بازار در تسخير روغن‌ زيتون‌هاي تقلبي

۱۳۸۶/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 3627
بازار در تسخير روغن‌ زيتون‌هاي تقلبي

اين بار اما نسبت به يك نام تجاري خاص، هشدار داده نشده است؛ انواع روغن زيتون موجود در بازار مورد اتهام واقع شده‌اند.

چنانكه دکتر رسول ديناروند، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در گفت‌وگو با فارس به صراحت اعلام مي‌كند: صدها گروه مواد غذايي در کشور داريم که در برخي از آنها امکان عرضه مواد تقلبي بسيار زياد است از جمله روغن زيتون که اکنون نوع تقلبي آن در بازار بيش از نوع واقعي آن است.

وي دليل اين اتفاق را با توليد کم داخلي و پايين‌بودن واردات رسمي‌آن مرتبط مي‌داند و مي‌گويد در شرايط يادشده تقلب‌کردن در ساخت اين روغن‌ها نيز بسيار راحت است.

ديناروند همچنين با اشاره به ازدياد روغن‌هاي زيتون تقلبي در بازار مي‌گويد: به راحتي مي‌توان روغن معمولي را با مقداري طعم دهنده، مزه دهنده و بودهنده شبيه روغن زيتون کرد، به همين علت اکنون بيش از 50درصد روغن‌هاي زيتون موجود در بازار تقلبي است.

اين در حالي است كه ديروز رئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني ايران نيز با اظهار تاسف از وفور نوع تقلبي روغن زيتون دربازار گفت: متاسفانه مقادير زيادي روغن زيتون‌هاي تقلبي از طريق تركيه و ايتاليا وارد بازار ايران مي‌شود و از سوي ديگر هم برخي كارخانجات داخلي با كمال تاسف از پارافين در روغن زيتون استفاده مي‌کنند.

راهي به بيراهه

اين قضيه روي ديگري هم دارد، چرا که در سالهاي اخير تمام سعي متوليان امربهداشت بر اين بوده است تا با استناد به جديدترين تحقيقات بين المللي مصرف سرانه روغن زيتون را افزايش دهند؛ چرا که تمام تحقيقات جهاني از کاهش بروز انواع بيماريها شامل بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سرطان، آلزايمر و... در سالهاي اخيرخبر داده‌اند و رژيم مديترانه‌اي که اساس آن بر استفاده از روغن زيتون در غذاهاست را به عنوان برترين و سالم ترين رژيم غذايي برشمرده اند.

چندي پيش نيز محمد رضا محمدي زاده، مجري طرح زيتون وزارت جهاد کشاورزي، سرانه مصرف زيتون در کشور را 100 گرم عنوان کرده بود و خبراز با برنامه‌هاي پيش بيني شده رابراي افزايش اين ميزان به يک کيلوگرم داده بود.

با اين اوصاف، ورود روغن‌هاي زيتون تقلبي، امکان ايجاد موجي منفي در برابر مصرف آن خواهد داشت.

چنانچه شاهرخ ظهيري، عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران نيز در گفت‌وگو با ايسنا با تاكيد بر لزوم فرهنگ‌سازي مصرف روغن زيتون و جلوگيري از تقلب‌هايي در استحصال آن، از اينكه 90 درصد روغن زيتون‌هاي وارداتي از تفاله‌زيتوني است، اظهار نگراني كرده است.

150 هزار هكتار زيتون

به گفته كارشناسان، كاشت زيتون از 12 سال پيش كه وزارت جهاد كشاورزي طرح طوبي را آغاز كرد رونق بيشتري يافته و در حال حاضر حدود 100 هزار هكتار زمين زير كشت زيتون قرار دارد و براساس پيش‌بيني كه در برنامه چهارم توسعه انجام شده تا آخر برنامه بايد هر سال 50 هزار هكتار به سطح زير كشت زيتون اضافه شود.

ظهيري نيز روغن زيتون‌هاي وارداتي با كيفيت پايين و نيز توليد مقادير زيادي روغن زيتون تقلبي در داخل و خارج از كشور را از مشكلات عمده اين صنعت برشمرده و مي‌گويد: با وجود فعاليت اين تعداد كارخانه توليد روغن زيتون، افزايش توليد آن و نيز واگذاري رياست شوراي بين‌المللي زيتون به ايران (2007)، مجموعه اين كار‌ها مي‌طلبد كه كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني برنامه‌ريزي اصولي و اساسي در زمينه توليد سالم روغن زيتون انجام دهد.

وي همچنين با تاكيد بر لزوم افزايش كنترل‌ها و نظارت‌هاي مؤسسه استاندارد و وزارت بهداشت بر واردات و توليد روغن زيتون مي‌گويد: مصرف روغن زيتون‌هايي كه بر روي آن‌ها علامت اكسترا ورژن (Extraverzion) كه اسيديته آن بسيار پايين است و يا (Verzion) ورژن، و نيز اليو اويل (Olive Oil) باشد براي سلامتي مضر نيست.

وي پيشنهاد مي‌كند براي حل مشكل توليد تقلبي روغن زيتون، كارخانه‌هايي كه براي حل مشكل توليد تقلبي روغن زيتون، كارخانه‌هايي كه زيتون سالم دارند تحت پوشش مؤسسه استاندارد قرار گيرند و اتيكت آن‌ها از سوي وزارت بهداشت تحت كنترل شديد باشد.

عضو هيات رئيسه اتاق بازرگاني تهران با بيان اينكه روغن زيتون بر اساس گزارش‌هاي فائو (FAO) از سال 2010 در سبد خانوار قرار مي‌گيرد، تاكيد مي‌كند: توليد روغن زيتون به لحاظ تاثيري كه در سلامت جامعه ايفا مي‌كند، از اهميت غذايي بالايي برخوردار است، لذا توجه جدي بايد به اين صنعت انجام گيرد و البته كميسيون كشاورزي اتاق ايران در تلاش است با همكاري رسانه‌هاي جمعي و صدا و سيما مصرف‌كنندگان را با نوع روغن زيتوني كه مصرف مي‌كنند آشنا كند تا اين صنعت نيز بتواند به رشد واقعي دست يابد.

ظهيري مي‌گويد: براساس بررسي انجام شده بهترين نوع روغن زيتون، روغني است كه 12 ساعت از چيده شدن محصول زيتون تهيه شود، چراكه اين نوع روغن داراي اسيديته بسيار پاييني است و مصرف آن نيز بسيار مفيد است.

انتخاب روغن زيتون مرغوب

كارشناسان راه‌هايي را براي انتخاب روغن زيتون مرغوب توصيه مي‌كنند. از جمله اين كه هنگام استشمام روغن بايستي بوي زيتون احساس شود، يا شايد به طور خيلي جزئي بوي سبزي يا سيب داشته باشد. رنگ روغن را در نظر نگيريد. زيرا رنگ به آساني مي‌تواند تقلبي شود. در حقيقت، گاهي ظروفي كه روغن‌ در داخل آن‌ها ريخته مي‌شود از نوع كبالت آبي هستند، بنابراين خريداران نمي‌توانند متوجه رنگ شوند، در حالي كه روغن‌هاي برداشت اول سبزرنگ‌تر از روغن برداشت‌هاي بعدي هستند.

در عين حال، هر نوع زيتون رنگ مخصوص خودش را دارد، بنابراين، تشخيص نوع روغن با رنگ ميسر نيست. علاوه بر اين، اگر برگ‌هاي زيادي همراه زيتون باشد حتي در برداشت آخري نيز روغن سبز رنگ به دست خواهد آمد، كه توليد كنندگان به اين عمل مبادرت مي‌كنند.

آزمايش ديگر اين است كه يك قاشق سوپ‌خوري روغن زيتون را وارد دهان خود كنيد و سپس هوا را از روي آن تنفس نماييد كه بايستي مزه‌ زيتون را داشته باشد. داشتن مزه‌ ميوه‌اي روغن بستگي به زمان برداشت و عوامل ديگر مي‌تواند از طعم كامل تا كم متغير باشد.

ممكن است مزه‌هايي از قبيل مزه‌ سيب، رازيانه يا يك گياه علفي را احساس كنيد كه اين‌ها خوب هستند. اگر جلوي دهان خود مزه‌ فلزي (بوي حلبي) را احساس كنيد، اين روغن ممكن است نامرغوب يا فاسد باشد. در اين آزمايش، روغن بايستي طوري در دهان ريخته شود كه سقف دهان را نپوشاند.

و بالاخره اين كه روغن زيتون خوب از طريق حركت در دهان تشخيص داده خواهد شد. يك روغن نامرغوب بر روي زبان به كندي احساس مي‌شود. به احساس خود در هنگام دور ريختن از دهان توجه كنيد.

بسياري از روغن‌هاي خوب در عقب دهان مزه‌‌ تندي را ايجاد مي‌كنند كه اين نشانه‌ برداشت زيتون‌هاي نارس است و با افزايش رسيدگي آن، كاهش مي‌يابد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.25583s, 20q