-مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت:جمعیت جوان با اهدای خون، ضامن سلامتی انبوه جمعیت سالخورده و میانسال هستند.

اهداکنندگان جوان خون، پرچمدار سلامت جمعیت سالخورده هستند

به گزارش سلامتنیوز به نقل از ایرنا از سازمان انتقال خون، مصطفی جمالی با اشاره به عنوان دومین روز از هفته سلامت (۶تا۱۵ اردیبهشت) «روز جوانی جمعیت و سالمندی سالم» افزود: کاهش جمعیت جوان و دگرگونی هرم جمعیتی پدیده ای است که در دنیا روبه افزایش است، اما این جمعیت جوان می تواند با اهدای خون نجات دهنده جان بیماران نیازمند به خون باشد.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن جنگ تحمیلی، بسیاری از جوانان احساس تکلیف کردند و برای نجات برادران رزمنده و دوستان خود که به نوعی درگیر جنگ شده بودند، تبدیل به اهدا کنندگان مستمر شدند.

جمالی یادآوری کرد: اهدا کنندگان دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، اهدای خون را تکلیف خود می دانستند و اگر زمانی به دلیل سن پایین امکان اهدا نداشتند، از ما گلایه داشتند. همان روزها بود که ایران با جمعیت بزرگ نوجوانان مواجه بود و آنها اکنون در میانسالانی هستند که دیر یا زود از چرخه اهدای خون بازنشسته می شوند.

وی افزود: در کنار سالمندی جمعیت جامعه و اهدا کنندگان خون، علم پزشکی پیشرفت کرده است و امید به زندگی افزایش می یابد و هرچه با جمعیت سالمند تر و پزشکی پیشرفته تری مواجه باشیم، نیاز به خون و فراورده های آن بیشتر می شود و رفته رفته جمعیت جوان اندک پرچمدار سلامتی کل جامعه خواهد بود و این چالشی است که دستگاه فرهنگ ساز سازمان انتقال خون و مسوولان کشور ما باید با کمک رسانه ها و نهادهای مرتبط به خوبی پشت سر بگذارد تا اهدا کنندگان جوان بیشتری جایگزین اهدا کنندگان بازنشسته شوند و از سویی مردم تشویق به فرزند آوری شوند تا سلامت، نو آوری و رشد جامعه تضمین شود.

مدیر عامل سازمان انتقال خون جوانان را پرچمداران آینده سلامت در ابعاد مختلف نیروی انسانی کادر سلامت و خدمات عام المنفعه و داوطلبی دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد تحول سازنده ای در این زمینه باشیم.

به گزارش ایرنا در سال گذشته ۲ میلیون و ۲۲۳ هزارو ۴۹۲ واحد خون اهدا شد که طی این مدت خراسان شمالی با افزایش ۳۴ درصدی، رتبه نخست رشد اهدای خون در کشور را به خود اختصاص داد و همچنین استان ایلام با رشد بیش از ۲۵ درصد و لرستان با رشد بیش از ۲۳ درصد، رتبه های دوم و سوم رشد اهدای خون را به خود اختصاص دادند.

در سال ۱۴۰۱ استان تهران با ثبت ۳۶۹ هزار و ۵۲۳ واحد بالاترین میزان اهدای خون در کشور را به خود اختصاص داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha