به طور میانگین، همه مردم جهان، روزی 2 مرتبه دروغ می‌گویند. به گزارش ایسنا، برخی افراد، دروغگوهای خوبی نیستند و زود لو می‌روند اما برخی دیگر متاسفانه دروغگوهای حرفه ای هستند.

سلامت نیوز : به طور میانگین، همه مردم جهان، روزی 2 مرتبه دروغ می‌گویند. به گزارش ایسنا، برخی افراد، دروغگوهای خوبی نیستند و زود لو می‌روند اما برخی دیگر متاسفانه دروغگوهای حرفه ای هستند.دوست دارید بدانید طرف مقابلتان دروغ می‌گوید یا راست؟ به این 7 نشانه دقت کنید:

اضطراب و عرق کردن:
شناخته‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند یک فرد دروغگو را لو دهد، عرق کردن و اضطراب اوست. زمانی که دروغ می‌گوییم همیشه می‌ترسیم لو برویم. به همین دلیل دچار اضطراب می‌شویم و اضطراب با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه است. اما این موضوع درباره همه مردم صادق نیست. برخی افراد به دروغگویی عادت دارند و دچار اضطراب نمی‌شوند.

صدای خیلی زیر یا خیلی بم: روان‌شناسان معتقدند صدا، علامت خوبی برای شناسایی دروغگو است. چرا؟ در واقع این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم. مغز بر اساس احساساتی که داریم آن را به شکل خودکار تنظیم می‌کند. وقتی دروغ می‌گوییم، می‌ترسیم رسوا شویم. به همین علت اغلب تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود.

سخنان ضد و نقیض: دروغگوها به دلیل ترس از رسوا و شرمگین شدن تعادل احساسی درستی ندارند و حتی حرف‌های آن ها کم و بیش ضد و نقیض است. برای آن‌که مطمئن شوید یک فرد دروغ می‌گوید از او بخواهید به طور دقیق حرفی را که در یک موقعیت خاص زده برای شما در مواقع مختلف تکرار کند، حتی سوال های متفاوت و مدام در مورد همان مسئله می‌تواند ثبات فکری دروغگو را بر هم بریزد.

میمیک‌های غیرمعمول: پلک زدن‌های مداوم، مالیدن پلک، نگاه‌های مبهم و... همگی نشانه میمیک صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقا احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آن ها کمی سخت است. اگر فردی میمیک غیرطبیعی و غیرمعمول دارد و حین صحبت با شما دچار تیک خاصی مثل مالیدن پلک می‌شود، می‌توانید به حرف‌های او شک کنید.

ژست‌های مخصوص: سرفه کردن درون مشت، بالا بردن دست روی سر و عقب بردن بالاتنه موقع حرف زدن از جمله ژست‌های آدم‌های دروغگو است. البته باید مراقب هم بود. برخی دروغگوها برای آن که احساساتشان نمایان نشود حین حرف زدن کاملا خنثی عمل می‌کنند.

حرف زدن وسواسی: دروغگوها اغلب در صحبت کردن وسواس به خرج نمی‌دهند و همه مسائل را رو نمی‌کنند. اگر شما حین صحبت‌ها از فردی بخواهید با دقت بیشتری مسائل را برای شما بیان کند و به عبارتی وسواسی‌تر از او سوال کنید، اغلب دروغگو چون حافظه خوبی ندارد و در دور بعد قادر به بیان همان جواب‌ها نیست. درنهایت می‌توانید از زبان او این جملات را بشنوید «به من اعتماد نداری؟» اگر فردی واقعا دروغگو نباشد، خیلی سریع از کوره درنمی‌رود و برای بار دوم هم به برخی سوالات شما پاسخ می‌دهد.

احساسات اغراق‌آمیز: وقتی فردی تنها با دهان می‌خندد یعنی یا می‌خواهد رعایت ادب کرده باشد یا دروغگوی ماهری است. یک لبخند صادقانه با عقب رفتن لب‌ها و چین خوردن پلک‌ها در سمت خارج همراه است. یک دروغگو اغلب تنها با دهان می‌خندد تا احساسات درونی خود را مخفی کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha