نگاهی کوتاه به مهمترین عناوین اخبار علمی

۱۳۸۵/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 356
نگاهی کوتاه به مهمترین عناوین اخبار علمی

به كمك فن‌آوري جديد ناسا
بدون توليد اصوات حرف بزنيد!

دانشمندان ناسا در تلاش براي ساخت يك سيستم تشخيص گفتار هستند كه مي‌تواند كلماتي را كه ادا نشده‌اند درك كرده و بازگو كند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از (ايسنا)، در اين سيستم از الكترودهايي استفاده مي‌شود كه به گلوي فرد متصل مي‌شوند و سيگنال‌هاي بيولوژيكي را هنگامي كه فرد با خود مي‌خواند و يا با خودش صحبت مي‌كند تشخيص مي‌دهند؛ سپس اين سيگنال‌ها به متن و يا كلام مصنوعي تبديل مي‌شوند.

چاك جورگنسن، دانشمند ناسا در مركز تحقيقات آمس در كاليفرنيا كه تيم تحقيقاتي‌اش در حال كار بر روي ساخت اين سيستم هستند در اين زمينه اظهار داشت: تشخيص گفتار زيرآوايي اساسا درك واژگان بدون نياز به صدا است.

به گفته دانشمندان از اين فناوري مي توان در آينده براي مكالمه در محيط‌هاي پر سروصدا و يا در تماس‌هاي تلفني «مسكوت» توسط تلفن‌هاي بي‌سيم استفاده كرد.

حتي زماني كه فردي بدون صدا كلمات را مي‌خواند و يا فقط لب‌هاي خود را حركت مي‌دهد، سيگنال‌هاي الكتريكي از مغز به زبان و تارهاي صوتي فرستاده مي‌شود.

همچنين اين فن‌آوري براي خواندن سيگنال‌هاي مشابه به طور مستقيم از مغز طراحي مي‌شود به طوري كه براي مثال به فرد اجازه دهد با قرار دادن يك كلاه خاص بر روي سر رايانه را تنها با افكار خود هدايت كند.

اما اين گروه از محققان ناسا در تلاش براي متمركز شدن بر روي ماهيچه‌هايي هستند كه سيگنال‌هاي مغز را دريافت مي‌كنند.

به گزارش ايسنا، در آزمايش‌هاي اوليه دانشمندان از حسگر‌هايي به اندازه دكمه استفاده كردند كه در زير چانه و روي گلو قرار مي‌گيرند و سيگنال‌هاي عصبي را جمع مي‌كنند.

سپس اين سيگنال‌ها به يك پردازشگر و بعد به يك نرم‌افزار ويژه كه براي تشخيص كلمات برنامه ريزي شده است، فرستاده مي‌شود.

 

معاون پژوهشی پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی خبر داد: 
جداسازی سلول های بنیادی پالپ دندانی جهت کاربرد در دندانپزشکی

معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی از فعالیت های جدید این پژوهشکده در خصوص رشد سلول های بنیادی در فضاهای سه بعدی خبر داد و گفت: رشد سلول های بنیادی در فضاهای سه بعدی مانند بیوپلیمر ها یکی از فعالیت های جدید پژوهشکده رویان در زمینه تحقیقات پایه سلول های بنیادی است که به زودی نتایج این تحقیقات ارائه می شود.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل ازمهر، دکتر عبدالحسین شاهوردی امروز در حاشیه سمپوزیوم مهندسی بافت و یادواره دانشمند و جهادگر فقید دکتر سعید کاظمی آشتیانی افزود: همچنین محققان پژوهشکده رویان با همکاری دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان موفق شده اند سلول های بنیادی پالپ دندانی را جدا کنند و با تکمیل این پروژه این موضوع را در درمان دندانپزشکی استفاده کنند.

وی با اشاره به فعالیت های پژوهشکده رویان در سل درمانی گفت: پژوهشکده رویان برای تأمین منابع سلولی سلول های بنیادی در زمینه تولید سلول های بنیادی جنینی، سلول های بنیادی بزرگسالان و سلول های بنیادی بند ناف موفقیت هایی را بدست آورده است  و توانسته از آنها در درمان بیماران قلبی، بیماران کبدی و آسیب های قرنیه چشم استفاده کند.

شاهوردی تأکید کرد: امیدواریم به زودی با انجام فاز دوم تحقیقات سل درمانی این خدمات را به شکل همگانی درآوریم تا بیماران بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

به گزارش مهر، سمپوزیوم مهندسی بافت: بیوپلیمرها ، فناوری نانو و فناوری سلول های بنیادی به همراه یادواره دانشمند جوان و جهادگر فقید دکتر سعید کاظمی آشتیانی از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران کشور، پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران امروز برگزار شد.
 

چند توصيه واقع‌بينانه براي تحول در شيوه زندگي

به جاي تنظيم قوانيني براي بهبود مسائل سلامتي كه به زودي به فراموشي سپرده مي‌شوند يك كارشناس آمريكايي توصيه‌هايي واقع‌بينانه‌اي را براي تغيير شيوه زندگي ارائه داده است.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از يونايتدپرس از شهر "سالت‌ليك سيتي"، "واين گيلمن" كارشناس علوم تغذيه كه ‪ ۳۰‬سال در اين زمينه تحقيق كرده است، توصيه مي‌كند:

-- هر روز هفت وعده و يا بيشتر ميوه و سبزيجات پر رنگ مصرف كنيد.

-- استفاده از پله: بالا رفتن از پله روش ساده‌اي براي وارد كردن چند دقيقه ورزش به برنامه روزانه زندگي است.

-- بايستيد و گل‌هاي معطر را بو كنيد: مطالعات رايحه درماني نشان مي‌دهد كه بوي خوش مي‌تواند بر وضعيت روحي، تمدد اعصاب و حتي آهنگ ضربان قلب تاثير بگذارد.

-- دست كم هفت ساعت بخوابيد.

-- آب بيشتري بنوشيد اما قهوه و آب گازدار شامل اين موضوع نمي‌شوند.

-- "پروبيوتيك" بيشتري مصرف كنيد. "پروبيوتيك‌ها" باكتري‌هاي مفيدي هستند كه بطور طبيعي در بدن يافت مي‌شوند و مي‌توانند از سلامت دستگاه گوارش حمايت كرده و از بدن در برابر باكتري‌هاي بد حفاظت كنند. اين باكتري‌هاي مفيد ماست و يا برخي مكملهاي غذايي يافت مي‌شود.


دستگاه «خواندن فكر» ساخته شد

دانشمندان دانشگاه الينويز آمريكا از ساخت دستگاه « خواندن فكر» خبر دادند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از (ايسنا) منطقه خوزستان، با كمك اين دستگاه مي‌توان افكار فرد را به شكل موج در طول ياخته عصبي دنبال و محتوايات ذهن او را فاش كرد.

دكتر كيت تولبرن در اين باره مدعي شد: با اين فن‌آوري افزون بر درمان بيماري‌هايي چون ضربه‌هاي عصبي، اوتيسم و آلزايمر مي‌توان افكار افراد سالم را خواند!

مدير گروه عصب‌شناسي دانشگاه پنسيلوانيا نيز اظهار كرد: در استفاده از اين فن‌آوري محدوديت‌هاي اخلاقي هم عنوان شده است. وي افزود: آيا با مشاهده افكار خطرناك در فكر فرد مي‌توان مانع او شد در حالي كه هنوز جرمي مرتكب نشده است!؟


با تلاش دانشمندان انگلیسی
ربات غواص به اعماق آب های قطب جنوب می رود

دانشمندان با استفاده از ربات غواص هوشمند به عمق 5/6 کیلومتری اقیانوس رفته و به کشف رموز نهفته در اعماق اقیانوس ها خواهند پرداخت.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل ازمهر، این ربات غواص که Isis نام دارد، نخستین ربات هوشمند دانشمندان انگلیسی است که به صورت کنترل از راه دور، اداره شده و به بررسی دقیق تاثیر یخ های قطب جنوب بر بستر اقیانوس سرد جنوب خواهد پرداخت.

شناسایی جانوران دریایی با قابلیت انطباق زیستی با این محیط خشن از دیگر اهداف دانشمندان در این پروژه است. این ماموریت از اوایل ژانویه 2007 آغاز شده و حدود 3 هفته به طول خواهد انجامید.

بر اساس گزارش بی.بی. سی، دانشمندان انگلیسی امیدوارند تا با استفاده از این ربات، این کشور را به صف نخست تحقیقات و اکتشافات اقیانوسی بازگردانند.

این پروژه با هزینه ای بالغ بر 5/4 میلیون پوند عملی شده و گفته می شود دستاوردهای قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

این ربات کاوشگر که 7/2 متر طول و 5 متر ارتفاع دارد با وزنی بالغ بر 3 تن به راحتی می تواند فشار زیاد آب در اعماق اقیانوس را تحمل کند.
 

ديگر نگران سنگيني كيف‌هاي كوله پشتي نباشيد!
كيف كوله‌پشتي با 80 درصد فشار كمتر بر بدن ساخته شد


متخصصان موفق به طراحي شكل جديد از كيف‌هاي كوله پشتي شده‌اند كه با استفاده از آنها خطر بروز آسيبهاي استخواني به ويژه در ناحيه كمر در افرادي كه كتابها و ساير ابزار سنگين را در اين كوله پشتي‌ها حمل مي‌كنند، كاهش پيدا مي‌كند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل ازايسنا، كارشناسان ايتاليايي در اين زمينه اظهار داشته‌اند اين كوله پشتي كه اختراع يك زيست شناسي آمريكايي است مي‌تواند فشار وارد شونده بر روي شانه‌ها، كمر و لگن كودكان و محصلان را كه اغلب از كوله پشتي استفاده مي‌كنند تا بيش از 80 درصد كاهش دهد.

اين كوله پشتي به جاي بندهاي انعطاف ناپذير مجهز به طنابهاي شوك است كه با منتقل شدن فشار به اين دو طناب شوك كوتاه، فشار وارده بر بدن فرد كاربر كاهش پيدا مي‌كند.

به گزارش ايسنا، لارنس روم، استاد زيست شناس در دانشگاه پنسيلوانيا و طراح اين كوله پشتي بي‌خطر در اين رابطه اظهار داشت كه ايده‌اش را براي اصلاح كوله پشتي‌ها از بازرگانان آسيايي در حال حمل بارهاي معلق از تيرهاي ني كه بار را در ارتفاع يكسان از زمين به دليل خاصيت كشساني شان نگه مي‌دارند، گرفته است.

روم خاطرنشان كرد كه اين طرح مي‌تواند براي دانش‌آموزان، ورزشكاران و پرسنل اورژانس و امداد مفيد و قابل استفاده باشد.


دانشمندان به چگونگي ايجاد تصاوير ذهني پي بردند

دانشمندان آمريكايي با استفاده از اسكن‌هاي مغزي به شواهدي از چگونگي ايجاد تصوير ذهني در مورد آينده دست يافتند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از شبكه خبري بي‌بي‌سي، گروه محققان دانشگاه واشنگتن مي‌گويند هنگامي كه افراد در مورد اتفاقاتي كه قرار است در آينده بيفتد فكر مي‌كنند، مناطق خاصي در مغز فعال مي‌شود.

بي‌بي‌سي گفت: اگر چه مغز ناشناخته‌ترين عضو بدن است، اما در سال‌هاي اخير استفاده از اسكن‌هاي ‪ MRI‬به شناخت و درك شيوه كاركردن مغز كمك كرده‌است.

در اين تحقيق از ‪ ۲۱‬داوطلب خواسته شد هنگامي كه مورد اسكن قرار مي‌گيرند به آينده فكر كنند، تصويري از رويدادهاي آتي در ذهن خود مجسم و خاطرات گذشته خود را نيز مرور كنند.

مطالعات گروه آكادمي ملي علوم دانشگاه واشنگتن مي‌تواند به پزشكان براي درك آسيب‌هاي ناشي از سكته، صدمات و يا بيماري‌ها كمك كند.

 

توسط شرکت مدل ساز پزشکی صورت می گیرد
ساخت وسایل تیتانیومی برای کاشت در بدن و استفاده در جراحی ها

یک شرکت سازنده مدل های پزشکی در کلورادوی آمریکا با استفاده از سیستم نمونه سازی و تولید سریع فلزی ای بی ام (گداخت پرتو الکترونی) وسایل تیتانیومی برای کاشت درون بدن می سازد.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل ازمهر، این شرکت همچنین قصد دارد مدل های تیتانیومی را برای عمل های جراحی و وسایل پزشکی جهت اصلاح وسایل جراحی و پزشکی تولید کند.

در این روش با بهره گیری از سی تی اسکن و ام آر آی مدل های پزشکی بسیار دقیق با قابلیت کالبدشکافی سه بعدی برای ساختارهای استخوانی چون جمجمه، لگن خاصره و ستون فقرات و بافت های نرم چون مغز و اندام های مختلف تهیه می شود.

این مدل ها با استفاده از سیستم Arcam EBM به همراه مواد تیتانیومی، ابزارهای جراحی و وسایل قابل کاشت در بدن با تراکم و عملکرد بالا را به وجود می آورند. مدل های پزشکی خدمات نمونه سازی سریع را در خدمت صنعت پزشکی قرار می دهند.

به گفته "کربی کرک" مدیر بخش فروش شرکت "استراتاسیس ای بی ام"، سیستم Arcam EBM باعث می شود تا جراحان حین جراحی با کمک مدل های پزشکی تصمیمات بهتری اتخاذ کنند ضمن اینکه وضعیت بیماران و موفقیت های عمل های جراحی بهبود می یابد.

وی افزود: استفاده از مواد فلزی چون تیتانیوم وارد مرحله جدیدی در دانش پزشکی می شود و با ارائه خدماتی این چنینی می توان وضعیت سلامت انسان ها در سراسر جهان را بهبود بخشید. تکنولوژی ای بی ام امکان استفاده از روشی بی نظیر جهت ساخت سریع اجزاء فلزی پزشکی را فراهم می سازد. 
 


دانشمندان با مراجعه به متون علمي قديمي موفق به كشف يك آنتي بيوتيك جديد شدند

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از (ايسنا)، دانشمندان مايو كلونيك پس از مطالعه متون علمي قديمي اين آنتي بيوتيك جديد را از درخت ATUN در جزاير اقيانوسيه تهيه كردند.

اين گروه تحقيقاتي به سرپرستي برنيت بائور، رييس برنامه طب مكمل و جايگزين در مايوكلينيك توانستند با مراجعه به يك كتاب قديمي هلندي نوشته جورج ابرهارد رومپ در سال 1650 در زمينه داروهاي گياهي بومي، اين آنتي بيوتيك را پيدا كنند.

رومپ يك طبيعت شناس متولد آلمان بود كه براي شركت داچ ايست كار مي‌كرد و رساله وي در زمينه سنتهاي شفا دهنده گياهي در جزيره اندونزيايي آمبون شامل مبحثي در زمينه ويژه‌هاي ضد اسهال عصاره‌هاي به دست آمده از هسته‌هاي ميوه درخت ATUN است.

وقتي دانشمندان مايوكلينيك اين عصاره‌ها را تهيه و آزمايش كردند دريافتند كه همان كاربردي را دارد كه رومپ تشريح كرده بود و باكتري مولد اسهال را سريع و مؤثر مي‌كشد.
در همين راطه اريك بوئنز دستيار محقق در اين تيم متذكر شد: از آنجا كه فرهنگهاي بومي هزاران سال با داروهاي شفابخش گياهي عجين بوده‌اند از آنها براي تهيه داروهاي سنتي شفا دهنده و مؤثر استفاده كرده‌اند؛ لذا طب مدرن مي‌تواند به كشفيات گذشتگان اطمينان كند و بايد با بررسي فرهنگ‌هاي سنتي شفابخش براي احياي اين دانش كار كند.

 

 تلاش دانشندان برای پرده برداشتن از رازی در آبها!
ماهی ها با هم صحبت می کنند !

روز به روز بر شمار دانشمندانی که مکانیسم غیرعادی تولید و دریافت زمزمه های مرموز، صداهای آرام ناآشنا و خس خس های عجیب در ماهی ها را بررسی می کنند افزوده می شود . اخیرا نیز آنها به یافته های جدیدی در این زمنیه دست یافته اند.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از مهر، دانشمندان همواره ازاین بابت متحیر بوده اند که ماهی ها چگونه در جلب نظر جنس مخالف و دور کردن دشمنان خود صداهای عجیبی از خود تولید می کنند.

تیموتی تراکاس، رفتار شناس ماهی ها از دانشگاه هاوایی گفت: یافته های جدید به همراه آنچه که تا پیش از این از مکانیسم پیچیده برقراری ارتباط میان ماهی ها می دانسته ایم نشان می دهند صداهایی که ماهی ها از خود تولید می کنند، فراتر از صداهای عادی است و مدت طولانی عمر می کنند.

به گفته دانشمندان بیش از 25 هزار گونه ماهی در آبهای سراسر جهان زندگی می کنند و در این زمینه تراکاس می گوید: از این حقیقت مطمئن هستیم که حداقل 1000 گونه از ماهی های سراسر جهان از خود صداهایی تولید می کنند که از تنوع گسترده ای نیز برخوردار است.

به عقیده وی بسیاری از این نوع ماهی ها ضمن تولید صدا به صداهای اطراف نیز گوش می دهند. وی دانش بشری را در این خصوص بسیار اندک عنوان می کند.

بر اساس گزارش لایو ساینس، این دانشمند و تیم همراهش بررسی دقیقی بر روی گونه ای ماهی به نام ماهی پرواتنه ای انجام دادند و متوجه شدند که این ماهی ها در برقراری ارتباط، به نوعی به صداهای اطراف گوش داده و در عین حال از خود صدا نیز تولید می کنند.
 

گذشته و آينده در مغز انسان به هم گره خورده‌اند

پژوهشگران مي‌گويند توانايي خيالپردازي در مورد آينده ارتباط نزديكي با توانايي يادآوري خاطرات گذاشته دارد و حتي به اين توانايي وابسته است.

اين يافته‌ها يك جنبه كمتر شناخته شده اختلال فراموشي يا نسيان را روشن مي‌كند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري فرانسه از شيكاگو، محققان در يك مطالعه كوچك، فعاليت مغزي گروهي از داوطلبان را هنگامي كه بطور متناوب اتفاقات گذشته مانند سالروز تولد يا گم شدن يا ماجراهاي مشابه را در آينده تجسم مي‌نمودند، مقايسه كردند.

اسكن مغزي ‪ ۲۱‬داوطلب نشانگر همپوشاني كامل قسمتهايي از مغز بود كه براي اين دو فرايند مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

"كارل زپونار" نويسنده اين مطالعه از دانشگاه واشنگتن در سنت لوييس مي‌گويد اين يافته‌ها مويد آن است كه حافظه و خيالپردازي در مورد آينده مناسبات مشترك زيادي با هم دارند و علت اينكه خيالپردازي در مورد آينده بدون داشتن خاطرات گذشته ناممكن است را توضيح مي‌دهد.

الگوهاي فعاليت مشاهده شده در اين نواحي مغز مي‌تواند تا حدودي اين پديده را توضيح دهد. اين پديده بيانگر آن است كه زمينه فضايي و ديداري خيالپردازيها برگرفته از تجربيات گذشته به ويژه يادآوري حركات خاص بدن است.

دانشجويان شركت‌كننده در اين مطالعه تصاوير آينده خود را در بستر مكانهاي مشابه (خانه و مدرسه) و افراد مشابه دوستان و خانواده قرار مي‌دادند كه اين امر مستلزم فعال شدن مجدد اين تصاوير در شبكه‌هاي عصبي مسئول ذخيره و باززايي خاطرات شخصي است.

"كاتلين مكدرموت" استاد روان شناسي دانشكده پزشكي دانشگاه واشنگتن مي‌گويد اين يافته‌ها علت ناتواني مبتلايان به فراموشي براي خيالپردازي را توضيح مي‌دهد.

اين مطالعه در مجله "‪of the national academy of sciences‬
‪ "proceedings‬منتشر شده است.

 

با مواد زبر به جنگ باكتري‌ها و ويروس‌ها برويد!

تازه‌ترين مطالعات نشان مي‌دهد كه با اضافه كردن يك لايه زبر به سطوح مي‌تواند ويروس‌ها و باكتري‌ها را نابود كرد.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از (ايسنا) دانشمندان آمريكايي دريافته‌اند كه با رنگ كردن سطوح مختلف با مواد و ساختارهاي خاص زبر و ميخ دار مي‌توان اين سطوح را عاري از هر گونه عفونت باكتريايي و ويروسي كرد.

اين محققان معتقدند كه تيزي‌ها و زبر‌ي‌هاي روي سطوح مي‌توانند ذرات باكتريايي و ويروسي را پاره و از هم گسيخته كرده و در نتيجه آنها را غيرفعال كنند.

نتايج بررسي‌هاي اين تيم تحقيقاتي در نشريه آكادمي ملي علوم آمريكا منتشر شده است و اين يافته ها كمك قابل ملاحظه‌اي به مقابله با اين بيماري ها خواهد كرد.

