در زیر کبد قرار دارد. صفرای تولید شده توسط کبد را ذخیره می کند و صفرا را در روده کوچک آزاد می کند تا به هضم غذا کمک کند. کیسه صفرا عضوی حساس است. اگر کیسه صفرا شما در سلامت کامل قرار ندارد، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن آن داشته باشید.

بنابراین خوردن یک رژیم غذایی سالم برای کیسه صفرا نکته ای است که باید در نظر گرفته شود. غذاهای مناسب کیسه صفرا خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را حفظ کنید و از بیماری ها از جمله بیماری کیسه صفرا جلوگیری کنید.

برخی از عواملی که ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان کیسه صفرا را افزایش دهند، خارج از کنترل شما هستند. عواملی مانند سن، جنسیت تعیین شده در بدو تولد و قومیت می توانند بر خطر کلی شما برای بیماری کیسه صفرا تأثیر بگذارند.

بیشتر بدانید : بهترین نوشیدنی ها برای کیسه صفرا

به گفته جامعه سرطان آمریکا، خوردن یک رژیم غذایی ارتقا دهنده سلامتی یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای کاهش خطر بیماری های مرتبط با صفرا انجام دهید.

رژیم های مدیترانه ای و DASH

بر اساس یک مطالعه بزرگ در سال 2018، برخی از رژیم های غذایی ممکن است خطر ابتلا به بیماری علامت دار سنگ کیسه صفرا را کاهش دهند. (با این حال مطالعه فقط شامل مردان بود.) هم رژیم مدیترانه ای و هم رژیم DASH با کاهش خطر بیماری سنگ کیسه صفرا مرتبط بودند.

رژیم مدیترانه ای شامل غذاهای کامل و چربی های سالم است و غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده را محدود می کند. رژیم DASH همچنین بر روی غذاهای کامل تمرکز دارد، اما به طور خاص سدیم، گوشت قرمز و چربی را محدود می کند. هر دو رژیم بر خوردن مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات کامل و محدود کردن قندهای افزوده تاکید دارند.

سبزیجات و میوه ها برای سلامت کیسه صفرا

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل پر از میوه ها و سبزیجات راهی عالی برای بهبود و محافظت از سلامت کیسه صفرا است.

میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند که مورد آخر برای سلامت کیسه صفرا ضروری است. افزودن فیبر به رژیم غذایی، به سرعت هضم شما کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا را کاهش دهد.

تحقیقات نشان می دهد که غذاهای زیر ممکن است از سلامت کیسه صفرا حمایت کنند:

 • میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C: مانند کیوی و کلم بروکلی
 • مرکبات: مانند پرتقال و گریپ فروت
 • سبزیجات برگ سبز یا برگ پهن: مانند کلم پیچ و سبزی کولارد

محصولات غنی از فیبر برای کیسه صفرا
محصولات غنی از فیبر برای کیسه صفرا

مشکلات کیسه صفرا

دو نوع اصلی از مشکلات کیسه صفرا وجود دارد:

 • کوله سیستیت (التهاب کیسه صفرا)
 • کلستاز (سنگ کیسه صفرا)

برخی از افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. با این حال، علائم مشکلات کیسه صفرا می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد در سمت راست بالای شکم به خصوص بعد از غذا و خوردن غذاهای چرب

 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • زردی
 • اگر مجاری کیسه صفرا مسدود شده باشد تب با درجه پایین
 • تغییر رنگ ادرار
 • مدفوع رنگ روشن

سنگ کیسه صفرا می تواند دردناک باشد. اگر به اندازه کافی بزرگ باشند، می توانند مجرای خارج از کیسه صفرا را نیز مسدود کنند. با گذشت زمان، این اتفاق می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در این موارد، برداشتن کیسه صفرا اغلب ضروری است.

بیشتر بدانید : ۹ درمان خانگی فوق‌العاده برای سنگ کیسه صفرا

زنان بیشتر مستعد مشکلات کیسه صفرا هستند

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. زنان باردار، زنانی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنند و زنانی که از درمان جایگزینی هورمونی استفاده می کنند، در معرض خطر بیشتری برای تشکیل سنگ کیسه صفرا هستند.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • سابقه مشکلات کیسه صفرا
 • چه شخصاً یا در خانواده نزدیک شما اضافه وزن یا کاهش وزن سریع و به دنبال آن افزایش وزن وجود داشته باشد
 • بیماری عروق کرونر
 • دیابت
 • رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده و کالری اما کم فیبر
 • نادیده گرفتن آلرژی های غذایی موجود، مانند بیماری سلیاک
 • عدم تحمل لاکتوز

مشکلات کیسه صفرا می تواند دردناک و در برخی موارد خطرناک باشد. خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از غذاهای نادرست، یعنی غذاهای پرچرب، می تواند به بهبود و محافظت از سلامت کیسه صفرا کمک کند. در نهایت، یک رژیم غذایی برای داشتن کیسه صفرا سالم به سلامت کلی شما کمک می کند و در طولانی مدت کل بدن شما را سالم تر نگه می دارد.

اگر جراحی کیسه صفرا داشته اید فیبر را به آرامی افزایش دهید

در حالی که افزودن فیبر به رژیم غذایی می تواند به کاهش اسهال پس از جراحی کمک کند، اما وارد کردن سریع آن می تواند باعث گرفتگی و گاز ناراحت کننده در شکم شود. برای جلوگیری از این مشکل، فیبرهای محلول بیشتری را وارد رژیم غذایی خود کنید.

فیبرهای محلول پس از جراحی کیسه صفرا
فیبرهای محلول پس از جراحی کیسه صفرا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha