تحقیقات جدید روی موش‌ها نشان می‌دهد که یک نوع مکمل بدنسازی ممکن است بتواند حافظه را بهبود بخشد.

آیا مکمل بدنسازی در بهبود حافظه موثر است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر از مدیکال نیوز، محققان اثرات مکمل بدنسازی HMB را بر نشانگرهای بیماری آلزایمر در موش‌ها بررسی کردند.

HMB توانایی شناختی را بهبود بخشید و تشکیل پلاک‌های آمیلوئید را در مدل‌های موش مبتلا به آلزایمر کاهش داد.

بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری تخریب کننده عصبی در سراسر جهان و شایع‌ترین نوع زوال عقل است. با افزایش سن جمعیت جهان، انتظار می‌رود موارد آلزایمر افزایش یابد.

تحقیقات برای توسعه درمان‌ها و استراتژی‌های پیشگیری برای آلزایمر ادامه دارد. در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

یک مطالعه نشان داد که یک مکمل پروتئین بدنسازی به نام اسید β-هیدروکسی-بتا-متیل بوتیریک (HMB) ممکن است در برابر کاهش شناختی مرتبط با افزایش سن در موش‌ها نقش حفاظتی داشته باشد.

HMB به عنوان یک مکمل بدون نسخه در دسترس است و به طور کلی برای استفاده بی خطر در نظر گرفته می‌شود.

درک بیشتر در مورد چگونگی تأثیر HMB بر زوال شناختی می‌تواند به توسعه استراتژی‌های درمان و پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

محققان با مطالعه اثرات افزودن HMB به سلول‌های عصبی هیپوکامپ موش کشت شده شروع کردند. هیپوکامپ ناحیه‌ای از مغز است که با شکل‌گیری و بازیابی حافظه مرتبط است. این یکی از اولین مناطقی از مغز است که در آلزایمر آسیب می بیند.

در نهایت، محققان دریافتند که HMB به طور قابل توجهی تراکم خارهای دندریتیک را افزایش می‌دهد؛ خارها، برآمدگی‌های کوچک از نورون‌ها هستند که به آنها کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. خارهای دندریتی بزرگ‌تر و متراکم‌تر نشان دهنده عملکرد بهتر مدارهای عصبی است.

آنها همچنین دریافتند که HMB سطوح مختلف عوامل نوروتروفیک را افزایش می‌دهد که به عملکرد عصبی کمک می‌کنند.

محققان خاطرنشان کردند که این تغییرات به این معنی است که HMB انعطاف پذیری هیپوکامپ را، حداقل در سلول‌های عصبی هیپوکامپ کشت داده شده از موش، بهبود می‌بخشد.

به گفته محققان، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم این یافته‌ها چگونه ممکن است در مورد انسان اعمال شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha