مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه روند کاهش اهدای خون در شهریور ماه تقریبا در همه کشور وجود داشته، گفت: به دلیل اینکه استان تهران، قطب پزشکی و انجام بسیاری از اعمال جراحی است، نیاز به خون و فرآورده‌های آن زیاد است، بنابراین از مردم می‌خواهیم که برای اهدای خون در این روزها اقدام کنند.

کاهش ذخایر «خون» در تهران / فراخوان تهرانی‌ها برای اهدای خون

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید منتظر شُبّر با اشاره به آمار کاهش اهدای خون تهرانی‌ها در شهریورماه، خاطرنشان کرد: اگر وضعیت و استقبال از اهدای خون به همین حالت ادامه یابد، در تامین خون مورد نیاز با مشکل روبرو می‌شویم و سطح ذخایر خون به کمتر از یک هفته خواهد رسید.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: در حال حاضر اگرچه در مورد خون مشکلی نداریم و سطح ذخیره آن در حد یک هفته است، اما با توجه به اینکه عمر محصولی مانند پلاکت کوتاه و حداکثر سه روز است، وضعیت ذخایر آن مناسب نیست.

وی تاکید کرد: پلاکت نیاز ضروری بسیاری از بیماران مانند بیماران سرطانی است و با تزریق آن وضعیت بیمار ثابت شده و برای شیمی درمانی و ادامه روند درمان آماده می‌شوند و بهتر است افرادی که دارای گروه خونی منفی و بخصوص گرو ه خونی O منفی هستند، به صورت مستمر اقدام به این کار نجات بخش کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی انتقال خون استان تهران، وی با بیان اینکه میزان ذخایر خون قبل از شهریورماه در حدود دو هفته بود و در حال حاضر به یک هفته کاهش یافته است، تاکید کرد: در حال حاضر روزانه ۱۲۰۰ واحد خون در استان تهران اهدا می‌شود، اما مصرف مراکز درمانی سطح استان، روزانه ۱۵۰۰ واحد خون است و این یعنی روزانه ۳۰۰ واحد خون از ذخایر برداشته می‌شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با دعوت از اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و بانوان برای اهدای خون، گفت: امیدواریم مثل همیشه و با حضور مردم نوعدوست بتوانیم پیش از شروع فصل سرما، ذخایر خون و فرآورده‌های خونی را در استان تهران به وضعیت مطلوب برسانیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha