یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰
کد خبر: 354382

یکی از ویژگی‌های شناخته شده ویتامین c تاثیر بر فرایند ساخت کلاژن و افزایش تولید آن است. چند مطالعه بالینی نشان داده است که ویتامین C می تواند چین و چروک را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که استفاده روزانه از فرمولاسیون ویتامین C برای حداقل سه ماه باعث بهبود ظاهر چین و چروک های ریز و درشت صورت و گردن و همچنین بهبود بافت و ظاهر کلی پوست می شود.

بهترین ویتامین برای از بین بردن لک قهوه ای صورت

به گزارش سلامت نیوز از ایندیپندنت، نام ویتامین c و محصولات پوستی آن اخیرا در دنیای سلامت و بهداشت پوست به تکرار شنیده می‌شود. ویتامین سی (Vitamin C) یکی از بهترین ترکیبات اولیه است که کلید حفظ پوستی صاف، یکدست و درخشان به‌شمار می‌رود.

احتمالا روزانه مقداری ویتامین سی از طریق تغذیه دریافت به بدن می‌رسد، اما تضمینی وجود ندارد که ویتامین سی خوراکی مستقیما به پوست کمک کند. بنابراین استفاده از سرم‌ها و سایر محصولات موضعی حاوی این ماده مغذی بهترین راه برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از فواید آن است.

بیشتر بدانید : آیا استفاده از سرم ویتامین سی باعث جوش و آکنه می‌شود؟

بهترین ویتامین برای لکه های قهوه ای صورت چیست؟

از ویتامین ها می توان برای روشن کردن پوست و روشن کردن لکه های تیره استفاده کرد. سه تا از بهترین ویتامین ها برای روشن کردن لکه های تیره ویتامین C، ویتامین B12 و ویتامین E هستند. ویتامین C به پوست شما کمک می کند کلاژن بیشتری تولید کند و در عین حال از تشکیل ملانین جلوگیری می کند.

ویتامین C یک ماده عالی برای خلاص شدن از شر لکه های تیره روی پوست است. سرم ها یا کرم های حاوی ویتامین C در درمان لکه های تیره و هایپرپیگمانتاسیون صورت موثر هستند. با کاهش میزان تولید ملانین به تدریج پوست را روشن می کند.

ویتامین c چه فوایدی دارد؟


مهمترین نکته‌ای که در مورد ویتامین سی وجود دارد، این است که برای اغلب پوست‌ها بی‌خطر است. علاوه بر این به آبرسانی پوست کمک می‌کند و می‌تواند پوست را روشن کند.

یکی از مهمترین ویژگی‌های ویتامین سی، که به خاصیت آنتی اکسیدانی آن بازمی‌گردد، محافظت از پوست در مقابل اشعه‌های مضر یووی (UV) و رادیکال‌های آزاد است. همچنین ویتامین سی می‌تواند کلاژن‌سازی را تحریک کند که در نتیجه آن پوست سفت‌تر و منعطف‌تری است.

ویتامین C یا نیاسینامید،کدام برای لکه های تیره کدام بهتر است؟

هر دو ماده می توانند هایپرپیگمانتاسیون را محو کنند و تولید کلاژن را افزایش دهند. ویتامین C (بسته به درصد) می تواند برای پوست های حساس مناسب نباشد. یا اگر پوست مستعد آکنه دارید، ممکن است بخواهید از نیاسینامید استفاده کنید و از ویتامین C برای محو شدن لکه های بعد از آکنه و لکه های تیره استفاده کنید.

بهترین ویتامین برای از بین بردن لک قهوه ای صورت

چرا باید ویتامین c را در برنامه مراقبت از پوست گنجاند؟


آبرسانی پوست


بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، بیشتر پوست و اندام‌های سالم بدن حاوی غلظت بالایی از ویتامین سی‌اند که نشان می‌دهد این ویتامین از طریق گردش خون در بدن جمع می‌شود. نویسندگان این مقاله خاطر نشان کردند که ویتامین سی در فرم اسید اسکوربیک، بهترین نفوذ را به پوست دارد.

براساس تحقیق دیگری در سال ۲۰۲۲، منیزیم آسکوربیل فسفات که یکی از مشتقات ویتامین سی است، روی پوست اثر آبرسانی دارد. این مشتق ویتامین سی از از دست رفتن آب از سطحی‌ترین لایه پوست جلوگیری می‌کند و به این ترتیب پوست رطوبت بیشتری حفظ می‌کند.

تولید کلاژن


کلاژن یک پروتئین طبیعی در بدن است که میزان آن با گذر زمان و افزایش سن ما کاهش می‌یابد. با کاهش کلاژن خطوط ظریف و چین و چروک‌ها روی پوست ظاهر می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های شناخته شده ویتامین سی، تاثیر بر فرایند ساخت کلاژن و افزایش تولید آن است. در واقع ساخت کلاژن بدون ویتامین سی امکان‌پذیر نیست.

شفافیت پوست


ویتامین سی می‌تواند روی رنگ کلی پوست تاثیر بگذارد و تیرگی‌های سطحی پوست را کاهش داده و به آن درخشش جوانی بدهد.

بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که ویتامین سی می‌تواند تولید ملانین را مختل کند. ملانین رنگدانه‌ای‌ است که مسئول رنگ پوست و مو به‌شمار می‌رود. ویتامین سی با مهار تولید ملانین، می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره و هایپرپیگمنتاسیون (نوعی از لک پوستی که به لک‌های بارداری شباهات دارد) کمک کند.

بیشتر بدانید : چرا پوست به ویتامین c احتیاج دارد؟

محافظت در برابر آسیب‌های خورشید


ویتامین سی به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی قوی‌ که دارد، نقش مهمی در محافظت از سلول‌های پوست در مقابل رادیکال‌های آزاد ایفا می‌کند.

رادیکال‌های آزاد، اتم‌هایی با تعداد الکترون ناقص‌اند که تمایل دارند در واکنش با اتم‌های دیگر کامل و پایدار شوند. در انسان مهمترین رادیکال آزاد اکسیژن است. اکسیژن در بدن به دو اتم مجزا با الکترون‌های جفت نشده تبدیل می‌شود. این اتم‌ها، به شدت واکنش‌پذیرند و به دنبال دریافت الکترون و رسیدن به پایداری‌اند. این رادیکال‌ها در بدن سبب تخریب سلول‌ها، پروتئین‌ها و دی‌ان‌ای (DNA) می‌شوند.

اگر تعادل رادیکال‌های آزاد و میزان آنتی اکسیدان خون به هم بخورد، بدن در شرایطی قرار می‌گیرد که به آن استرس اکسیداسیون گفته می‌شود، و تخریب سلول‌های بدن را به دنبال دارد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض استرس اکسیداسیون که بیشتر از طریق آلاینده ها یا تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) اتفاق می‌افتد، با کاهش سطح ویتامین سی در پوست همراه است.

ضد قرمزی و التهاب


بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۱۵، خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین سی می‌تواند مثل یک عامل ضدالتهاب عمل کند. یعنی می‌تواند پوست را تسکین داده و پف کردگی آن را کاهش دهد.

عملکرد ضدالتهابی ویتامین سی ممکن است به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک کند، و سیستم ایمنی را برای جلوگیری از واکنش ایمنی التهابی بهینه کند.

خاصیت ضدالتهابی، می‌تواند به کاهش قرمزی پوست نیز منجر شود که در نتیجه پوست یکنواخت می‌شود.

نحوه استفاده از سرم ویتامین c

اغلب پوست‌ها می‌توانند ویتامین سی را به خوبی تحمل کنند، اما محصولات پوستی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع مصرف یک تست حساسیت انجام دهید.

برای آزمایش حساسیت کمی از محصول را روی قسمتی از پوست خود مثل ساعد و یا گردن استفاده کنید. چنانچه پس از ۲۴ ساعت اثری از قرمزی، سوزش و خارش نبود، می‌توانید آن را به صورت خود بزنید.

سرم ویتامین سی را می‌توانید دو بار در روز، صبح و شب استفاده کنید. اما به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین سی و محافظت در مقابل آسیب‌های خورشید و رادیکال‌های آزاد، توصیه می‌شود که آن را در روال مراقبت از پوست صبح خود بگنجانید و به دنبال آن ضدآفتاب بزنید.

ویتامین سی با بسیاری از ترکیبات فعال سازگار است و می‌توان آنها را در یک روتین پوستی قرار داد، اما برخی از ترکیبات اولیه مثل نیاسینامید می‌توانند اثربخشی آن را کاهش بدهند.

محصولات ویتامین c

ویتامین سی ماده ناپایداری است و برای اینکه یک محصول ویتامین سی واقعا کار کند، مهم است که ویتامین سی آن پایدار شده باشد. پایداری محصولات ویتامین سی تحت تاثیر دو چیز است: فرمولاسیون محصول و بسته‌بندی آن.

مشتقات ویتامین سی اثر پایدارتری نسبت به فرم خالص آن دارند. بنابراین می‌توانید به دنبال محصولاتی باشید که حاوی اسید ال اسکوربیک یا اسکوربیل پالمیتات یا منیزیم اکسوربیل فسفات باشند.

همچنین دقت کنید که در طراحی محصول آب استفاده نشده باشد، و بطری آن مات و هوابندی شده باشد.

نحوه استفاده از ویتامین C برای از بین بردن لکه های تیره

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پرسنتپیور آیا کاری وجود دارد که ویتامین C نتواند انجام دهد؟ این یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند، بنابراین آسیبی که این اتم های ناپایدار می توانند به پوست شما وارد کنند را کاهش می دهد. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان، نقش مهمی در ترمیم پوست، هدف قرار دادن سلول های آسیب دیده و نشانه های پیری زودرس دارد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نقش مهمی در پیری زودرس دارد. ویتامین C می تواند به کاهش این اثرات کمک کند، به خصوص که تولید بیش از حد ملانین باعث ایجاد نقاط تیره و پرپیگمانتاسیون می شود.

امروز در حال بررسی نحوه استفاده از ویتامین C برای لکه های تیره هستیم و چند نکته برای پیشگیری از لکه های تیره را پوشش خواهیم داد.

بیشتر بدانید : تأثیر ویتامین C بر پوست


بهترین زمان استفاده از ویتامین C برای لکه های تیره

برای برخی از محصولات مراقبت از پوست، زمان بندی می تواند عامل مهمی در اثربخشی آنها باشد. بنابراین بهترین زمان برای استفاده از ویتامین C برای لکه های تیره چه زمانی است؟

همانطور که مشخص است، ویتامین C می تواند یک درمان عالی در روز و شب باشد! با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از محصولات به طور خاص برای روز یا شب طراحی شده اند.

هنگامی که صبح روی پوست تمیز استفاده شود، ویتامین C می تواند به جلوگیری از شروع آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند. ما مرتباً از طریق آلودگی محیطی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش با رادیکال‌های آزاد مواجه می‌شویم، بنابراین استفاده از سرم ویتامین C زیر ضد آفتاب یک تاکتیک دفاعی عالی است.

هنگامی که در عصر استفاده می شود، ویتامین C می تواند به ترمیم پوست در هنگام خواب کمک کند. نه تنها ویتامین C در طول خواب بهترین جذب را دارد، بلکه توانایی آن در افزایش تولید کلاژن نیز ممکن است ظاهر خطوط و چین و چروک را بهبود بخشد - در عین حال لکه‌های تیره را کاهش می‌دهد.

توصیه حرفه ای: استفاده شبانه از ویتامین C برای لکه های تیره برای افرادی که پوست حساسی دارند نیز توصیه می شود.


ویتامین C همه کاره برای لکه های تیره

با تمام خوبی هایی که ویتامین C می تواند انجام دهد، یک نکته کلیدی وجود دارد که باید هنگام استفاده از ویتامین C برای لکه های تیره به آن توجه کرد: همه اشکال ویتامین C برابر نیستند.

برخی از ویتامین C ها در واقع می تواند کاملاً ناپایدار باشد و ممکن است از طریق اکسیداسیون به پوست آسیب برساند. هر زمان که ویتامین C را برای لکه های تیره خریداری می کنید، حتما چیزی را انتخاب کنید که از فرم تثبیت شده ویتامین C به همراه مواد فعال و مواد قابل اعتماد برای پوست شما استفاده می کند.

کرم تقویتی ویتامین C، سرم ویتامین C،مولتی ویتامین + آنتی اکسیدان درمان فوق العاده غنی و ماسک میتواند اشکال مختلفی باشد که در شرایط متفاوت مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha