یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۳

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بهترین راه برای محافظت از کلیه‌ها حفظ قند و فشار خون است. فشار خون بالا و دیابت مجرمان اصلی و مسئول دو سوم از موارد ابتلا به نارسایی کلیوی هستند.

5 هشدار بدن، درباره نارسایی کلیه

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین ،شما همچنین باید معاینات پزشکی سالانه از جمله بررسی‌های کامل خون را در نظر داشته باشید تا از سلامت کلیه خود مطمئن باشید. در این بین برخی از علایم هشدار دهنده وجود دارند که نشان می‌دهند نارسایی کلیه اتفاق افتاده است:


افزایش وزن و تورم| کلیه‌ها مواد زاید بدن را از طریق ادرار دفع می‌کنند و هنگامی که عملکرد آن‌ها کند شود و به درستی صورت نگیرد، این مایعات در بدن تجمع می یابد و می‌تواند منجر به تورم مداوم در بافت‌ها شود.


احساس خستگی| بخشی از عملکرد کلیه‌ها مربوط به تنظیم سطح هموگلوبین افراد می‌شود؛ بنابراین اگر کلیه‌ها به خوبی کار نکنند، فرد دچار کم خونی و در نتیجه افت انرژی می شود و دایم احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کند.


کاهش اشتها| این مشکل می‌تواند زمانی رخ دهد که مواد زاید کلیه به بقیه اندام‌ها مانند معده و مغز برود و آن‌ها را دچار مشکل کند.


افزایش فشار خون| هنگامی که کلیه‌ها آسیب می‌بینند، نمی‌توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ‌ها نیرو وارد می کند و موجب کشیدگی دیواره آن‌ها می‌شود و در راستای این مشکل، عروق کلیه هم دچار زخم و آسیب دیدگی می‌شود.


تپش قلب| آسیب کلیه‌ها موجب تجمع پتاسیم در بدن می‌شود و این مشکل در نهایت سبب افزایش ضربان قلب می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha