آب شهرستان شهرکرد، با هفت شهر و روستاهایش یک‌بار دیگر به‌دلیل کدورت بالا قابل استفاده نیست. این درحالی‌است که دولت سال گذشته وعدۀ تجهیز تصفیه‎خانۀ این منطقه را داده بود.

بازگشت تانکرهای آب به شهرکرد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه پیام ما ،حالا دولت می‌گوید تصفیه‌خانه تجهیز می‌شود، اما اجرای طرح انتقال آب «بن-بروجن» از واجبات است. این در حالی است که خروج آب از مدار توزیع این شهر، هرگز به‌دلیل نبود و حجم کم آب نبوده، بلکه همواره موضوع اصلی، کیفیت آب بوده است.

یک‌سال قبل بود که از مرکز استان پرآب ایران، شهرکرد، خبری مبنی بر گل‌آلودشدن آب منتشر شد. وضعیتی که حدود یک‎ماه این شهر را در بی‌آبی و آبرسانی سیار فرو برد. بلافاصله اعلام شد که گل‌آلودگی آب به‌دلیل گل‌آلودگی سرچشمه‌های کوهرنگ اصلی‌ترین منبع تأمین آب شرب مرکز چهارمحال‌وبختیاری است که نبود تصفیه‌خانۀ مجهز منجر به ورود این آب به شبکۀ لولۀ آبرسانی شده است.

همین چندماه قبل و زمستان بود که روستاهای کوهرنگ با بارش سنگین برف تا ارتفاع چهارمتر در برف و یخ دفن شده بودند و با امدادرسانی سنگین از این وضعیت نجات یافتند. همان زمان اهالی چهارمحال‌وبختیاری می‌گفتند که استانی با این میزان بارش تابستان باز هم به مشکلات آبی فرو می‌رود. اتفاقی که با خبر منتشرشده از سوی دولت مبنی‌بر تجهیز تصفیه‌خانه و منابع تأمین آبی مرکز این استان، بعید به‌نظر می‌رسید.


سه روز است که آب شهرکرد باز هم کدر و آلوده است و تانکرها برای آبرسانی به اهالی، به شهر بازگشته‌اند. با گذشت چند روز از این رخداد، دوباره مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو اعلام کرده است که میزان کدورت آب چشمه کوهرنگ با انتقال آب به تصفیه‌خانه‌ای در ۱۵ کیلومتری شهرکرد و به‌کارگیری تمهیدات لازم کاهش یافت.

مدیرکل دفتر بحران وزارت نیرو: طی روزهای گذشته آب چشمه کوهرنگ به‌دلایلی چون ریزش جداره‌های آهکی چشمه، دچار کدورت شد. به‌منظور تأمین آب شرب سالم و پایدار، از مسیرهای دیگر آب شرب مورد نیاز این شهر تأمین شد. میزان کدورت آب چشمه کوهرنگ با انتقال آب به تصفیه‌خانه‌ای در ۱۵ کیلومتری شهرکرد و به‌کارگیری تمهیدات لازم کاهش یافت

«سید اعتضاد مقیمی» در مورد تکرار دوبارۀ یک اتفاق مشابه ظرف مدت یک‌سال در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو توضیح داد: «طی روزهای گذشته آب چشمه کوهرنگ به‌دلایلی چون ریزش جداره‌های آهکی چشمه دچار کدورت شد. براین‌اساس، به‌منظور تأمین آب شرب سالم و پایدار از مسیرهای دیگر آب شرب مورد نیاز این شهر تأمین شد. میزان کدورت آب چشمه کوهرنگ با انتقال آب به تصفیه‌خانه‌ای در ۱۵ کیلومتری شهرکرد و به‌کارگیری تمهیدات لازم کاهش یافت.»


او معتقد است که کدورت آب اتفاقی است که به‌طور معمول در بسیاری نقاط کشور روی می‌دهد: «در چنین شرایطی با بهره‎مندی از سایر امکانات تلاش می‌شود آب شرب سالم و مورد نیاز مردم تأمین شود. باتوجه‌به شرایط فعلی آب چشمه کوهرنگ، هم‌اکنون در کنار تأمین ۱۲۰ لیتر آب در ثانیه از تصفیه‌خانۀ ۱۵ کیلومتری شهرکرد، ۳۲۰ لیتر آب در ثانیه از طریق چاه‌های آب و ۲۰۰ لیتر در ثانیه از مسیر دیگری، آب شرب مورد نیاز هموطنان ساکن در شهرکرد تأمین می‌شود.»

گزارش مرکز بهداشت شهرکرد: در نمونه‌برداری‌های متعدد تاکنون انجام‌شده در سطح مصارف خانگی در شهرکرد، براساس آزمایش‌ها کدورت آب بیشتر از حد مجاز بوده، اما گزارش آلودگی آب مشاهده نشده است «فردوس کریمی»، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان چهارمحال‌وبختیاری به «پیام ما» توضیح کوتاهی ارائه می‌دهد: «مشکل کدورت آب شهرکرد، عدم تعبیۀ تصفیه‌خانۀ مجهز در زیردست چشمه کوهرنگ است که پس از اتفاقات مردادماه سال ۱۴۰۱، ساخت تصفیه‌خانه آغاز شده است. خط‌های پدافندی شرب شهرکرد در مدار هستند و این در مداربودن باعث شده است قطعی آب در شهرکرد مشاهده نشود و این مسئله تبدیل به بحران نشود.»


اما تعریف اهالی شهر از بحران، با تعریف مسئولان آب این استان متفاوت است. چند تن از اهالی این شهر در گفت‌وگو با «پیام ما» می‌گویند که نخستین چیزی که آنها را خسته کرده، تکرار این رخداد، تحقق‌نیافتن وعدۀ تکمیل تصفیه‌خانه و همچنین خرید مکرر آب برای شرب و نظافت است. خلاف گفتۀ مدیرکل دفتر بحران وزارت نیرو، کدری آب در این شهرستان کم نشده است و مردم ناچارند آب بسته‌بندی بخرند. در این میان، اقشاری که سالمند هستند یا خانوده‌های دارای افراد معلول و فرزند خردسال متحمل بیشترین سختی می‌شوند.


مرکز بهداشت این شهر نیز اعلام می‌کند: «در نمونه‌برداری‌های متعدد تاکنون انجام‌شده در سطح مصارف خانگی در شهرکرد، براساس آزمایش‌ها کدورت آب بیشتر از حد مجاز بوده، اما گزارش آلودگی آب مشاهده نشده است.» گزارشی که وجود گل‌ولای را تأیید می‌کند، اما می‌گوید این گل‌ولای تمیز است.


اما هستند کسانی که می‌توانند از آب گل‌آلود شهرکرد ماهی بگیرند؛ نمایندگان استان و برخی حامیان دولتی طرح انتقال آب «بن-بروجن» که هر بار با چالشی در آب شرب شهرکرد این طرح را وسط می‌کشند.
حتی معاون هماهنگی امور استانداری این استان تکمیل در روند اجرای این طرح انتقال آب را ارجح بر بسیاری از طرح‌های دیگر می‌داند. «علی حیدری» در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی استان گفته بود: «تسریع در راه‌اندازی پروژۀ آبرسانی نیمی از جمعیت استان (پروژۀ بن-بروجن)، تسریع در پروژۀ آبرسانی چشمه دیمه و تسریع در ساخت تصفیه‌خانه برای چشمه کوهرنگ، چند اقدام مهم هستند که به‌عنوان راهکارهای موجود مطرح شده‌اند.» او پس از این گفت‌وگو به «پیام ما» نیز گفت: «نشست‌هایی که در دو روز گذشته با مجموع مدیران مرتبط با حوزۀ آب، مشاورین و نمایندگان وزارت نیرو در استان برگزار شد مشکلات پیش رو رصد کامل شد و سه برنامۀ زمان‌بندی مشخص و اولویت برای حل این مشکل در کوتاهترین زمان ممکن گذاشته شد. این برنامه‌ها شامل تکمیل خط چشمه دیمه، وارد مدار شدن دو پکیج تصفیۀ سیار در منطقۀ کوانک و وارد مدار شدن فاز نخست تصفیه‌خانۀ بن-بروجن است.» حیدری پیش‌بینی کرد: «دو مورد از این طرح‌ها در ظرف سه‌روز آینده و مورد دیگر هم تا آخر هفته به بهره‌برداری می‌رسد.»


سال گذشته مشکلات آب شرب در این شهر، منجر به چالش‌های اجتماعی و شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی شده بود. به نظر می‌رسد خلاف گفتۀ مسئولان تکمیل تصفیه‌خانۀ این شهر مشکلاتی علاوه‌بر زمانی که باید طی شود، دارد. یک منبع آگاه از شرکتی که به‌عنوان پیمانکار در تجهیز تصفیه‌خانۀ شهرکرد طرف قرارداد دولت است، به «پیام ما» می‎‌گوید: «با درخواست استانداری این استان و وزارت نیرو، سال گذشته عملیات اجرای طرح تجهیز تصفیه‌خانه این شهر شروع شد، اما متأسفانه در برخی امور اجرای و مالی با دولت مشکلاتی وجود دارد.»


این شرکت که مجری طرح تصفیه‌خانه برای انتقال آب سد تالوار به همدان نیز هست به «پیام ما» می‌گوید: «رایزنی‌های زیادی در جریان است تا بتوانیم تفاهم‌های لازم را به‌دست بیاوریم و مشکلات مردم شهرکرد برای همیشه حل شود.»
او قول می‌دهد که درصورت رفع نشدن مشکلات، مسائل را به شکل مفصل و مستند با رسانه‌ها در میان خواهد گذاشت. مانند سال قبل، حالا آب شهرستان شهرکرد با بسیاری از شهرها و روستاهایش تمیز و قابل استفاده نیست. موضوع تصفیه‌خانه امسال درحالی به شکل جدی مطرح می‌شود که سال گذشته استاندار چهارمحال‌وبختیاری به «پیام ما» اعلام کرده بود: «ما مشکلی در بخش تصفیه‌خانه و مخازن نداریم و این بحث‌ها هیچ‌کدام دلیل قطعی آب نبود، بلکه سیل منبع اصلی آب ما را آلوده کرده است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha