رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به ارائه بیش از ۱۰ هزار خدمت درمانی و امدادی به حجاج ایرانی در مکه و مدینه گفت: تا شب گذشته ۲۳۷ نفر از زائران بدحال توسط تیم های هلال احمر به مراکز درمانی منتقل شدند.

انتقال ۲۳۷ نفر از زائران ایرانی حج به مراکز درمانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر سیدعلی مرعشی با اشاره به حضور و خدمات‌رسانی کادر بهداشت و درمان هلال‌احمر ایران در مراسم حج تمتع در کشور عربستان گفت: از روز سوم خرداد ماه و همزمان با اعزام حجاج به عربستان تا پایان روز ۱۵ خردادماه، ۱۰ هزار و ۴۴۲ خدمت بهداشتی و درمانی در مراکز هلال احمر به حجاج ارائه شده است.

وی افزود: در این مدت در مجموع، ۳۵۶۱ مورد ویزیت عمومی در مجموعه هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی و ۳۴۵ مورد نیز ویزیت پزشکان متخصص به حجاج ارائه شده است. همچنین ۲۶ مورد بستری اورژانس، ۲۵۴۲ مورد خدمات نوار قلب، فشار خون و قند خون، تزریقات، پانسمان و سرم تراپی در مراکز درمانی ایران در مکه و مدینه به حجاج کشورمان ارائه شده است.

مرعشی تعداد نسخ درمانگاه‌ها و داروخانه بیمارستان برای حجاج را ۳۷۲۸ مورد اعلام کرد و افزود: ۲۳۷ مورد امدادرسانی و انتقال بیماران به مراکز درمانی نیز از خدمات ارائه شده در این مدت بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در حال حاضر ۳ زائر در بیمارستان هلال‌احمر ایران در مکه و بیمارستان سعودی بستری هستند.

‌ مرعشی با بیان اینکه بیشترین علل مراجعه زائران برای کنترل فشار، قندخون، بیماری‌های قلبی و علائم کوفتگی بدن و سرماخوردگی بوده، افزود: دلیل عمده مشکلات به وجود آمده برای زائران، ناشی از دمای بالای هوا و پیاده‌روی طولانی در طول روز و در هوای گرم و سپس استراحت در مقابل کولرهای گازی بوده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر تاکید کرد: زائران در زمان انجام مناسک حج از حمل وسایل سنگین خودداری و صرفا وسایل ضروری خود را همراه داشته باشند.

همچنین ضرورت دارد تا زائران از تردد در آفتاب خودداری کنند و زیارت خود را در صبح زود و شب‌ها انجام دهند تا به مشکل گرمازدگی دچار نشوند. در صورت گرمازدگی، استراحت کنند، مایعات مصرف کنند، در محیط خنک قرار گیرند و به پزشک مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha