سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، گفت: طی ۵ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، آمار اهدای خون در کل کشور بیش از ۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

افزایش ۳ درصدی آمار اهدای خون در کشور / اعلام استان‌های رکورددار اهدای خون

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،‌ دکتر بشیر حاجی بیگی با اعلام این مطلب، افزود: در ۵ ماه اول سال جاری تعداد ۹۹۱ هزار و ۴۰۱ واحد خون توسط اهدا کنندگان کشورمان اهدا شد.

او ادامه داد: طی ۵ ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل آمار اهدای خون در کل کشور بیش از ۳ درصد رشد نشان می‌دهد که استان لرستان با بیش از ۴۱ درصد، استان خراسان شمالی با نزدیک به ۱۹ درصد و استان کرمان با بیش از ۱۵ درصد بالاترین رشد آمار اهدای خون را در این بازه زمانی به خود اختصاص داده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون، افزود: طی مدت زمان یاد شده استان تهران بیش از ۱۶ درصد از کل اهدای خون کشور را با دریافت ۱۶۰ هزار و ۳۴۹ واحد خون از اهدا کنندگان تهرانی به خود اختصاص داده است. پس از استان تهران استان فارس با بیش از ۷ درصد و استان خراسان رضوی با نزدیک به ۷ درصد از اهدای خون کل کشوردر رتبه های دوم و سوم قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به شاخص بیش از ۴ درصدی اهدای بانوان در کشور طی ۵ ماهه اول سال، اظهار کرد: همچنان بانوان باید بیش از گذشته در عرصه اهدای خون مشارکت داشته باشند و سهم خود را در این زمینه به دست آورند و اهدای خون را یک کار مردانه تلقی نکنند. زیرا بخش مهمی از خون اهدایی صرف بانوان و مادران در حین زایمان و نوزادان نیازمند به خون و فراورده می‌شود.

حاجی بیگی ادامه داد: هم اکنون بانوان استان لرستان با شاخصی نزدیک به ۹ درصد در مقام اول، بانوان خراسان شمالی با شاخص اهدای نزدیک به ۸ درصد در مقام دوم و بانوان استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، قزوین و کردستان، به طور مشترک با شاخص نزدیک به ۷ درصد در جایگاه سوم قرار می گیرند.

وی شاخص اهدای مستمر کشور را با اندکی افزایش نسبت به ۵ ماهه اول سال گذشته بیش از ۵۳ درصد عنوان کرد و افزود: هم اکنون ۵۲۷ هزار و ۳۸۵ واحد از خون اهدایی توسط اهدا کنندگان مستمر تامین می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، وی اهدای خون را کاری مستمر و همیشگی خواند و گفت: همیشه بیمارانی برای درمان، چشم انتظار اهدا کنندگان خون هستند زیرا تنها درمان آنها در رگ مردم سخاوتمندی است که با اهدای خون خود زندگی می‌بخشند.

حاجی بیگی در خاتمه از همه هموطنان خصوصا بانوان و جوانان دعوت کرد تا با اهدای خون ضمن نجات جان هموطنان، الگویی برای خانواده و همسن و سالان خود باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha