بسته خدمات درماني تالاسمي كشورتعريف شد

۱۳۸۶/۰۲/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3597
بسته خدمات درماني تالاسمي كشورتعريف شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، چندي پيش، محمدرضا مشهدي مدير عامل سابق انجمن حمايت از بيماران تالاسمي با اشاره به اين كه بيماران تالاسمي علاوه بر اين كه بايد به طور ميانگين هر ماه يك روز را براي تزريق خون صرف كنند، به ناچار چند روز ديگر را نيز بايد براي انجام ساير معاينات پزشكي به كار گيرند در گفت‌وگو با ايسنا از فقدان مراكز درماني جامع براي اين بيماران گلاييه كرده و گفته بود: تزريق خون و دسفرال كه درمان اصلي تالاسمي محسوب مي‌شود، احتمال بروز عوارضي را در قلب، كليه، كبد و شنوايي گوش بيمار پديد مي‌آورد و از اين رو بيمار تالاسمي بايد به طور مرتب در اين موارد تحت معاينه قرار گيرد كه پراكندگي و يا فقدان مراكز درماني مربوطه موجب بروز مشكلاتي براي بيماران تالاسمي كه به طور مداوم از بيماري خود رنج مي‌برند، شده است.

به اين ترتيب بي‌ترديد اعلام تجهيز و احداث مراكز جامع درماني كه از سوي معاون مركز مديريت پيوند و بيماري‌هاي خاص وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشكي خبر خوشي است كه حل بسياري از مشكلات بيماران تالاسمي را نويد مي‌دهد.

محمد عقيقي، معاون مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت در گفت و گو با ايسنا با اشاره به اختصاص 230 ميليون تومان اعتبار بر دانشگاه‌ها براي تجهيز چنين مراكزي تجهيز و احداث مراكز درماني جامع بيماران تالاسمي را از اهداف سال 86 اين مركز برشمرد و توضيح داد: بسته خدماتي بيماران تالاسمي يعني هر آنچه كه بيماران به آن نياز دارند به صورت يك جا و در يك مكان گنجانده مي‌شود .

وي با بيان اين كه اولويت‌ها و مراحل درمان بيماران تالاسمي در مراكز درماني جامع مشخص مي‌شود، گفت: آزمايشات تخصصي كه بايد به صورت دوره‌اي انجام گيرد، نيز در اين بسته منظور شده است.

عقيقي افزود: برخي استانداردهاي درماني نيز در يك كتاب گردآوري شده و هم اكنون اين كتاب به همراه پروتكل و دستورالعمل‌هاي لازم در اختيار دانشگاه‌هايي با پتانسيل اجراي قرار گرفته است.

معاون مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت، با اعلام اين كه پيش از اين نيز برخي مراكز اقدام به ارائه خدمات درماني به صورت يك جا به بيماران كرده‌اند، تاكيد كرد: خدمات مشاوره روانپزشكي كه جزو اصول درمان تالاسمي است، در اين بسته در نظر گرفته شده است.

عقيقي خاطرنشان كرد: برخي بيماران تالاسمي در زمان نوجواني و جواني به مشاوره روانپزشكي نيازمندند، اما متاسفانه به علت وجود برخي از مشكلات اين امر تا كنون در كشور محقق نشده است.

همچنين راضيه حنطوش، كارشناس تالاسمي و هموفيلي مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص وزارت بهداشت با اعلام اين كه تا پايان سال 86، دست كم 20 درصد درمانگاه‌هاي كشور به صورت مراكز جامع درماني درمي‌آيند، اظهار اميدواري كرد كه تا 3 سال آينده تمام مراكز درماني به بسته خدماتي جامع مجهز شوند.

حنطوش با بيان اين كه هم‌اكنون مراكز درماني تهران در اين طرح شركت داده نشده‌اند ابراز عقيده كرد كه امكان دسترسي به خدمات درماني براي شهروندان تهراني نسبت به ساير مناطق سهل‌تر است.

وي تعداد مراكز درماني تالاسمي را 180مركز برشمرد و گفت:‌از اين تعداد حدود 35 واحد درماني نزديك به ايده آل و مابقي مراكز به تدريج به خدمات درماني كافي مجهز مي‌شوند.

اين كارشناس تالاسمي تصريح كرد: بسته خدمات درماني تالاسمي با هدف يكسان سازي ارايه خدمات به بيماران طراحي شده و به اين ترتيب در دور افتاده ترين مناطق هم كتاب حاوي استانداردهاي درماني در اختيار پزشكان مراكز درماني قرار گرفته و پس از برآورد كمبودها در اين بخش‌ها، وزارتخانه اقدام به تجهيز اين مراكز درماني مي‌كند.

حنطوش با تاكيد بر اين كه در سالهاي اخير وضعيت درماني بيماران تالاسمي بهبود چشمگيري يافته است، از افزايش طول عمر اين بيماران به عنوان نمادي از بهبود وضعيت تالاسمي ياد و تصريح كرد:‌ با تجهيز مراكز درماني جامع، گامي بزرگ در ارتقاي كيفيت درمان اين بيماران برداشته مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.80562s, 18q