روزهاي‌طلايي براي پيشگيري از معلوليت ذهني

۱۳۸۶/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3541
روزهاي‌طلايي براي پيشگيري از معلوليت ذهني

براساس بررسي‌هاي انجام شده ميزان بروز كم كاري مادرزادي تيروئيد در كشور ما، 4 برابر جهان است. طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از هر400 نوزاد متولد شده يك نفر به كم‌كاري مادرزادي تيروئيد مبتلاست كه دچار عوارضي مانند عقب‌ماندگي ذهني، ناشنوايي، لالي، كم‌هوشي و كوتاهي قد مي‌شود.

 نوزادان مبتلا به كم‌كاري تيروئيد معمولاً سالم به نظر مي‌رسند و هيچ‌گونه علامتي از بيماري ندارند، در واقع اين بيماري بدون علامت است و زماني كه علائم عقب‌ماندگي ذهني ظاهر مي‌شود، درمان بي‌فايده است.

اما نكته بسيار قابل توجه در خصوص اين بيماري آن است كه پيشگيري از عقب‌ماندگي ذهني تنها در صورتي امكان‌پذير است كه بيماري در بدو تولد يا در روزهاي نخستين زندگي تشخيص داده شود و درمان گردد.

در واقع اگر شروع درمان براي نوزادان مبتلا به كم‌كاري تيروئيد تا قبل از يك ماهگي آغاز شود، آنان در آينده هيچ مشكلي از نظر بهره هوشي يا IQ نخواهند داشت. طبق تحقيقات اداره غدد مركز مديريت بيماري‌ها اگر زمان شروع درمان مبتلايان به اين بيماري به تعويق بيفتد و از سه ماهگي به بعد شروع شود، نوزاد 70 تا 80 درصد از بهره‌هوشي خود را از دست مي‌دهد و اگر درمان تا 6 سالگي شروع نشود ميزان بهره هوشي كودك به صفر مي‌رسد.

بنابراين آنچه كه خانواده‌ها بخصوص پدر و مادراني كه تصميم به بچه‌دار شدن دارند، بايد بدانند اين است كه تنها با انجام يك آزمايش ساده خون، آن هم در بدو تولد كه با گرفتن چند قطره خون از پاشنه پاي نوزاد، انجام مي‌شود، مي‌توان از داشتن يك كودك عقب‌مانده ذهني جلوگيري كرد و تا آخر عمر متحمل بار لطمات سنگين روحي و رواني و نيز هزينه‌هاي اقتصادي ناشي از نگهداري و درمان كودك عقب مانده ذهني نشد.

حال كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، طرح غربالگري كم‌كاري مادرزادي تيروئيد را با هدف درمان و پيشگيري از عوارض اين بيماري و شناسايي و كنترل نوزادان مبتلا به كم كاري مادرزادي تيروئيد آغاز كرده است، موفقيت اجراي اين طرح را مرهون همكاري نزديك خانواده‌ها و مراجعه به موقع آنان به مراكز بهداشتي- درماني مي‌داند.

خانواده‌ها بايد آگاه باشند كه براي پيشگيري از عوارض كم‌كاري مادرزادي تيروئيد، نوزاد خود را 3  تا 5 روز بعد از تولد به مراكز بهداشتي، درماني ببرند چراكه بهترين زمان انجام آزمايش براي تشخيص اين بيماري روز سوم تا پنجم بعد از تولد نوزاد تشخيص داده شده است.

در واقع هم‌اكنون همه بيمارستان‌ها اعم از دولتي و غيردولتي، هنگام ترخيص مادر از بيمارستان، به وي ليستي از مراكز بهداشتي- درماني كه در آنها آزمايش كم‌كاري مادرزادي تيروئيد انجام مي‌شود، مي‌دهند ولي بردن به موقع نوزاد به مراكز بهداشتي- درماني در اختيار والدين است.

 بد نيست بدانيم طبق آخرين آمار مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، در نتيجه غربالگري از 130 هزار نوزاد و تشخيص به موقع نوزادان مبتلا به كم‌كاري مادرزادي تيروئيد، از عقب‌ماندگي ذهني 300 نوزاد پيشگيري شد.اميد است كه خانواده‌ها، با همكاري، همراهي و مشاركت خود، در طرحي كه براي سلامت تك تك فرزندان جامعه در حال اجراست، جامعه را در داشتن انسان‌هايي سالم ياري كنند.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.1205s, 18q