در اين پژوهش محققان موسسه فن‌آوري ماساچوست در آمريكا شيشه‌اي را با نوعي تركيب پليمري خاص رنگ زدند. سپس از سطح را به دو نوع ميكروب و ويروس آنفلوآنزا آلوده كردند پس از پايان تحقيق دريافتند كه با اين روش‌ طي چند دقيقه 100 درصد ميكروب‌ها از بين خواهند رفت.

بسياري از بيماري‌ها از طريق ذراتي كه روي سطوح مختلف قرار مي‌گيرند و با فضاي اطراف در تماس هستند منتقل مي‌شوند از اين رو با پژوهش اخير مشخص شد كه مي‌توان با استفاده از اين روش ساده از شيوع بسياري از بيماري‌ها اعم از ويروسي و باكتريايي جلوگيري كرد.

 

 پیش بینی متوسط عمر 125 سال برای انسان در آینده
نقش کلیدی عوامل ژنتیکی در گذر عمر از مرز 100 سالگی

 
دانشمندان با بررسی علل عمر بیش از 100 سال برخی افراد کهنسال جهان دریافته اند که عوامل ژنتیکی نقش کلیدی در گذر عمر از مرز 100 سالگی دارد.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان به جزعوامل ژنتیکی به عوامل رفتاری و الگوهای تغذیه ای نیز دست یافته اند و اعلام کردند عدم نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال سیگار از رموز اصلی داشتن عمر بیش از 100 سال است.

دانشمندان متخصص در زمینه افزایش طول عمر اعلام کرده اند که شمار 100 ساله ها و فراتر از آن در سراسر جهان در حال افزایش است.

براساس گزارش روزنامه سان، پیش بینی شده است در آینده نزدیک انسان قادر باشد تا به طور میانگین 125 سال نیز عمر کند.
 


يك تحقيق علمي: دست شوهر تسكيني براي اضطراب و تشويش همسر است

مطالعه دانشگاه ويرجينيا نشان داد زنان متاهل زماني كه دست همسرانشان را مي‌گيرند در جريان حوادث تنش زا اضطراب كمتري تجربه مي‌كنند.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس از "شارلوتس ويل"، اين مطالعه كه در مجله "علوم روانشناسي" منتشر شده است بر روي ‪ ۱۶‬زن انجام شد.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد: به اين زنان تصاويري از يك ‪ X‬قرمز كه احتمال شوك ضعيف الكتريكي ‪ ۲۰‬درصدي همراه داشت و يك ‪ O‬آبي كه هيچ احتمال شوكي در بر نداشت، نشان داده شد.

هر يك از زنان بصورت يك درميان دست شوهرشان و يك غريبه را گرفتند و به تنهايي با اين تصاوير روبرو شدند.

محققان دريافتند در حاليكه در دست داشتن دست تاثير آرامش‌بخشي بر روي اين زنان داشت اما تنها دست شوهران بود كه بر روي بخش‌هايي از مغز كه مسئول تشويش و نگراني است تاثير داشت.

"جيمز كوان" متخصص علوم اعصاب در دانشگاه ويرجينيا كه رياست اين تحقيق را بر عهده داشت به خبرنگار واشنگتن پست گفت، در دست داشتن دست هر شخص، مناطقي از مغز را كه مسئول واكنش تنش فيزيكي بدن است، آرام نمي‌كند.

و فقط دست همسران بر بخش‌هايي از مغز كه مسئول تشويش و نگراني است تاثير مي‌گذارد و اين منطقه‌اي است كه گمان مي‌رود با تجربه فرد از درد ارتباط داشته باشد.

 

مسن ترين مادر جهان دوقلو به دنيا آورد

يك زن 67 ساله اسپانيايي به عنوان مسن ترين زن جهان كه در اين سن توانسته باردار شود، دو قلوهاي خود را به دنيا آورد.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از(ايسنا)، مسوولان بيمارستاني در بارسلوناي اسپانيا در اين زمينه اظهار كردند اين زن كه نامش فاش نشده است، پس از درمان براي بارداري در آمريكاي لاتين باردار شده است.

اين زن دوقلوهاي خود را در بخش سزارين به دنيا آورد و اين دوقلوها در حال حاضر در يك دستگاه انكوباتور نگهداري مي‌شوند. اين اولين بارداري اين زن بوده و قرار است تا چند روز در بيمارستان بستري و تحت مراقبت باشد.

به گفته يك سخنگوي اين بيمارستان و متخصص بخش تولدهاي پرخطر، حال اين زن و فرزندان وي را در شرايط مطلوب است.

به گزارش ايسنا، اين زن يك سال از زن رومانيايي كه در ژانويه سال 2005 صاحب يك دختر شد، بزرگتر است.

زن رومانيايي نيز صاحب دو قلو شده بود اما يكي از دو قلوها در رحم وي مرده بود.


دانشمندان هشدار دادند :
سال 2007 گرم ترین سال جهان است

یکی از کارشناسان هواشناسی انگلیس سال 2007 را به دلیل ترکیب دو پدیده گرمایش زمین و ال نینو گرم ترین سال جهان دانست.
به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز به نقل از مهر، "فیل جونز" از دانشگاه "ایست آنگلیا" گفت: در سال جاری میلادی شاهد بروز گرم ترین شرایط جوی خواهیم بود.

وی افزود: پدیده ال نینو زمین را به سوی گرم شدن بیشتر سوق می دهد به طوری که دمای آن ظرف یک دهه به میزان یک تا دو دهم یک درجه در مقیاس سلسیوس افزایش می یابد.

روزنامه ایندیپندنت خبر داد: "جیمز هانسن" پروفسور دانشگاه کلمبیا در نیویورک و رئیس موسسه مطالعات فضایی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) نیز با نظر "جونز" موافق است. 

وی هشدار داد: تغییرات جوی روندی برگشت ناپذیر به خود می گیرد مگر آنکه انتشار گازهای گلخانه ای به سرعت کاهش یابد.

در پدیده ال نینو که هر چند سال یکبار رخ می دهد، آب های نواحی گرمسیری اقیانوس آرام شروع به گرم شدن می کند و تاثیری جهانی بر پدیده آب و هوا برجای می گذارد. آخرین پدیده ال نینو طی دو سال 1997 و 1998 به وقوع پیوست.
 

پيوند سه دانش نوين نويدبخش درمان بيماران صعب‌العلاج

خانم دكتر"نرگس زارع" عضو هيات علمي پژوهشكده رويان اعلام كرد كه اين موسسه به دنبال پيوند علوم جديد سلول‌هاي بنيادي و مهندسي بافت و فناوري نانو است.

به گزارش سامانه خبری سلامت نیوز، دكتر زارع در اين‌باره به برخي بيماري‌هاي صعب‌العلاج اشاره كرد كه آنهارا نمي‌توان با داروهاي موجود درمان كرد يا غلظت‌هاي بالا و يا استفاده مكرر از آنها مي‌تواند براي آنان زيان آور باشد.

وي به عنوان نمونه به موضوع تزريق انسولين به بيمار ديابتي اشاره كرد كه با اين شرايط بيمار در معرض تزريق‌هاي مكرر قرار مي‌گيرد.

عضو هيات علمي پژوهشكده رويان اضافه كرد كه در موارد مورد اشاره مي‌توان از مهندسي بافت و نانو تكنولوژي براي درمان بيمار استفاده كرد.

دكتر زارع گفت براساس يك فرضيه، در مواردي مانند قطع نخاع كه دارو جواب نمي‌دهد، اين اميد وجود دارد كه تركيب سلول‌هاي بنيادي با پليمرها و يا نانوتكنولوژي، به درمان چنين بيماري‌هايي كمك كند.

"به اين ترتيب كه سلول‌هاي بنيادي يا پيش ساز، بر روي داربست‌هاي پليمري اعم از طبيعي يا سنتزي قرار بگيرند و سپس درون بدن بيمار كاشته يا پيوند شوند كه اين اميد وجود دارد كه بعد از آن، بهبودي مشاهده شود." دكتر زارع خاطرنشان كرد بر روي حيوانات در زمينه قطع نخاع كارهايي انجام شده و به ويژه سنتز استخوان در دست مطالعه است كه نتايجي هر چند ناقص از آنها به دست آمده است.

وي اضافه كرد از مسايلي كه پژوهشكده بايد بررسي كند، نقش سلول‌هاي بنيادي در بدن بعد از پيوند است كه بايد در مورد مسايل جانبي احتمالي آن مطالعه و تحقيق صورت گيرد.

وي گفت "تاثيرگذاري مواد حاصل از متابوليسم يا تجزيه پليمرها و نيز درجه سمي بودن آنها بايد بررسي شود و اگر در اين زمينه توفيقي به دست آوريم، اميدها و درهاي روشني به روي ما گشوده شده و موانع موجود از سر راه برداشته مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
14.29005s, 20q