نتایج یک مطالعه جدید نشان داد، ورزش منظم می‌تواند خطر مرگ زودهنگام را در افراد کم خواب از بین ببرد.

ورزش منظم خطر مرگ زودرس را در افراد کم‌خواب خنثی می‌کند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، شواهد متعددی مبنی بر تاثیرات کم خوابی یا زیاد خوابیدن بر کوتاه شدن عمر، وجود دارند؛ اما نتایج جدید محققان دانشگاه پزشکی گوانگژو نشان داده اند که فعالیت بدنی می‌تواند برخی از این اثرات منفی را خنثی کند.

ورزش و خواب سالم، هر دو به افزایش طول عمر کمک می‌کنند. با این وجود، ارتباط مشترک فعالیت بدنی و خواب با سلامت، تاکنون به درستی مطالعه نشده بود؛ این مطالعه، نخستین تحقیقی است که به بررسی اثرات مشترک فعالیت بدنی و مدت خواب بر خطر مرگ و میر پرداخته است.

محققان برای این مطالعه، داده‌های ۹۰ هزار بزرگسال با میانگین سنی ۶۲ سال را که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به مدت یک هفته از مچ بند دارای شتاب سنج استفاده کرده بودند، بررسی کردند. طی یک پیگیری متوسط هفت ساله، تقریبا ۳ هزار شرکت کننده جان خود را از دست دادند که مرگ هزار نفر از آن‌ها به دلیل بیماری قلبی عروقی و مرگ دو هزار نفر از آن‌ها ناشی از سرطان بود.

پس از تجزیه و تحلیل داده ها، تیم تحقیقاتی دریافت، خطر مرگ و میر ناشی از کم خوابی در افرادی که فعالیت بدنی کمتری داشتند، ۱۶ درصد و و خطر مرگ ناشی از خواب بیش از حد در این افراد، ۳۷ درصد بیشتر بود. اما کسانی که به اهداف سازمان جهانی بهداشت دست‌کم ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط در هفته، مانند پیاده‌روی سریع یا دوچرخه‌سواری، یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا مانند دویدن دست یافتند، این خطر را به طور کلی خنثی کردند.

یافته‌ها همچنین نشان داد: مدت زمان خواب، در افرادی که فعالیت بدنی زیادی داشتند و به طور منظم ورزش می‌کردند، ارتباطی با خطر مرگ نداشت.

دانشمندان می‌گویند، دویدن می‌تواند با خطرات ناشی از خواب بد برای سلامتی مقابله کند و اگر مستعد زود بیدار شدن هستید، ممکن است ایده خوبی برای دویدن در صبح زود باشد.

بررسی محققان درباره بیماری‌های فردی حاکی از آن است، افرادی که به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند و خارج از دستورالعمل‌های توصیه شده نمی‌خوابند، ۶۹ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته و ۲۱ درصد بیشتر در خطر مرگ ناشی از سرطان قرار دارند.

با توجه به یافته‌های منتشر شده در مجله انجمن قلب و عروق اروپا، مجدداً مشخص شد که این خطرات با ورزش متوسط یا زیاد ناپدید می‌شوند.

جیهوی ژانگ که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد که تلاش‌های ارتقای سلامتی که هم فعالیت بدنی و هم مدت زمان خواب را هدف قرار می‌دهند ممکن است در پیشگیری یا به تاخیر انداختن مرگ زودرس در بزرگسالان میانسال و مسن‌تر از تمرکز بر یک رفتار به تنهایی مؤثرتر باشد.

در یک سناریوی ایده آل، مردم همیشه مقدار مناسبی از خواب و فعالیت بدنی دارند، با این حال، مطالعه ما نشان می‌دهد که انجام ورزش کافی ممکن است تا حدی تاثیر مضر از دست دادن خواب خوب را جبران کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha