سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۴
کد خبر: 360689

میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند اما ۸۰درصد از این افراد بیمه رایگان دارند؛ 20میلیون نفر جمعیت روستایی، عشایر و شهرهای کمتر از 20هزار نفر، 12میلیون نفر هم در 5دهک اول درآمدی جامعه.

35 میلیون نفر زیر پوشش بیمه رایگان

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،اما براساس اعلام محمدمهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت قرار است با هدف گسترش چتر بیمه‌ای و پوشش فراگیر 2 دهک دیگر هم به این گروه بیمه‌ای رایگان اضافه شوند تا در مجموع 86درصد از جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت، از خدمات رایگان درمانی برخوردار شوند.تشکیل کارگروه برای دهک‌های 6 و 7


مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در توضیح بیشتر درباره افزوده شدن 2 دهک جدید به پوشش بیمه‌ای رایگان این سازمان به همشهری می‌گوید: پیش از این پوشش بیمه‌ای رایگان برای 5دهک درآمدی جامعه با جمعیتی حدود 12میلیون نفر برقرار شده بود و حالا با رایزنی‌های انجام شده قرار است 2 دهک (6و 7) دیگر در مناطق کم برخوردار از طریق مشارکت‌های مردمی و کمک خیرین حوزه سلامت به این فهرست اضافه شوند.

ناصحی با بیان اینکه امسال برای دهک‌های 6 تا 9 تخفیف‌هایی اعمال شده است، عنوان می‌کند: در این‌باره این احتمال وجود داشت که خانواده‌ها به‌صورت جمعی توانایی پرداخت حق بیمه را نداشته باشند، بنابراین برقراری بیمه رایگان برای دهک‌های ششم و هفتم درآمدی در مناطق کم‌برخوردار با مشارکت‌های مردمی و کمک خیرین درنظر گرفته و کارگروه مربوطه هم در این زمینه تشکیل شد. او از صدور بیمه برای این افراد در همین بازه زمانی هم خبر می‌دهد و می‌گوید: دهک‌بندی‌ها مشخص شده اما همین حالا هم اگر کسی به ما مراجعه کند و توانایی پرداخت حق بیمه را نداشته باشد، با کمک خیرین، پوشش بیمه‌ای برایش محقق می‌شود.

افرادی که به بیماری مبتلا می‌شوند، قطعا هزینه‌های بالایی برای درمان دارند و با این پوشش بیمه‌ای از آنها حمایت می‌شود. این مسئول درباره جمعیتی که قرار است در دهک‌های 6 و 7 مناطق کم‌برخوردار از این پوشش رایگان برخوردار شوند، بیان می‌کند: پیش‌بینی ما این است که حدود 3میلیون نفر از این 2 دهک به پوشش بیمه‌ای رایگان نیازمند باشند که امیدواریم با حمایت خیرین محقق شود.

بی‌شک توجه به اقشاری که از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند، همراهی بیشتر سازمان‌های ذی‌ربط را نیاز دارد. تفاهمنامه‌ای هم با سازمان امور اجتماعی کشور امضا شده و آنها از این پس در کنار ما خواهند بود. ناصحی درباره خدماتی که قرار است ذیل این تفاهمنامه انجام شود، می‌گوید: قرار است از این پس سازمان‌های مردم‌نهاد در کنار ما قرار بگیرند.

با حضور آنها دسترسی مردم به خدمات بیمه سلامت بیشتر خواهد شد. به‌عنوان مثال در صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج حضور گروه‌ها باعث راهنمایی و جهت‌دهی بیشتر بیماران خواهد شد و هر جایی هم که صندوق‌ها با کمبود بودجه مواجه شوند، می‌توان از ظرفیت خیرین و مردمی استفاده کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha