دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
کد خبر: 360220

به گفته محققان دانشگاه علم‌وفناوری ملک‌عبدا... عربستان‌سعودی، یک حسگر اولیه که سطح گلوکز در بزاق را اندازه می‌گیرد، در نهایت می‌تواند راهی ساده، سریع و بدون درد به افراد برای کنترل دیابت خود ارائه دهد.

راهی ساده، سریع و بدون درد برای کنترل دیابت

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم، افراد مبتلا به دیابت به‌طور سنتی برای کنترل قند خون خود از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که با سوزن‌زدن به انگشت و قطره خون میزان گلوکز را اندازه می‌گیرد. اما یک روش راحت‌تر برای کنترل گلوکز می‌تواند آزمایش بزاق باشد که با سطح گلوکز خون مرتبط است؛ اما غلظت گلوکز در بزاق بسیار کمتر از خون است که اندازه‌گیری دقیق آن را بدون تجهیزات پیچیده آزمایشگاهی دشوار می‌کند.

گروه محققان دانشگاه علم‌وفناوری ملک‌عبدا... اکنون یک ردیاب بسیار حساس به گلوکز براساس یک ترانزیستور لایه نازک درست کرده است؛ یک دستگاه غیرتهاجمی اندازه‌گیری گلوکز با کاربرد آسان و با استفاده از بزاق به‌عنوان ابزار می‌تواند زندگی میلیون‌ها بیمار را در سراسر جهان تغییر دهد. به گفته سرپرست این گروه، توسعه مجموعه‌های حسگر قابل حمل که می‌توانند با گوشی‌های هوشمند ادغام شوند، یک مسیر بالقوه آینده در تحقیقات است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha