مردم در كشورهاي پيشرفته 2 برابر ايرانيان به پزشك مراجعه مي‌كنند

۱۳۸۶/۰۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3584
مردم در كشورهاي پيشرفته 2 برابر ايرانيان به پزشك مراجعه مي‌كنند

رسول ديناروند در گفت و گو با  فارس، افزود: در زمان حاضر متوسط تعداد اقلام دارويي در هر نسخه پزشكان در ايران بين 4/3 تا 4 قلم است و با وجود تلاشهايي كه براي منطقي‌تر كردن تجويز دارو داشته‌ايم، كاهش چشمگيري در اين زمينه نداشته‌ايم در حالي كه در كشورهاي پيشرفته ميانگين تجويز دارو در هر نسخه پزشكان بين 2/1 تا 2 است، هدف ما اين است كه بتوانيم هر چه زودتر اين ميزان را در ايران به زير 3 برسانيم.
وي اضافه كرد: علل مختلفي براي غير منطقي بودن تجويز و مصرف دارو در ايران مطرح است، يكي از آنها بار مراجعه مردم به پزشك است، ميزان مراجعه مردم به پزشكان در ايران نصف بار مراجعه مردم به پزشك در كشورهاي پيشرفته است، در كشور ما هنوز پزشك خانواده اجرايي نشده است، مردم و بيماران به هر پزشكي كه بخواهند مي‌روند و خود درماني مي‌كنند همه اين مسائل عاملي براي غير منطقي بودن مصرف دارو در كشور ماست.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: مسئله ديگر فرهنگ مردم است كه تا پزشك دارو ننويسد راضي نمي‌شوند، حتي به پزشك اصرار مي‌كنند آنتي بيوتيك يا آمپول بنويسند و من الان پزشكاني را سراغ دارم كه براي بيمار مي‌نويسند، بيمار ويزيت شد و نيازي به دارو ندارد اما بيمار ناراضي حق ويزيت پزشك را پرداخت نمي‌كند.
ديناروند افزود:‌ براي بهبود اين وضعيت ما در وزارت بهداشت برنامه هاي متعددي داريم كه اطلاع رساني به پزشكان و كنترل نسخ پزشكان از آن جمله است، نرم افزاري براي اين كار طراحي شده است كه اطلاعات داروخانه‌ها را به بيمه ها مي‌فرستد و يك كپي از آن به وزارت بهداشت و دانشگاههاي علوم پزشكي ارسال مي‌شود، اطلاعات اين برنامه به خوبي نشان مي‌دهد كه پزشكان در كجاها تجويز غير منطقي دارو داشته‌اند.
وي گفت: وزارت بهداشت بر اساس اطلاعات اين نرم افزار به پزشكان اطلاع مي‌دهد كه در كجاها از حد استاندارد خارج شده‌اند يا مثلا تجويز فلان داروي پزشك بيش از ميانگين شهر اوست، ميزان تجويز آنتي بيوتيك يا كورتن توسط فلان پزشك زياد است يا مثلا از نظر تجويز دارو در شهر خود نفر اول شده است، چنين اقداماتي كه در كشورهاي ديگر هم تجربه موفقي بوده است به مرور تجويز غير منطقي دارو را كاهش مي‌دهد.
ديناروند افزود: در عين حال آموزش به مردم از طريق رسانه‌ها، صدا و سيما و آموزش و پرورش نيز مد نظر است كه برنامه‌هايي نيز در همين زمينه آماده شده است.
معاون وزير بهداشت گفت: يكي از مسائل مهمي كه منجر به افزايش تعداد اقلام دارو در نسخ پزشكان مي‌شود اين است كه برخي بيماران براي اينكه كمتر به پزشك مراجعه كنند، زماني به پزشك مراحعه مي‌كنند كه چند ناراحتي را با هم دارند مثلا هم سرما خورده‌اند و هم پايشان درد مي‌كند اين مسئله نيز عامل مهمي در مصرف بيش از حد برخي داروها و تجويز و مصرف غير منطقي دارو در ايران است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.564s, 18q