رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با گمرک به‌ منظور تسریع در ترخیص کالاهای سلامت‌ محور گفت: طی ماه‌های اخیر سرعت ترخیص دارو، تجهیزات پزشکی و شیرخشک افزایش داشته است.

افزایش سرعت ترخیص کالاهای سلامت محور از گمرک

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، سیدحیدر محمدی، در مراسم امضای تفاهم‌نامه سازمان غذا و دارو با گمرک که در سازمان غذا و دارو برگزار شد، با بیان اینکه این تفاهم‌نامه همچنین برای تسهیل در واردات مواد اولیه و قطعات ساخت برای تولیدکنندگان و تسهیل در ترخیص دارو و تجهیزات پزشکی منعقد شد، افزود: در ابتدای سال مشکلی در تعرفه گمرکی داشتیم که با تلاش‌های صورت‌گرفته توافق اولیه صورت گرفت و پس از آن با مصوبه سران قوا مشکل تعرفه گمرکی برطرف شد و اکنون چیزی به‌عنوان رسوب تجهیزات پزشکی در گمرکات نداریم البته مشکلات ما در حوزه ارز هنوز به طور کامل مرتفع نشده است.

وی ادامه داد: با اجرای این تفاهم‌نامه امیدواریم که فراخوانی یک کالا با زبان مشترک و شناسه یکسان در گمرک و سازمان غذا و دارو محقق شود.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه هدف از انعقاد تفاهم‌نامه تسهیل ترخیص کالاهای سلامت‌محور است، اظهار کرد: دارو، شیرخشک و تجهیزات و ملزومات پزشکی جزو کالاهای استراتژیک هستند و هرچه سرعت ترخیص بیشتر باشد، دسترسی مردم به این فراورده‌ها پایدارتر است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کاهش حقوق گمرکی و صفر شدن سود گمرکی بخش زیادی از کالاهایی که در گمرک رسوب‌کرده بودند، ترخیص شده و بخشی نیز برای کمک به تولیدکنندگان به‌صورت تقسیط و حتی نسیه ترخیص شد تا بتوانند ماده اولیه خود را راحت‌تر وارد مدار تولید کنند.

محمدی تاکید کرد: قطعاً تقویت ارتباط با دستگاه‌های مختلف مرتبط نظیر گمرک فرایند تأمین را تسهیل می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha