افزایش دما و رطوبت بالا خطر ابتلا به عوارض و مشکلات مربوط به گرما مانند کم آبی و گرمازدگی را افزایش می دهند و این شرایط نامساعد آب و هوایی همچنین می‌تواند خطر سکته مغزی را برای برخی از افراد افزایش دهد.

آیا دمای بالا خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، دکتر «رابرت براون»، متخصص مغز و اعصاب مرکز تخصصی «مایو کلینیک» در آمریکا تاکید می‌کند: اگر شما یا شخصی که میظ شناسید در گرما علائم سکته مغزی را تجربه کرد، در این شرایط باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

آیا آب و هوا بر افزایش خطر بروز سکته مغزی تأثیر می‌گذارد؟

آب و هوا و دما بر وقوع سکته مغزی تاثیر می‌گذارد. آب و هوای خیلی خیلی گرم یا خیلی خیلی سرد در این زمینه تاثیرگذار است.

دکتر براون می گوید: افزایش خطر سکته مغزی ممکن است با تاثیر گرما، رطوبت و سرمای شدید بر بدن مرتبط باشد.

عواملی مرتبط با فشار خون و حتی برخی از عوامل مربوط به برخی بیماری های قلبی ممکن است در این زمینه دخیل باشند.

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است. هرچه سریعتر درمان شوید، شانس بهبودی شما بیشتر است.

تعدادی از درمان‌ها در زمان بروز علائم مرتبط با سکته مغزی در دسترس هستند و از جمله آنها می‌توان به رفع لخته‌ها اشاره کرد، یعنی داروهایی که برای رفع لخته‌ای طراحی شده‌اند که در سرخرگی تشکیل می‌شود که جریان خون به مغز را مسدود می‌کند.

همچنین درمان هایی وجود دارد که گاهی اوقات می توان برای رفع مستقیم انسداد شریان استفاده کرد.

علائم سکته مغزی شامل شروع ناگهانی ضعف صورت، بازو یا پا، بی حسی ناگهانی در یک طرف بدن، مشکل ناگهانی در دیدن، صحبت کردن یا درک دیگران، بی ثباتی ناگهانی یا سردرد ناگهانی و شدید است.

دکتر براون می گوید در مورد سکته مغزی کلید واژه انگلیسی «FAST» را به خاطر بسپارید:

حرف F از عبارت Face drooping به افتادگی صورت، حرف A از عبارت Arm weakness به ضعف بازو، حرف S از عبارت Speech difficulty به مشکلات گفتاری و حرف T از عبارت Time to call emergency department به زمان تماس با اورژانس در صورت بروز علائم اشاره دارند.

گرما می‌تواند کشنده باشد و هر سال تعداد بیشتری از افراد به دلیل تغییرات آب و هوایی جان خود را از دست می‌دهند اما همانطور که این روزهای گرم‌ عادی‌تر می‌شوند و به گفته دانشمندانِ آب‌وهوا، با این «روند غیرطبیعی جدید»‌ اثرات ناخوشایند افزایش دما بر بدن به شکل فزاینده‌ای بیشتر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) درباره این معضل می‌گوید: تغییرات آب‌وهوایی بزرگ‌ترین خطری است که سلامت بشر را تهدید می‌کند. شاید در ظاهر اغراق‌آمیز باشد اما کارشناسان نیز می‌گویند: چندان دور از ذهن نیست.

دکتر «کریستوفر تدسکی»، مدیر آمادگی اورژانس در دانشگاه کلمبیا به یاهونیوز گفت: بین آب و هوا و سلامت رابطه مستقیمی وجود دارد. گاهی مواردی را مشاهده می‌کنیم که می‌توانیم آنها را «موارد تشدید شده از آب و هوا» بنامیم.

تدسکی اینگونه توضیح می‌دهد: فکر می‌کنم قرار گرفتن در معرض فشار گرما در مقیاس فردی در بازه زمانی خاص، مفید است اما اگر این شدت دما ادامه‌دارشود، بدن قادر به مقابله با آن نخواهد بود. این شدت و مدت گرما، خطراتی برای بدن شما ایجاد می‌کند که نمی‌تواند از پس آنها برآید.

همچنین اثرات جانبی دیگری هم در پی این گرما ایجاد می‌شود؛ مانند دود آتش‌سوزی. ادامه آتش‌سوزی در کانادا و کالیفرنیا به مشکل نه چندان تازه‌ای در این مناطق تبدیل شده است. استشاق گازهای خطرناک و دود و ذرات ناشی از آتش، عواقب ناخوشایندی برای سلامت دارد و در دراز مدت بسیار مضر است.

تدسکی گفت: البته ما هنوز به طور کامل تاثیر بلندمدت ذرات ناشی از دود آتش‌سوزی را بررسی نکرده‌ایم. آنها به عمق ریه‌ها نفوذ می‌کنند، احتمالا باعث التهاب بیشتر می‌شوند و ممکن است عامل بیماری‌های مزمن بیشتری شوند. ترکیب این ذرات با گرمای هوا، واقعا خطرناک است.

همچنین یک عارضه جانبی رایج گرمای شدید، تحریک پذیری عصبی است که می تواند از ناراحتی فیزیکی و اختلال در الگوهای خواب ناشی شود. خستگی ناشی از تعریق، کار در گرما و کمبود خواب با کیفیت می‌توانند باعث ایجاد استرس در افراد شود.

در عین حال دمای بسیار بالا کار یا ورزش ایمن در بیرون از منزل را غیرممکن می کند، بیماری های قلبی و ریوی را تشدید کرده و آلودگی هوا را بدتر می کند. گرما به ویژه برای افرادی که در فضای باز کار می کنند و برای نوزادان و افراد مسن خطرناک است. با این حال هنگامی که گرما با رطوبت ترکیب شود به مراتب کشنده‌تر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha